Basında UETD

UID Genel Başkanı Bilgi’den Kurban Bayramı mesajı

Avrupa’nın Sesi | 10.08.2019

Bayram coşkumuz hep sürsün

UID Genel Başkanı Bülent Bilgi, Kurban Bayramı’nın hem manevi hem de maddi önem taşıyan müstesna bir etkinlik olduğunu söyledi. Bilgi, Avrupa’nın Sesi için kaleme aldığı bayram mesajında, “Kurban Bayramı bir yandan bizi yaradanımız, yüce Mevlamıza yaşklaştırırken diğer yandan toplumsal dayanışmamıza da emsalsiz katkılar sunmaktadır“ diye konuştu.

Bilgi mesajında şu satırlara yer verdi:

„Ne mutlu bize ki, Kurban gibi ulvi bir bayrama sahip ümmetin parçasıyız. İmkanı olanlar kestikleri kurbanlar ile yaratıcılarının sadece bir emrini yerine getirmiyor, toplumsal anlamda da dayanışmayı ve paylaşmayı güçlendiren çok müstesna bir faaliyette bulunmuş oluyor.

Rabbimize ne kadar şükretsek az. Bize bahşettiği nimetleri asla inkar edemeyiz. Şükrümüzü göstermek için işte kurban da bir fırsat. Bize sunulan bu fırsatı iyi değerlendirelim lütfen. Kestiğimiz kurbanların etleri elbette Cenabı Hakka gitmeyecektir. Onlar gerçek ihtiyaç sahipleri içindir. Kurbanlarımızı iyi değerlendirelim. Gerçekten ihtiyaç duyanları bulalım, onlara ulaştıralım.

Bu bayramı tatil münasebetiyle bir kısmımız anayurdumuzda idrak edeceğiz. Eş, dost ve akrabalarımızla güzel bir bayram geçirmenizi temenni ederken, Kurbanın manevi mesajını bir kez daha hatırlatlatmakta yarar müşahade ediyorum. Lütfen memleketinizde keseceğiniz kurbanlarınızı çevrenizde başta yoksul akraba ve komşular olmak üzere, ihtiyaç sahiplerini gözeterek değerlendirin. Allah hepinizden razı olsun. Bu dileklerle bayramınızı yürekten kutlarım.“

https://www.avrupaninsesi.com/uid-genel-baskani-bilgi–den-kurban-bayrami-mesaji-5541

———————————————————————————————————————————————————-

Gurbetçilerden Yemen’e 4.1 milyon TL’lik yardım

Merkezi Köln’de bulunan, Türk gurbetçilerin oluşturduğu Uluslararası Demokratlar Birliğinin (UID) Yemen için topladığı 4 milyon 100 bin TL, Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’a teslim edildi.

Hürriyet, Kaynak AA | 22.03.2019 – 10:30

UID, siyasi istikrarsızlık ve iç savaş dolayısıyla açlık ve sefaletin etkili olduğu Yemen için başlattığı bağış kampanyasında 2.5 ayda 4 milyon 100 bin TL topladı. Kermes ve kahvaltı gibi çeşitli etkinliklerle toplanan, Türkiye’nin yanı sıra 17 ülkeden bağışçıların destek verdiği kampanyada elde edilen gelirin banka çeki, Türk Kızılay’ın Sarıyer’deki başkanlık ofisinde Kerem Kınık’a teslim edildi. Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, yaptığı açıklamada, UID ile daha önce de defalarca ortak projeler gerçekleştirdiklerini, birliğin Kızılay’ın yürütmekte olduğu insani yardım faaliyetlerine finansal destek sağladığını söyledi.
Yemen’de yaşanan iç savaşın insanları çözümsüzlüğe ittiğini, ülkenin yoksulluk, kıtlık, kuraklık ve politik çözümsüzlük sebebiyle uçurumun kıyısına geldiğini belirten Kınık, ülke nüfusunun yüzde 75’inin acil insani yardıma muhtaç olduğunu söyledi:

‘BU DRAMA SESSİZ KALAMAZDIK’
“Yarım milyona yakın çocuk çok yüksek ağır beslenme bozukluğu nedeniyle ölüm riski yaşıyor. 18 milyon insan, sağlık, barınma, gıda gibi en temel ihtiyaçlardan yoksun. Ülkede kamu hizmetleri verilemiyor, hastaneler çalışmıyor. Güvenlik çok ciddi sıkıntılı ve maalesef Yemen’in kutuplaşan dünyada dostları da çok fazla yok. Türkler olarak, milletimiz olarak ve Kızılay olarak Yemen’de yaşanan bu drama sessiz kalamazdık. Bu anlamda Kızılay’ın Yemen’deki daimi delegasyonu sürekli insani yardımlarını oraya ulaştırmaya devam ediyor. Çok boyutlu sosyal girişimcilik, sağlık, su, gıda, barınma gibi farklı alanlarda da çalışıyoruz. Yurt dışında yaşayan gurbetçilerin katkılarıyla toplanan bu yardım çok kıymetli. Bu katkıyı biz kutsal emanet olarak alıyoruz ve Yemen’deki kardeşlerimize en kısa süre içerisinde onların ihtiyaçlarını gidermek adına ulaştırmaya gayret edeceğiz.”

‘HERKES KATKI SAĞLADI’
UID Genel Başkanı Bülent Bilgi de teşkilat olarak Yemen’de yaşananlara sessiz kalamayacaklarını ifade etti. Yönetim kurulunda Yemen’deki durumu ele aldıklarını ve bu kampanyayı düzenlemeye karar verdiklerini belirten Bilgi, “Bu bağlamda Arakan’da, Suriye’de yaptığımız gibi yine Kızılay ile böyle bir yardım kampanyası gerçekleştirmeyi düşündük. Bu bağlamda Avrupa’da ve yurt dışında birçok noktada etkinlikler, programlar, geceler düzenleyerek bağış etkinliğinin startını verdik. Bu çalışmalarımızın sonunda da bir miktar ortaya çıktı. Etki alanımızda sadece Türkiye kökenli insanlar değil, gönül coğrafyamızdan insanlar da yabancılar da bu kampanyaya katkı da bulundu” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/avrupa/gurbetcilerden-yemene-4-milyon-tllik-yardim-41157879

———————————————————————————————————————————————————-

Avrupa’dan Yemen’e insani yardım kampanyası

AA, Mesut Zeyrek | 21.12.2108

Uluslararası Demokratlar Birliği ile Türk Kızılayı iş birliğiyle, Yemen’e insani yardım kampanyası başlatıldı.

Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) ile Türk Kızılayı iş birliğiyle, Yemen’e insani yardım kampanyası başlatıldı.

Almanya’nın Köln kentindeki UID Genel Merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan UID Genel Başkanı Bülent Bilgi, özellikle Avrupa ülkelerinde yaşayan herkesi Yemen halkına destek olmaya çağırdı.

Yemen’de nüfusun yüzde 60’ına tekabül eden, 22 milyon insanın acil yardım beklediğine işaret eden Bilgi, „11 milyon 300 bin Yemenli çocuk açlık, susuzluk, hastalık ve tıbbi malzeme eksikliği nedeni ile ölümle karşı karşıya ve maalesef Yemen’de her 10 dakikada bir çocuk hayatını kaybediyor.“ dedi.

2015 yılından bu yana devam eden çatışmalarda binlerce kişinin yaşamını yitirdiğini, on binlerce kişinin ise yaralandığını hatırlatan Bilgi, „Çatışmalardan dolayı milyonlarca insan yerlerinden edildi. Gıda, tıbbi malzeme ve akaryakıtın çoğunu dışarıdan ithal eden Yemen, büyük bir kriz yaşıyor. Yemen’de insanlık katlediliyor. Bizler Yemen’de insanlığın yok olmasına izin vermemeliyiz. Yemen’de yaşanan insanlık dramına kayıtsız kalmamalıyız.“ ifadelerini kullandı.

UID Genel Başkan Yardımcısı Ayşe Aşut ise herkesi çocuk, kadın, genç, yaşlı, her yaştan yüzbinlerce Yemenli Müslüman’ın yarasına merhem olmak için bu kampanyaya katılmaya davet etti.

Aşut, „Gelin, yine hep birlikte, bu sefer elimizi Yemen’e uzatalım. Yemenli kardeşlerimizin yaralarını birlikte saralım. ‚Hayırda ikram vakti, hayırda Yemen vakti‘ diyerek bağışlarımızı yapalım.“ diye konuştu.

Yardımda bulunmak isteyenlerin, Ziraat Bank International AG Frankfurt şubesi, DE26 5122 0700 1080 0000 01 numaralı IBAN hesabını kullanabilecekleri bildirildi.

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/avrupadan-yemene-insani-yardim-kampanyasi/1344630

———————————————————————————————————————————————————-

Bulunduğunuz ülkede aktif siyaset yapın

Hürriyet, İbrahim Ergül | 20.12.2018

Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Genel Başkanı Bülent Bilgi, birliğin Köln merkezinde açıklamalarda bulundu. Mayıs ayında Bosna Hersek’teki genel kurulda gerçekleşen isim değişikliği sürecinin sürdüğünü belirten Bilgi, Almanya-Türkiye ilişkilerinde olduğu gibi Türkiye-Avrupa ilişkilerinin de iyi yola doğru yöneldiğini açıkladı:

“BİRÇOK noktada yakınlaşmanın, birlikte bir hedefe ilerlemenin iki taraf açısından da faydalı olduğunu Alman tarafı da nihayet görmüş durumda. Avrupa’nın Türkiye ile birçok paralel noktası olduğunu görüyoruz. Bu noktada görüşmelerin seyretmesini bir sivil toplum kuruluşu olarak arzu ediyoruz. Fakat bir süredir gazetelerde ve görsel basında takip ettiğimiz kadarıyla NSU cinayetlerinin bir parçası olan, bir mağdur ailenin avukatlığını yapan Türk avukata tehdit söz konusu. Hessen Eyaleti İçişleri Bakanlığı bu olayı ciddi anlamda gizli tutmuş. İlişkilerin iyiye gitme noktasında böyle bir hadisenin olması üzüntü verici.

TEK LİSTEYLE GİDİLSİN
“Sivil toplum kuruluşu olarak siyasetin direk içinde değiliz ama teşfik etme noktasında birçok çalışmalar yapıyoruz. Avrupa’nın diğer ülkelerinde, Almanya’da yaşayan göçmenlere siyasette aktif olmalarını tavsiye ediyoruz. Türkiye kökenlilerin ana akım partilerde siyaset yapmalarını öneriyorum. Bu günlerde zor olsa da bu bizim şevkimizi kırmamalı. Şeffaf, birleştirici bu ülkeye nasıl katkı sağlarızdan yola çıkarak, kimliğimizi ve kültürümüzü yaşatarak, bu partiler içinde yer almalıyız. UID olarak AP seçimlerine de tek liste üzerinden gidilmesi taraftarıyız.”

http://www.hurriyet.com.tr/avrupa/bulundugunuz-ulkede-aktif-siyaset-yapin-41057891

———————————————————————————————————————————————————-

UID’den “Sizin oyunuz, bizim geleceğimizdir” paneli

Uluslararası Demokratlar Birliği, Almanya’nın Walldorf kentinde “Sizin oyunuz, bizim geleceğimizdir” başlıklı bir panel düzenledi.

Diaspora Haber | 17 Ekim 2018

Uluslararası Demokratlar Birliği, Frankfurt çevresinde bulunan Walldorf kentinde “Sizin oyunuz, bizim geleceğimizdir” başlıklı bir panel düzenlendi.

Hessen Eyaleti’nde 28 Ekim tarihinde yapılacak olan seçimler başta olmak üzere NSU cinayetleri, eğitim sistemi ve ayrımcılık gibi birçok konunun ele alındığı toplantının açılış konuşmasını UID Genel Başkanı Bülent Bilgi yaptı. Toplantıya, CDU’lu vekil Ines Claus, SPD’li Norbert Schmitt, FDP’den Yanı Pürsün ve Hür Seçmenler adayı Ayhan Işıklı’nın da aralarında bulunduğu geniş bir katılım söz konusu oldu.

“Siyasiler ile seçmenler arasındaki iletişim büyük önem taşıyor”

Panelin açılış konuşmasında Almanya’nın gelecek yıllardan büyük bir imtihanla karşı karşıya kalacağını belirten Bilgi, fakir ve zenginler arasındaki uçurumun gittikçe büyüdüğünü, büyük şehirlerdeki kiraların hızla yükseldiğini ve konut sorununun ülkenin en büyük sosyal sorunlarından biri haline dönüştüğünü belirtti.

Bununla birlikte Almanya’da aşırı sağ eğilimlerin gün geçtikçe daha fazla güç kazanmaya başladığını ve bu noktada vatandaşların siyasete olan güveninin ve siyasiler ile seçmenler arasındaki iletişimin büyük önem taşıdığını vurgulayan Bilgi, birçok göçmen kökenlinin kendi ülkelerindeki siyasi olaylarla ilgilenmelerine rağmen Alman siyasetine genel olarak uzak durduklarını ifade etti.

Türklerin seçimlere katılımı

“Hâlbuki hem toplum hem de bu insanların kendileri açısından Almanya ile daha güçlü bir şekilde özdeşleşmelerini elzemdir” diyen Bilgi, “Bu çerçevede en önemli adım, seçimlere katılım sağlamaktır” ifadesini kullanırken söz konusu paneli düzenlemelerinin bir nedeninin de bu olduğunu belirtti.

Almanya’daki Türkiye kökenlilerin 2013 ve 2017’deki Federal Meclis seçimlerindeki katılımlarına dair bilgiler aktaran UID Genel Başkanı, 2013 yılında seçme hakkında sahip olan Türkiye kökenliler arasında seçimlere katılımın yüzde 70 civarında olduğunu aktarırken 2017 yılında bu oranın yüzde 64’e düştüğünü belirtti.

“Bu düşüşün en temel sebeplerinden biri ise seçim arifesinde birçok partinin Müslümanlar ve Türkler üzerinden kampanya yapmaları olmuştur” diyen Bilgi, doğrudan iletişimin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha altını çizerken bu noktada başta Alman siyaseti olmak üzere Almanya’da yaşayan Türklere de görev düştüğünü kaydetti.

http://diasporahaber.com/uidden-sizin-oyunuz-bizim-gelecegimizdir-paneli/

———————————————————————————————————————————————————-

UID Bosna Hersek’te kurban eti yardımında bulundu

STAR | 24.08.2018 – 11:01

UID Bosna Hersek’te kurban eti yardımında bulundu Uluslararası Demokratlar Birliği Bosna Hersek ekipleri, kurban etlerini geçtiğimiz yıllarda ülkede meydana gelen sel felaketinden etkilenen Zeljezno Polje bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine dağıttı.

http://www.star.com.tr/yerel-haberler/uid-bosna-hersekte-kurban-eti-yardiminda-bulundu-3638595/

———————————————————————————————————————————————————-

Türkei könnte sich nach Osten orientieren

Dlf24 Deutschlandfunk | 21. August 2018

Die Türkei erwägt nach Auffassung der AKP-nahen „Union Europäisch-Türkischer Demokraten“, sich auf der Suche nach Allianzen nach Ostasien zu orientieren.

Der Vorsitzende Bilgi sagte im Dlf, es gebe auch andere Alternativen, als mit Deutschland und Europa Beziehungen zu unterhalten. Er wisse, dass mit diesen Alternativen gerade auch verhandelt werde. Bilgi ergänzte, sein Wunsch sei zwar, dass die alten Partnerschaften mit Europa wieder aufblühten. Aber Erdogan werde seinen politischen Kurs definitiv nicht ändern, um Finanzhilfen zu bekommen. Es gebe auch andere Partner, beispielsweise China, mit denen man sich unterhalte: „Die Sonne geht wieder im Osten auf“.

Bilgi machte den USA schwere Vorwürfe: Die Vereinigten Staaten seien vorrangig verantwortlich für die derzeit schwierige wirtschaftliche Lage, in der sich die Türkei befinde. „Es kann nicht sein, dass die Vereinigten Staaten einen Krieg gegen Europa und diverse andere Länder führen und ihre Willkür durchsetzen. Da muss man sich entsprechend auflehnen und sagen: Stopp, so geht das nicht.“ In den vergangenen Monaten habe sich ausschließlich die Türkei gegen US-Präsident Trump aufgelehnt.

Den Vorschlag von SPD-Chefin Andrea Nahles, der Türkei wirtschaftlich zu helfen, sieht Bilgi als Signal. Es sei nicht wichtig, ob tatsächlich Geld fließe, sondern vielmehr, dass man als Partner diese Position einnehme, sich neben die Türkei stelle und das auch klar zum Ausdruck bringe. Auch für den türkischen Präsidenten Erdogan sei der Gedanke entscheidend, dass er in dieser Situation der Ungerechtigkeit durch die Vereinigten Staaten nicht allein gelassen werde.

Zur Freilassung der deutschen Journalistin Mesale Tolu sagte der Vorsitzende der Union Europäisch-Türkischer Demokraten, er sehe keinen Zusammenhang mit möglichen wirtschaftlichen Interessen der Türkei. Es seien juristische Fragen gewesen, die jetzt zugunsten von Tolu geklärt worden seien. Bilgi sieht den Fall Tolu als Beleg dafür, dass der Rechtsstaat Türkei funktioniere.

Die Union Europäisch-Türkischer Demokraten UETD gilt als Lobby-Organisation der türkischen Regierungspartei AKP in Europa und insbesondere in Deutschland. Das Bundesamt für Verfassungsschutz hat die UETD unter Beobachtung, weil es die Ziele und die Aktionen der Vereinigung als unvereinbar mit der freiheitlich-demokratischen Ordnung einstuft. Die UETD wies diese Vorwürfe von sich.

https://www.deutschlandfunk.de/akp-nahe-organisation-tuerkei-koennte-sich-nach-osten.1939.de.html?drn:news_id=916324

———————————————————————————————————————————————————-

Nach Kritik an Erdogan : AKP-Lobbyist: Deutschland in präfaschistischer Phase

Frankfurter Allgemeine, Von Jakob Rhein | Aktualisiert am

In der Diskussion um den Staatsbesuch des türkischen Präsidenten schlägt eine AKP-Lobbyorganisation scharfe Töne an – gegenüber Deutschland und dem Grünen-Politiker Özdemir. Dieser habe mit seiner Kritik an Erdogan „schweren Schaden“ angerichtet.

Die Diskussion über den wohl für Ende September geplanten Staatsbesuch des türkischen Präsidenten Recep Tayyip Erdogan hält weiter an. Die Union Internationaler Demokraten (UID), die die Interessen von Erdogans Regierungspartei AKP in Europa vertritt, hat Deutschland nun vorgeworfen, sich in einer „präfaschistischen Phase“ zu befinden.

In den vergangenen Wahlkämpfen hätten die „etablierten deutschen Parteien“ ihre „negative Haltung gegenüber der Türkei immer wieder zum Thema gemacht“, sagte der UID-Vorstandsvorsitzende Bülent Bilgi FAZ.NET. „Dadurch sind rassistische Bewegungen und Parteien darin bestärkt worden, unter dem Deckmantel der Türkei-Kritik ihr rassistisches und islamophobes Gedankengut in die Mitte der Gesellschaft zu tragen.“

Bilgi: Folgen sind noch über Jahre hinweg zu spüren

Derweil begrüßt die UID die Einladung der Bundesregierung an Erdogan. „Kommunikation ist der einzige Weg, um Konflikte zu beseitigen. Eine konträre Haltung, wie sie diverse Politiker und Medienvertreter einnehmen, ist konfliktfördernd und destruktiv“, sagte Bilgi. Seine Organisation hoffe, dass „die Bundesregierung eine Phase der Kommunikation“ einleite und mit dem Besuch einen Schritt dahin mache, „wieder klare Grenzen zwischen Rassismus und Kritik zu setzen“, so Bilgi.

Gleichzeitig kritisierte Bilgi die Aussagen des Grünen-Politikers Cem Özdemir zum geplanten Staatsbesuch des türkischen Präsidenten. „Der Schaden, der den deutsch-türkischen Beziehungen durch Herrn Özdemir hinzugefügt wurde, wiegt schwer und belastet neben den Handelsbeziehungen auch den gesellschaftlichen Frieden in Deutschland“, sagte Bilgi. Mit seinen Äußerungen setze Özdemir „seine persönlichen Interessen vor die Deutschlands“. Die Folgen dessen würden noch über Jahre hinweg zu spüren sein, so Bilgi.

Özdemir hatte am vergangenen Sonntag den Zeitungen der Funke Mediengruppe gesagt, Erdogan sei „kein normaler Präsident in einer Demokratie“ und solle deshalb auch nicht so empfangen werden.

Bis Mai 2018 war die UID unter dem Namen Union Europäisch-Türkischer Demokraten (UETD) bekannt. Der Präsident des Bundesamts für Verfassungsschutz, Hans-Georg Maaßen, hatte in der vergangenen Woche erklärt, die UID werde vom Verfassungsschutz beobachtet, weil sie eine „nationalistische“ Organisation und nicht mit der freiheitlich-demokratischen Grundordnung vereinbar sei.

Unterdessen schlägt die ehemalige Integrationsbeauftragte der Bundesregierung, Aydan Özoğuz, versöhnliche Töne an. Im Interview mit FAZ.NET betonte sie die Notwendigkeit, den türkischen Präsidenten in Deutschland zu empfangen: „Gerade, wenn es in den Beziehungen Schwierigkeiten gibt, sollte man miteinander im Gespräch bleiben“, sagte Özoğuz. Türen zuzuschlagen, sei „nie der richtige Weg“.

http://www.faz.net/aktuell/politik/inland/akp-lobbyorganisation-kritisiert-deutschland-und-cem-oezdemir-15718027.html

———————————————————————————————————————————————————-

Uluslararası Demokratlar Birliği’nden Almanya’ya tepki

Uluslararası Demokratlar Birliği Genel Başkanı Bülent Bilgi, Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından izlendiklerinin ortaya çıkmasına tepki gösterdi.

AA, TRT Haber | 24 Temmuz 2018 Salı 21:10

Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Genel Başkanı Bülent Bilgi, Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) tarafından izlendiklerinin ortaya çıkmasına tepki göstererek „Hukuk devleti olarak bildiğimiz Almanya’nın böyle bir karar alması Almanya adına yüz kızartıcı bir olay.“ dedi.

Genel merkezi Almanya’nın Köln kentinde bulunan eski adıyla Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), yeni adıyla UID’in Genel Başkanı Bilgi açıklama yaptı.

„Bu Almanya için utanç verici bir olaydır“

Alman yasalarına ve Alman anayasasına karşı kurumlarının şimdiye kadar hiçbir faaliyette bulunmadığının altını çizen Bilgi, şöyle konuştu:

„Hukuk devleti olarak bildiğimiz Almanya’nın böyle bir karar alması Almanya adına yüz kızartıcı bir olay. Eski adıyla UETD, yeni adıyla UID’in Alman yasalarına ve Alman anayasasına karşı kurum olarak hiçbir faaliyeti bulunmamaktadır. UID her zaman tüm yöneticileriyle birlikte Alman anayasasına saygılıdır. Ne söylemde ne de eylemde takibi gerektirecek bir faaliyette bulunmamıştır. Bu Almanya için utanç verici bir olaydır.“

„Almanya prefaşist bir döneme girdi“

Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da çalışmalarına aynı şekilde devam edeceklerini vurgulayan Bilgi, gerek Almanya gerekse dünyanın başka bölgelerinde yaşayan azınlık ve ezilmişlerin haklarını savunmaya devam edeceklerini belirterek, şunları kaydetti:

„Almanya sadece siyasetçileriyle değil toplumsal anlamda da çok tehlikeli bir alana kayıyor. Almanya tam olarak faşist olmasa da prefaşist bir döneme girmiş bulunuyor. Bunu sadece ben söylemiyorum akademisyenler de bunu aynı şekilde ifade ediyor. Almanya çok tehlikeli bir alana kayıyor, onunla birlikte sadece kendisini değil tüm Avrupa’yı çok tehlikeli bir alana kaydırıyor. Bu kabul edilebilir birşey değil yani Almanya’daki demokratik güçlerin bu eksen kaymasına karşı durmaları gerekiyor.“

https://www.trthaber.com/haber/dunya/uluslararasi-demokratlar-birliginden-almanyaya-tepki-376887.html

———————————————————————————————————————————————————-

Interview: Erdogan profitiert von Deutschlands Parteinahme im Wahlkampf gegen türkische Regierung

RT Deutsch | 17.06.2018

Im Interview mit RT Deutsch hat der Präsident der wichtigsten Auslandsvertretung der türkischen Regierungspartei AKP kritisiert, dass die deutsche Politik die Opposition in der Türkei bevorzuge. Sie handele selektiv und begegne der Türkei nicht auf Augenhöhe.

Bülent Bilgi ist Präsident der Organisation „Union der Internationalen Demokraten“, kurz UID. Die Organisation, die aus der UETD hervorging und ihren Sitz in Köln hat, gilt als europäische Interessensvertretung, die der türkischen Regierungspartei AKP nahesteht.

Am 23. Juni finden in der Türkei vorgezogene Wahlen statt. Wahlkampf darf die Regierungspartei AKP in Deutschland gegenüber türkischen Staatsbürgern offiziell nicht machen. Wie bewerten Sie die Entscheidung?

Es handelt sich um eine antidemokratische Entscheidung gegenüber der AK Partei. Die Oppositionsparteien HDP, CHP und die neue IYI Partei dürfen durch die Bank in ganz Europa aktiv sein. Deren Veranstaltungen werden nicht nur geduldet. Im Gegenteil, sie werden aktiv gefördert und auch unterstützt. Es geht so weit, dass führende Vertreter der deutschen Politik aus der SPD, der Linken und ganz speziell von den Grünen sich gezielt auf die Seite des Wahlkampfes der Opposition stellen. Dieses Verbot richtet sich nur gegen die regierende AK-Partei. Das geht nicht.

Warum soll das nicht gehen?

Es wird den Türkeistämmigen von vornherein die Möglichkeit genommen, sich die Politiker überhaupt erst einmal anzuhören, sich eine Meinung zu bilden und dann auf dieser Basis eine Entscheidung mit dem Gang zur Urne zu treffen. Das will man hier aber nicht. AK-Partei-Vertreter dürfen ihre Politik in Deutschland nicht vorstellen, die anderen schon.

Was hätte Deutschland für Gründe, die AK-Partei schlechter zu behandeln, wenn sie doch für enge wirtschaftliche Beziehungen zu Deutschland steht?

Diese Frage stelle ich mir auch. Da muss man die Entscheidungsträger in Deutschland fragen, warum man ein allgemeines Auftrittsverbot erlässt, aber tatsächlich selektiv handelt. Offensichtlich ist es einfach so, dass dieses Verbot nicht für alle gilt. Laut Rechtslage gilt das Auftrittsverbot in Deutschland nicht nur für die AK-Partei, sondern für alle Amtsträger und Parteivertreter aus der Türkei. Man sagt, man möchte keinen Wahlkampf in Deutschland, aber genau diesen führt man. Der Wahlkampf in Deutschland richtet sich gegen die türkische Regierung.

Die deutsch-türkischen Spannungen sind wegen zahlreicher Konflikte seit Jahren angespannt. Türkische Politiker sprechen immer wieder von deutschen Doppelstandards. Was ist hier das Problem?

Mit den Doppelstandards verbinden wir das Unverständnis dahingehend, dass die Behörden und Politiker in Deutschland beispielsweise eine Veranstaltung der HDP nicht nur dulden, sondern auch aktiv fördern und zeitgleich eine Veranstaltung der mit Abstand größten Partei der Türkei, also der AK-Partei, bewusst blockieren. Ein besseres Beispiel für die doppelten Standards Deutschlands gibt es nicht.

Der türkische Außenminister Cavusoglu kritisierte kürzlich im Interview mit der Deutschen Welle, dass sich die EU in einer moralischen Überlegenheit gegenüber der Türkei wähnt. Was kann Ankara tun, damit die EU der Türkei auf Augenhöhe begegnet?

Die Initiative muss ganz klar von der Europäischen Union ausgehen. Man muss aufhören, sich wie Kolonialherren zu benehmen und mit dem erhobenen Finger auf die Türkei zu zeigen. Es kann nicht sein, dass sie immer versuchen, der Türkei zu erklären, wie sie Politik zu betreiben hat. In dieser Frage müssen die EU-Staaten den ersten Schritt machen und sich von ihrem hohen Ross herunterbegeben, um Gespräche auf Augenhöhe mit der Türkei herzustellen.

Erklärt diese Diskrepanz im Verhalten der deutschen Entscheidungsträger auch das Wählerverhalten der Türken in Deutschland?

Gerade diese Blockadeaktionen veranlassen die türkische Gemeinde in Deutschland, erst recht die AK-Partei zu wählen. Im Grunde genommen ist das Verhalten der deutschen Entscheidungsträger förderlich für die AK-Partei.

Nach dem Treffen der Fußballstars Mesut Özil und Ilkay Gündogan mit Erdogan wurde eine Identitätsdebatte gestartet. Es wird ein Bekenntnis zum Deutschsein gefordert. Was ist falsch daran?

Wir leben in einer Zeit, wo standardisierte Begriffe hinsichtlich der Zugehörigkeit nicht mehr monoton dargestellt werden können. Wir leben in einem Zeitalter, in dem es hybride Identitäten gibt. Man kann in diesem Fall nicht mehr darauf beharren, dass man ausschließlich Deutscher oder Türke sein muss.

Obwohl diese Spieler alles für die deutsche Nationalmannschaft geben, hat die deutsche Gesellschaft ihren Stars dieses Engagement mit allerschärfster Kritik gedankt. Man kann von diesen Spielern und allen anderen mit ähnlichem Hintergrund nicht erwarten, dass sie ihr Heimatländer komplett außer Acht lassen und sich nur noch für Deutschland einsetzen.

Es muss genauso sein dürfen wie bei einem Deutsch-Kanadier, dessen Herz für beide Nationen schlagen darf. Das muss auch einem Deutschtürken erlaubt sein, dass beide Nationen in seinem Herz schlagen. Es geht nicht, dass man vor eine Wahl gestellt wird. Es ist wie bei einem Scheidungskind. Es muss und soll sich nicht entscheiden müssen. Es gehört zu beiden Elternteilen.

Würden Sie sagen, dass Russland für die Türkei eine Alternative zur EU sein könnte?

Russland ist keine Alternative. Russland ist eine weitere Option. Die Türkei sucht keinen Ersatzfreund. Ankara möchte vor allem weitere Freundschaften schaffen und betrachtet Russland als einen Freund. Das ist für die Gesamtatmosphäre in der Welt förderlich. Die westliche Welt beansprucht ihre „Freundschaft“ zur Türkei exklusiv und nur für sich. Das kann es nicht sein.

Um deutlicher zu sein: Der Westen kann der Türkei nicht sagen „Hör zu, Du bist mein Freund, aber Du darfst nicht der Freund von anderen sein“. Die Türkei hat das gute Recht, sich seine Freunde selbst auszusuchen.

Wo liegen die Hauptprobleme, mit denen die Türkei und die AK-Partei heute konfrontiert sind, und die bei den Wahlen entscheidend sein werden?

Die Hauptherausforderung für den türkischen Präsidenten Erdogan ist die Wirtschaft. Diese Probleme wurden aber künstlich hervorgerufen. Schaut man sich die wirtschaftlichen Fundamentaldaten der Türkei an, dann wird schnell deutlich, dass sich der Wertverlust der türkischen Währung Lira nicht rechtfertigt. In der nahen Vergangenheit hat man das Gleiche in Russland gesehen. Dort verlor der Rubel genauso an Wert, obwohl die Wirtschaft unter relativen stabilen Vorzeichen stand. Das Gleiche passiert in der Türkei. Man fragt sich, wie das passieren kann?

Erdogan scheint im Rahmen der Präsidentschaftswahlen mehr oder weniger unangefochten zu sein. Könnte es bei den Parlamentswahlen hingegen eng werden?

So wie es aussieht, wird Erdogan in seinem Amt als Staatspräsident bestätigt werden. Bei den Parlamentswahlen ist es nicht so sicher, dass die AK-Partei die absolute Mehrheit mit über 301 Sitzen gewinnt. Aber die AK-Partei ist guter Dinge. In den letzten Jahren machte die Türkei große Schritte nach vorne. Das wird der türkische Wähler honorieren.

https://deutsch.rt.com/inland/71576-deutschland-unterstutzt-wahlkampf-gegen-tuerkei-regierung-erdogan-bilgi/

———————————————————————————————————————————————————-

Batının Türkiye’deki Seçimlere Yönelik Tavrına Eleştiri

Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Genel Başkanı Bülent Bilgi, Almanya başta olmak üzere bazı Batılı ülkelerin Türkiye’deki seçimlere yönelik „çifte standartlı“ tavrını eleştirerek, „Alman hükümetini, yetkilileri, karar vericileri ve özellikle Merkel’i eleştiriyorum çünkü tüm partilere adil…

Son Dakika | 07.06.2018

Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Genel Başkanı Bülent Bilgi, Almanya başta olmak üzere bazı Batılı ülkelerin Türkiye‚deki seçimlere yönelik „çifte standartlı“ tavrını eleştirerek, „Alman hükümetini, yetkilileri, karar vericileri ve özellikle Merkel‚i eleştiriyorum çünkü tüm partilere adil ve eşit davranılmıyor.“ dedi.

Türkiye’nin Köln Başkonsolosluğu’nda oyunu kullanan Bilgi, oy kullanma işleminin ardından AA muhabirine açıklamada bulundu.

Bilgi, „Bu seçimlerde biri Cumhurbaşkanı diğeri ise partilere olmak üzere iki oy kullanacağız ve bir zarfın içinde bunları atacağız. Geçmiş dönemlere bakıldığında bu seçimler biraz daha farklı ve daha önemli. Biz bu seçimleri devletimizin ve milletimizin beka meselesi olarak görüyoruz. Dolayısıyla ben vatandaşımızın geçmiş yılları ve sonrasını kıyaslayarak, ellerini de vicdanlarına koyup Anadolu ferasetini de devreye sokarak burada oy kullanmalarını umuyorum.“ diye konuştu.

Özellikle Almanya, Avusturya ve Hollanda‚da, Türkiye’den gelen siyasetçilerin konuşmasının ve seçmeniyle buluşmasının engellendiğini hatırlatan Bilgi, „Bu hoş bir durum değil, tamamen antidemokratik bir durum. Gerek AK Parti gerekse biz UID olarak bu yasağa uyduk. Ancak diğer partiler bu yasağa hiçbir şekilde uymadılar, programlarını uyguladılar. Bu da aslında bir resmi ortaya koyuyor. Kurallara uyan ve yasaklara uymayan, kendi başına hareket edenler.“ ifadelerini kullandı.

Bilgi, Almanya başta olmak üzere bazı Batılı ülkelerin Türkiye’deki seçimlere yönelik „çifte standartlı“ tavrını eleştirerek, şunları kaydetti:

„Burada aslında yanlış olan diğer bir nokta, kendi getirdiği yasakları delen bir Alman hükümeti ve Alman siyasetini görüyoruz. Diğer partilerin yaptığı organizasyonları sadece tolere etmekle kalmadı Alman siyaseti, kendileri de destekledi. Kendi siyasetçileri de bu programların bir parçası oldu. Bu tamamen doğru olmayan, asimetrik ve adaletsiz bir tutumdur. Buradan ben bir kez daha Alman hükümetini, yetkilileri, karar vericileri ve özellikle Merkel’i de eleştiriyorum çünkü tüm partilere adil ve eşit davranılmıyor.“

https://www.sondakika.com/haber/haber-batinin-turkiye-deki-secimlere-yonelik-tavrina-10926054/

———————————————————————————————————————————————————-

‚UID dünya markası olacak‘

Uluslararası Demokratlar Birliği Genel Başkanı Bilgi, geçmiş dönemlerde önemli hizmetlere imza atan Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin yeni bir vizyon ve ekiple UID’yi dünya markası yapacaklarını belirtti.

AA – Mesut Zeyrek | 01.06.2018, NRW

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‚ın katılımıyla 20 Mayıs’ta Bosna Hersek’te yapılan ve Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) isminin Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) olarak değiştirildiği 6. Olağan Genel Kurul’da genel başkan seçilen Bülent Bilgi, birliğin geleceği ve yeni vizyonu hakkında AA muhabirine değerlendirmede bulundu.

Bilgi, „UID olarak önümüzdeki süreçte Avrupa kıtasındaki Türklerin yanı sıra gönül coğrafyamızda, nerede bir insanımız varsa, onların taleplerini karşılamak için teşkilatımızı genişletme kararı aldık. UID olarak önümüzdeki süreçte UETD’den UID’e transformasyon sürecini tamamlamamız gerekiyor. UID bir dünya markası olacak.“ dedi.

„Dünyaya açılma vakti geldi“

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) ismiyle kurulan bu oluşumun artık Avrupa’dan çıkıp dünyaya açılma vaktinin geldiğini vurgulayan Bilgi, „UID olarak sadece Avrupa ülkelerindeki konulara değil de dünyada Türk toplumuyla ve gönül coğrafyamızla ilgili projelere, panellere, konferanslara ağırlık vereceğiz. Yani bulunduğumuz ülkeler ile Türkiye arasındaki konuların yanı sıra bulunduğumuz ülkedeki Türk toplumunun sorunlarını da daha güçlü şekilde dile getirmek ve gündem yaratmak için çalışacağız.“ diye konuştu.

Geçmiş dönemlerde UETD Genel Sekreterlik görevini yürüten Bilgi, yeni ekiple bu çalışmaları bir adım daha ileri götürmek ve dünya çapında çalışma yürütmek için çaba sarf edeceklerini dile getirdi.

Bilgi, „Örneğin, Almanya’da NSU cinayetleri ve davaları, dünyada İslamafobi gibi konularda paneller ve konferanslarla proaktif bir şekilde gündemi oluşturma noktasında çalışmalarımız olacak. Savunma pozisyonundan değil de haklı olduğumuz davaları gündeme taşıma noktasında projelerimiz artarak devam edecek. UID’in önümüzdeki süreçte ağırlık vereceği diğer konulardan biri de teşkilatlanmamızı dünya çapına yaymak olacak.“ ifadelerini kullandı.

„Ana vatanımızın beka meselesi“

Batılı bazı ülkelerin Türkiye’deki seçimlere yönelik yasakçı ve antidemokratik tavrını eleştiren Bilgi, şunları kaydetti:

„Demokrasinin ana sütunlarından bir tanesi seçmenin siyasetçiyi tanıması ve onun fikirlerini almasıdır. Dolayısıyla Almanya, Hollanda ve Avusturya’da bu hak Avrupalı Türklerin, yurt dışı Türklerin elinden alınmış durumda. Siyasetçilerin buraya getirilmesiyle ilgili yasaktan dolayı bu haktan, bilgi alma hakkından buradaki insanlar mahrum ediliyorlar. Bu demokratik bir tutum değil.“

Siyasetçilerin yasaklandığını ancak seçmenleri bilinçlendirmek için başka yollar da bulunduğunu belirten Bilgi, „Bilim adamları, tarihçiler, yazarlar ve gazeteciler var. Sivil toplum kuruluşu olarak, UID olarak üzerimize düşeni yapacağız. Madem siyasetçilerin gelmesi yasaksa biz de buraya diğer isimleri Avrupa’nın değişik noktalarına davet edip insanımızla buluşturacağız, insanımızın bir nebze olsun bu kişiler tarafından bilgilendirilmelerini sağlayacağız, böylece üzerimize düşen görevi yapacağız.“ değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’deki 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerinde seçmenlerin sandığa gitmesinin elzem olduğunu vurgulayan Bilgi, „Çünkü bu normal bir seçim değil, ana vatanımızın beka meselesi. Sandığa gidip, geçmişi de değerlendirip, AK Parti’nin öncesini ve sonrasını değerlendirip doğru bir seçim yapacaklarına inanıyorum. Anadolu ferasetine sahip Avrupalı Türkler bu doğrultuda oylarını kullanacaktır.“ dedi.

 

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/uid-dunya-markasi-olacak/1162504

———————————————————————————————————————————————————-

‘Avrupa için tehdit değil, fırsatız’

(AA) – Hürriyet | 26.05.2018

Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Genel Başkan Bülent Bilgi, “Avrupa Müslümanları bir tehdit olarak görmemeli. Avrupa için zenginlik hatta fırsatız” dedi.

ALMANYA’nın Köln kentinde UID’in düzenlediği iftar programında konuşan Genel Başkan Bülent Bilgi, „Ramazan ayının getirdiği manevi iklim sayesinde birbirimizle olan muhabbetimizi tazelerken, özellikle Avrupa’da Müslüman olarak Avrupa’nın asli bir unsuru olduğumuzu ifade ediyorum“ dedi. Bazı çevrelerin evrensel bir din olan İslam’ı, sadece Ortadoğu’ya has bir kıta dini gibi yansıtma gayreti içinde olduğuna dikkati çeken Bilgi, bu gayretin eşyanın tabiatına aykırılık teşkil ettiğini söyledi.

TERÖRÜN İSLAM İLE İLGİSİ YOK
Yurtdışındaki Türk toplumu ile her bir Müslümanın yakın geçmişte gerçekleşen çeşitli terör saldırıları karşısındaki duruşunu önemsediklerini ve her türlü terörü ‚amasız‘, ‚lakinsiz‘ lanetlediklerini belirten Bilgi, şunları kaydetti: „İslam ile hiçbir ilişkisi olmayan bu terör örgütü ve uzantılarının Avrupalı Müslümanların hayatlarını daha da zor kıldığı bir süreci yaşıyoruz. Bu bağlamda özellikle siz UID teşkilatı mensubu kardeşlerimizin, kanaat önderlerimizin, İslam dinimizin ve Anadolu kültürümüzün beslediği hoşgörü iklimini Avrupa’ya yansıtmamız büyük önem taşıyor. Ramazan ayı ve iftar sofraları bu güzelliği anlatabilmek adına güzel bir vesile.”

BEŞ BUÇUK MİLYONLUK TÜRK NÜFUSU
50 yıl önce Avrupa’nın değişik ülkelerine işçi olarak gelen Türklerin bugün beş buçuk milyonluk nüfusuyla kıta ile kader birlikteliği oluşturduğunun altını çizen Bilgi, „Ancak bilimde, edebiyatta, kültür ve sanatta ve hatta siyasette çok daha etkin olmamız elzem. Buna bağlı olarak Avrupa’nın asli unsuru sıfatıyla hep beraber, Almanya’nın, Fransa’nın, Belçika’nın ve diğer ülkelerin refahının ve toplumsal barışın devam etmesine katkımız artan oranda sürmeli“ dedi.

VİRÜS YAYMAYA ÇALIŞIYORLAR
Kadim bir medeniyetin mirasçıları olarak Anadolu topraklarında Müslüman, Hıristiyan ve Musevi vatandaşların yüzlerce yıldır sürdürdüğü beraber yaşam kültürünü hatırlatan Bilgi, „Bu kültürü Avrupa’ya yansıtmamız, Avrupa’da bu virüsü yaymaya çalışan çevrelere verilebilecek en güzel cevaptır. Avrupa ve Batı bizleri bir tehdit olarak değil, bir zenginlik ve bir fırsat olarak görmeli“ ifadelerini kullandı.

 

http://www.hurriyet.com.tr/avrupa/avrupa-icin-tehdit-degil-firsatiz-40848617

———————————————————————————————————————————————————-

Erdogan is an opportunity for the Balkan Peace: Head of Turkish NGO

Diaspora Daily – Ahmed Hamdi Şişman | May 11, 2018

The head of largest Turkish European NGO says Turkish President Recep Tayyip Erdogan is an opportunity for the long overdue peace in the fragile Balkan region ahead of the NGO’s 6th general assembly in Bosnia’s capital Sarajevo which the Turkish president will attend as an honorary guest on May 20th.

“Turkish president Erdogan has a good relations with Serbs and Croats and we have strong cultural and historical ties with Bosniaks and that is extremely important for the stability of the Balkans,” says Zafer Sirakaya, the head of The Union of European Turkish Democrats or UETD. Sirakaya underlined the importance of recent climax in Turkish Serbia relations thanks to unprecedented friendly ties between the presidents of both countries.

The head of UETD, Zafer Sirakaya says they will send a strong brotherly message to Europe from the Bosnian capital

“Peace in Bosnia which is dubbed failed-state goes through Belgrade and Turkey is well aware of it and it has been investing in Serbia both politically and economically,” says one of the experts in Bosnia who has been closely following the matter for decades. Bosnian Serbs started an aggression on Bosniaks in 1992 following the referendum which overwhelmingly approved breaking away of Bosnia from dismantling Yugoslavia following the footpaths of other Yugoslav countries like Croatia and Slovenia. In the following 4 years, more than 100 thousand people were killed and Bosnian Serbs carried out the last genocide of 20th century in the heart of Europe.

UETD have already been active in 17 Eurpoean countries and have launched its offices in the Balkan countries last year. The Turkish NGO to hold its 6th general assemly in Sarajevo which drew some controversy on social media in the Balkan country.

“Those who oppose Erdogan’s visit are always on the social media. when you go out on the streets of Sarajevo, they are nowhere to be found,” says Selim Dilek, one of the prominent Turkish businessman in Sarajevo who moved there right after the war.

UETD will hold its general assembly in Sarajevo’s Olympic hall which is expected to exhaust its over 10 thousand people capacity drawing attendees from all over Europe. One hotel owner in Sarajevo who prefer not to be named says he already booked his 120-bed capacity hotel for the MAy 20th weekend. “All the shopkeepers, restaurant owners are pleasant of the event because it will bring thousands of people to this city and provide a lot of cash for the locals,” he added.

UETD head Sirakaya also pointed out that the reason why his NGO is holding its general assembly in Sarajevo has a lot to do with the recent increasing xenophobia, Islamophobia and antisemitism in Europe. “Sarajevo is a city where mosques, churches and synagogues live side by side and people of all religious and ethnic background live in harmony and we will send the message of brotherhood to rest of the Europe from the Jarusalem of the Balkans,” said Sirakaya.

Sarajevo Olympic Hall during 1984 Winter Olympics.

Some European media have been heavily criticizing Turkish president for using the Balkan country to promote his election agenda. The European countries  mainly Germany and The Netherlands prevented Turkish officials from holding rallies ahead of last year’s referendum which changed Turkey’s parliamentary system to presidential one. France, Germany, Austria and The Netherlands all announced that they do not want Turkish politicians to hold election activities in their countries for the June 24th early elections.

Mustafa Yeneroglu, however, an Ak Party member who was raised in Germany, recently said the election ban of European countries only applies to Ak Party and the members of Turkish opposition have been appearing in election propaganda gatherings in some European countries.

Erdogan is an opportunity for the Balkan Peace: Head of Turkish NGO

———————————————————————————————————————————————————-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupalı Türkler ile buluşmasına büyük ilgi

UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya, Avrupalı Türklerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Mayıs’ta Bosna Hersek’e yapacağı ziyarete yoğun ilgisinin olduğunu söyledi.

AA – Mesut Zeyrek | 11 Mayıs 2018, Köln

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya, Cumhurbaşkanı ı Recep Tayyip Erdoğan‘ın onur konuğu olacağı „UETD 6. Olağan Genel Kurulu“ hakkında AA muhabirine konuştu.

UETD olarak ilk defa olağan genel kongrelerini Almanya dışında gerçekleştireceklerine işaret eden Sırakaya, „Avrupa’nın 17 ülkesinde teşkilatlanmış durumdayız, 37 bölgemiz ve 152 şubemizle hizmet ediyoruz. İlk defa kongremizi büyük bir spor salonunda Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla gerçekleştireceğiz. Büyük ihtimalle Sayın Bakir İzzetbegoviç’in katılımını da öngörüyoruz.“ dedi.

„Ziyarete büyük ilgi var“

Bu önemli buluşmaya şimdiden çok büyük bir ilginin olduğunu kaydeden Sırakaya, „Yaklaşık 11 bin kişilik salonun kapasitesinin tamamen dolacağını düşünüyoruz. Hatta salonun dışında da insanlarımızın Sayın Cumhurbaşkanımız ile bir araya gelme noktasında büyük bir heyecanı olduğunu gözlemliyoruz. Bu heyecan tabii bizi ziyadesiyle mutlu ediyor.“ ifadelerini kullandı.

Avrupa’nın değişik şehirlerinde yaşayan insanların Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı görmek için Bosna Hersek’e gelme talebi olduğuna işaret eden Sırakaya, bu konuda ilgili bölge başkanlıkları ile irtibata geçmesi durumunda, düzenlenecek otobüs seferleri ile bu talepleri karşılayacaklarını kaydetti.

UETD’nin dünya vizyonu

„Avrupa’dan dünyaya“ sloganıyla 6’ncı kez gerçekleştirecekleri bu kongre ile UETD’nin çalışmalarını dünyaya taşıyacaklarının altını çizen Sırakaya, „UETD’nin önümüzdeki süreç içerisinde daha global bir düzeyde çalışmalarını dünyaya taşıma noktasında bir azminin, bir kararlılığının olduğunu göreceğiz. İnşallah delegelerimizin bu konuyla ilgili olarak gösterecekleri teveccüh ile birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızın ‚Dünya beşten büyüktür‘ dediği gibi ‚Dünya Avrupa’dan büyüktür‘ düşüncesiyle hareket etmiş olacağız.“ şeklinde konuştu.

„Avrupa’nın güvenliği Türkiye’den başlıyor“

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bosna Hersek’e yapacağı ziyareti son derece kıymetli bulduklarını ifade eden Sırakaya, şu değerlendirmede bulundu:

„Bosna’ya yapılan ziyaret sadece bir toprak parçasına yapılmış olan bir ziyaret değildir. Bölgede yaşayan Sırp toplumuyla çok yakın bir diyalog içerisinde olan Türkiye, Hırvat toplumuyla çok yakın diyalog içerisinde olan bir Türkiye, Boşnaklarla zaten tarihten gelen o yakınlığa sahip olan Türkiye muhakkak o bölgenin barışı için katkı sunmaya devam edecektir. Balkanlar’ın istikrarlı olması Avrupa’nın daha istikrarlı olması demektir. Avrupa’nın güvenliği Türkiye’den başlıyor. Avrupa’nın güvenliği Balkanlar’dan başlıyor ve Avrupa’nın güvenliğine katkı sunan bir Türkiye’nin muhakkak Avrupa’da hak etmiş olduğu yeri bulması gerektiğini düşünüyoruz. O anlamda biz ‚Aşuk ile Maşuk’un buluşması‘ olarak kabul etmiş olduğumuz Sayın Cumhurbaşkanımızın Avrupalı Türk toplumu ile olan buluşmasını önemli görüyoruz ve bu buluşmaya vesile olduğumuz için de kendimizi bahtiyar hissediyoruz.“

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/cumhurbaskani-erdoganin-avrupali-turkler-ile-bulusmasina-buyuk-ilgi/1142031

———————————————————————————————————————————————————-

Seçimleri Avrupa değil millet belirler

Avrupalı siyasetçilerin 24 Haziran seçimlerine muhalefet lehine müdahil olmalarına UETD Başkanı Sırakaya tepki gösterdi. Sırakaya, “Seçimler, Türk vatandaşlarının tercihine göre belirlenecektir. Bu tip subliminal mesajlar toplum tarafından karşılık bulmayacaktır” dedi.

Yeni Şafak – Yasemin Asan |

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya, Alman Bakan Michael Roth’un 24 Haziran öncesi muhalefet ziyaretleri dahil seçimlerin Avrupa ayağını ve UETD 6. Olağan Genel Kurul hazırlıklarını Yeni Şafak’a anlattı. Avrupa’nın 17 ülkesinde teşkilatlı olduklarını ifade eden Sırakaya, “20 Mayıs tarihinde Bosna-Hersek’te ‘Avrupa’dan Dünya’ya’ sloganı ile 6. Olağan Genel Kurul kongremizi gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki süreç içerisinde bugüne kadar Avrupa’ya yönelik olan çalışmalarımızı global düzeye taşıyacağız” dedi. Kongreye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Bosna- Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç’i davet ettiklerini belirten Sırakaya, “İki cumhurbaşkanın da katılımı öngörülüyor. Siyasi parti liderlerini de davet ettik. Salonun kapasitesi 10 bin kişilik ancak salonun dışında da bir o kadar vatandaşın gelmesini bekliyoruz” diye konuştu. Erdoğan’a olan sevgiyi, muhabbeti engellemenin mümkün olmadığını dile getiren Sırakaya, “Avrupa’daki Türkler, 2002 yılına kadar Türkiye’nin varlığını biliyorlardı, Avrupa’da ezik olmanın duygusunu yaşıyorlardı. 2002 yılından sonra kendilerine verilen değeri bilen ve dik duran lidere kavuştuğunu gören Avrupalı Türkler, şimdiye kadar Cumhurbaşkanına nasıl sahip çıkmış ise bundan sonra da sahip çıkacaklarının her ortamda ifade ediyorlar” dedi.

KARŞILIĞI YOK

Almanya’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth’un 24 Haziran seçimleri öncesi İyi Parti ve CHP’yi ziyaretini değerlendiren Sırakaya, şunları söyledi: “Seçimler, Türk vatandaşlarının tercihine göre belirlenecektir. Yurt dışındaki ilgili siyasetçilerin bundan önceki dönemlerde de Türk siyasetine yönelik vermiş olduğu kararlar, telkinler, hiçbir zaman milletimiz tarafından karşılık bulmamıştır. Bu tip subliminal mesajlar toplum tarafından karşılık bulmayacaktır. Milletimiz kendi ülkesinin çıkarı noktasında duruşunu çok net olarak gösteriyor. Yurt dışından yapılacak olan telkinin Türkiye toplumunda bir karşılığı olmadığına inanıyorum.”

https://www.yenisafak.com/secim/secimleri-avrupadegil-millet-belirler-3290690

———————————————————————————————————————————————————-

Başkonsolos Erciyes UETD’yi ziyaret etti

Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes UETD Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Ziyarette Avrupalı Türklerin güncel sorunları ele alındı.

Avrupanın Sesi| 26.03.2018

Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes, merkezi Almanya’nın Köln kentinde bulunan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’ni (UETD) ziyaret etti.  Ziyarette UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya, Genel Başkan Yardımcısı Asiye Bilgin, Genel Sekreter Bülent Bilgi ile Kadın Kolları Başkanı Ayşe Asut çalışmalarıyla ilgili Başkonsolos Erciyes’e bilgi verdiler.

Güncel sorunlar masaya yatırıldı

Başkonsolos Barış Ceyhun Erciyes, UETD’nin çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirterek, kuruluşun Avrupalı Türklere yönelik faaliyetlerinden övgüyle söz etti.

UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya ise ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek, Avrupalı Türklerin güncel sorunları ile ilgili Başkonsolosa bilgi sundu.

https://www.avrupaninsesi.eu/mobil/haber/605/baskonsos-erciyes-uetdyi-ziyaret-etti.html

———————————————————————————————————————————————————-

Türklere saldırılar karşısında Avrupa’daki siyasi körlük sürdürülebilir bir tutum mu?

Diaspora Haber | 27 Mart 2018

Başta Almanya olmak üzere Batı Avrupa ülkelerinde Türklere ve Türk kuruluşlarına yönelik saldırılar 2018 yılı başından bu yana hız kesmeden devam ediyor. Şiddeti giderek artan saldırılar karşısında ilgili ülkelerde başta siyasiler olmak üzere yetkililer ise deyim yerindeyse olayları görmezden geliyor ve yaşananlar karşısında tepkisiz. Peki, bu sürdürülebilir bir tutum mu? DiasporaHaber, uzmanların görüşlerine başvurarak konuyu tartışmaya açtı…

Yurtdışında Türklere yapılan saldırılara ilişkin Avrupa’daki siyasi körlük toplumsal bütünleşme dâhil farklı açılardan sürdürülebilir bir tutum mudur?

Uzmanlar, DiasporaHaber için Tartışıp Yorumluyor…

Zafer Sırakaya:

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki demokratik devletlere üç alanda önemli yükümlülükler düşüyor. Bunlardan birincisi, can ve mal güvenliği; ikincisi, din ve vicdan özgürlüğü; üçüncüsü ise fikir hürriyetidir. Ancak terör örgütünün Zeytin Dalı Harekâtı’nı bahane ederek gerçekleştirmiş olduğu saldırılar söz konusu üç alanı da temelden ihlal etmesine rağmen, DiasporaHaber tartışma sorusunda bahsedilen siyasi körlük devam ediyor ve terör örgütüne karşı anlaşılamaz bir şekilde müsamaha gösteriliyor. Bu noktada ifade edilmesi gereken bir diğer husus ise saldırıların düzenlendiği yerlerin “Türk kuruluşları” değil, camiler, yani ibadethaneler olmasıdır. Geçmişte Almanya’da sinagoglar yanarken bugün camiler hedef noktası hâline getirildi. Ancak unutulmamalıdır ki bugün camilere saldıranların başka ibadethanelere saldırmamasının bir garantisi yok. Bu bağlamda meseleye sadece Türkiye’nin terör örgütü PKK ile mücadelesi penceresinden değil daha geniş bir perspektiften bakılması ve ilgili önlemlerin acil bir şekilde alınması gerekir.

Şimdiye dek Türk nüfusunun yoğun olarak yaşadıkları Avrupa devletlerinin hükümetleri maalesef edilgen kaldılar ve yabancı medya kuruluşları meseleyi Türk-Kürt çatışması şeklinde lanse etmeye çalıştılar. Hâlbuki böyle bir çatışma yok. Ortadaki sorun tamamen bu devletlerin terör örgütünün eylemlerine karşı yeterince ses çıkarmamasından kaynaklıyor. Bunun da ötesinde Alman Focus Online dergisinin yayınlamış olduğu bir habere göre, Suriye krizinin başlangıcından bu yana Almanya’dan 300 teröristin, terör örgütü saflarında savaşmak için bölgeye gittiği ortaya çıktı. Söz konusu teröristlerin Suriye’nin kuzeyi ve Irak’taki kampların yanı sıra Belçika’da da askeri eğitim aldıkları ortaya çıktı. Düşünebiliyor musunuz artık Avrupa’nın göbeğinde bile teröristler eğitiliyor. Ve haberde aktarılanlara göre bu teröristlerin 125’i yeniden Almanya’ya geri dönmüş durumda. Ağır silah kullanabilen insanlar ellerini kollarını sallaya sallaya Almanya’da dolaşıyorlar ve Almanya’daki Türk toplumu için de büyük bir tehdit oluşturuyorlar. Tüm bunlardan hareketle aslında meselenin siyasi körlüğün ötesinde çok farklı bir boyuta evirildiğini söylemek mümkün.

https://diasporahaber.com/turklere-yapilan-saldirilar-karsisinda-avrupadaki-siyasi-korluk-surdurulebilir-bir-tutum-mu/

———————————————————————————————————————————————————-

‚Avrupa’daki diasporamızın Makedonya’dan öğreneceği çok tecrübeler var‘

UETD Makedonya Başkanı Utaş, „Makedonya’ya baktığımızda 500 yıldır burada yaşayan Türkler, kendilerini buralı hissediyor. Dolayısıyla 100-200 yıl sonra Avrupa’daki diasporamızın Makedonya’dan öğreneceği, alacağı çok tecrübeler var“ dedi.

AA, Üsküp – Furkan Abdula | 26.03.2018

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Makedonya Başkanı Salih Utaş, „Makedonya’ya baktığımızda 500 yıldır burada yaşayan Türkler kendini buralı hissediyor. Dolayısıyla 100-200 yıl sonra Avrupa’daki diasporamızın, Makedonya’dan öğreneceği, alacağı çok tecrübeler var.“ dedi.

UETD Makedonya Başkanı Salih Utaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Birliğin hedeflerini ve UETD Makedonya’nın faaliyetlerini değerlendirdi.

Utaş, UETD’nin 2004’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Almanya’nın Köln kentinde kurulmuş, halihazırda 16 ülkede teşkilatlanmasını tamamlamış bir sivil toplum kuruluşu olduğunu hatırlattı.

UETD’nin önce Bosna Hersek, ardından Makedonya olmak üzere Balkanlar’da da teşkilatlandığını ifade eden Utaş, „Batı’da yaşayan, Avrupa’da yaşayan Türklerin sosyal, kültürel anlamda bir araya gelmesi, gurbetçi kimliğinden sıyrılarak diaspora olduğunu, yani birlikte çok daha güçlü olduğunun farkına vardırılması konusunda UETD çalışmalar yapmaktadır.“ diye konuştu.

„Türk lobisi, Türkiye lobisi olarak çalışmalar yapıyoruz“

UETD’nin asıl amaçlarından birinin lobicilik olduğunu dile getiren Utaş, „Bakın bugün Avrupa’da baktığınız zaman bir FETÖ lobisi, PKK lobisi, Ermeni lobisi, Yahudi lobisi mevcut. Biz de UETD olarak Türk lobisi, Türkiye lobisi olarak çalışmalar yapıyoruz. Avrupa’daki siyasi otoritelere, siyasi kişilere Türkiye’de olan, bölgemizde olan olayları doğru şekilde, objektif şekilde anlatmaya çalışıyoruz. Çünkü Avrupa insanının doğru kaynaklardan beslenip fikirlerini, kararlarını ona göre oluşturması önem arz ediyor. Bu anlamda yaptığımız lobicilik çalışmalarını çok önemli buluyoruz.“ değerlendirmesinde bulundu.

Utaş ayrıca, genel başkanlığını Zafer Sırakaya’nın yürüttüğü UETD’nin bir diğer amacının da diasporanın entegrasyonuna katkı sağlamak ancak asimilasyonunun önüne geçmek olduğunu vurguladı.

Avrupa’da olduğu kadar olmasa da Makedonya’da da Türk vatandaşının ve diasporasının mevcut olduğunu kaydeden Utaş, bu ülkedeki Türk vatandaşların çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğunu, ticaret için gelen veya farklı görevler yapan Türk vatandaşlarının da bulunduğunu söyledi.

„Avrupa’daki diasporamızın Makedonya’dan öğreneceği, alacağı çok tecrübeler var“

„Makedonya’da asli unsur olarak bulunan 100 bin civarında Türk insanımız var.“ diyen Utaş, Makedonya’nın ve buradaki Türklerin önemine değinerek, şöyle devam etti:

„Bugün Avrupa’ya baktığımız zaman en erken gitmiş vatandaşımız 70 yıldır orada. Dolayısıyla vatandaşlarımız, diasporamız hala kendini oraya göçmüş, sonradan gelmiş hissediyor. Lakin Makedonya’ya baktığımızda 500 yıldır burada yaşayan Türkler, kendini buralı hissediyor. Dolayısıyla 100-200 yıl sonra Avrupa’daki diasporamızın Makedonya’dan öğreneceği, alacağı çok tecrübeler var. Biz UETD Makedonya olarak işte 500 yıldır burada yaşayan Türklerin tecrübelerini Avrupa’ya da aktarma konusunda çalışmalar yürüteceğiz. O anlamda Makedonya çok önemli.“

https://aa.com.tr/tr/dunya/avrupa-daki-diasporamizin-makedonya-dan-ogrenecegi-cok-tecrubeler-var-/1099469

———————————————————————————————————————————————————-

İsveç Uetd’den „Terörle Mücadelede Kadın“ Konferansı – Stockholm

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, „Yüz yıldır Suriye’de Kürtlere bir kimlik bile verilmedi.

Haberler.com | 26 Mart 2018 Pazartesi 00:02

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, „Yüz yıldır Suriye’de Kürtlere bir kimlik bile verilmedi. Peki buna ses çıkaran bir Batı ülkesi duydunuz mu?“ dedi.
İsveç’in başkenti Stockholm’de Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) İsveç kadın teşkilatınca „Terörle mücadelede kadın“ başlıklı konferans düzenlendi.
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa, Türkiye’nin İsveç Büyükelçisi Emre Yunt, UETD İsveç Başkanı Özer Eken, UETD İsveç Kadınlar Teşkilatı Başkanı Sevim Erdoğan, İsveç Maarif Derneği Başkan Yardımcısı Ahmed Tursun ve çok sayıda davetli katıldı.
Kuran’ı Kerim tilaveti ve İstiklal Marşı ile başlayan konferansta konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, yüz yıldır Kürtlere Suriye’de kimlik verilmediğini belirterek, bu duruma Batı devletlerinin de bu zamana kadar ses çıkaramadığını söyledi.
„AK Parti Hükümeti yasakları kaldırdı“
AK Parti hükümeti göreve geldiğinden bu yana Kürtlerin dilleriyle ve kültürleriyle ilgili her türlü yasağı kaldırdığına ve yeni yasalar çıkardığını hatırlatan Orhan, „Yıllardır Suriye’de Kürtlere bir kimlik bile verilmedi. Peki buna ses çıkaran bir Batı ülkesi duydunuz mu? Afrin’de kimlik verilmeyen Kürtler için ses çıkartan bir Batı ülkesi duydunuz mu? Hakkari ve Diyarbakır‚da JİTEM halka zulüm yapıyordu. Batı’dan hiç tepki oldu mu? Diyarbakır cezaevinde Kürtlere 90’lı yıllarda işkence yapılıyordu. AB ülkelerinden hiç bu konuda söylem duydunuz mu? İşte biz bunları yapanları yargılıyoruz. JİTEM’den o gün o işleri yapanların tamamı yargılanıyor. Hiçbir tane HDP’li milletvekili o davalardan birini takip etmedi ve açıklamada bulunmadı.“ dedi.
Zeytin Dalı Harekatı Zeytin Dalı Harekatı’nın Batı tarafından eleştirilmesine de tepki gösteren Orhan, Afrin’de Kürtler, Türkmenler ve Arapların da bulunduğuna dikkati çekerek PYD ve PKK’nın bölgede tasfiye ettiği muhalif Kürt siyasetçileri hatırlattı.
Terör örgütü PKK ve PYD’nin, Afrin, Menbiç, Cerablus, El Bab’ın bulunduğu coğrafyaya gitmeden önce bölgede Kürtlerin kurduğu parti, dernek ve oluşumlar bulunduğuna işaret eden Orhan şunları kaydetti:
„O oluşumların tamamıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti görüştü. Onlarla birlikte, onların oluşturacağı savaş yanlısı olmayan, siyaset yanlısı olan her türlü oluşumla birlikte olacağını ifade etti. Salih Müslim o dönemde İstanbul’a geldi. Ankara’ya geldi. Görüşmeler gerçekleşti ama PKK, işin içine girdiğinde oradaki bütün muhalif gurupları darmadağın etti. Bir kısmını hapse attı, bir kısmını kurşuna dizdi ve ses çıkaranlardan 250 bin kişiyi bizim sınırımızdan Türkiye’ye sürgün etti. İşte o zaman Salih Müslim muhatap alınmadı ve görüşmeler kesildi. Dananın kuyruğu burada koptu. Maalesef Batı bu durumu görmedi, görmemeye de devam ediyor.“
PYD’nin amacının devlet kurmak olmadığını kaydeden Orhan, PYD’nin Amerika’ya koridor bir uydu devlet olmak için çabaladığını sözlerine ekledi.

https://www.haberler.com/isvec-uetd-den-terorle-mucadelede-kadin-konferansi-10692777-haberi/

———————————————————————————————————————————————————-

UETD „İrfan sohbetleri “adı altında gece düzenledi

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği UETD’nin Titanic Otelde düzenlenen „İrfan sohbetleri “toplantısına çok sayıda davetli katıldı.

ha-ber, Orhan Önaldı | 23 Mart 2018 Cuma 22:27

Toplantı öncesi Çanakkale Şehitleri anısına İstiklal Marşı ve Kuran’ı Kerim okunması yapıldı. Berlin Bölge Başkanı Sinan Kaplan’ın gerçekleştirdiği „İrfan sohbetleri “gecesine eski Bakanlardan Prof. Dr. Nabi Avcı, Başbakanlık Baş Müşaviri Fatih Dutbey, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal ve yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Canbulat, Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Cemal Yıldız yanı sıra dernek ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldılar.

UETD Berlin Bölge Başkanı Sinan Kaplan, açılış konuşmasında hepinizi saygı ve hürmetle selamlıyorum. Bugün benim için çok farklı bir toplantı. Aramızda birbirinden değerli misafirlerimiz bulunuyor. Ben sözümü fazla uzatmayacağım. Geleneksel hale getirdiğimiz ve ağırlıklı olarak gençlik kollarımızın bir çalışması olarak „İrfan sofrası “sohbetlerimizde bizler dört dönem Millî Eğitim Bakanlığı ve 65’nci hükümette de kültür ve turizm bakanlığı yaparak büyük görevler üstlenmiş Prof. Dr. Nabi Avcı, gecemize renk kattılar.

Özellikle Berlin’de yaşayanlar olarak ben sizlerin ve bizlerin adına teşekkür ediyorum. Berlin’de uzun yıllar Eğitim Müşavirliğimiz çeşitli nedenlerden dolayı atanmamıştı. Bakanımız Nabi Avcı, sayesinde Prof. Dr. Cemal Yıldız’ı Berlin’e atayarak büyük bir hizmeti gerçekleştirmiştir. Ayrıca aramızda bulunan Akdeniz Üniversite’sinin ülkemize büyük hizmetler sunan rektörümüz hizmetleri konusunda değerlendirmelerde bulunacak. Ben öncelikle 18′ Mart Şehitler Günü münasebetiyle bugüne kadar vatan toprağını canıyla, kanıyla savunan Mehmetçiklerimizi şükranla minnetle anıyorum, ruhları şad olsun cenneti mekân olsun” dedi.

Eski Bakan Nabi Avcı da yaptığı konuşmada” Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nda ecdadımızın bize bıraktığı mirasa sahip çıkarak, birlik ve beraberliğimizi, geçmişte olduğu gibi bugünde her türlü zorluğun üstesinden geleceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Ben de Çanakkale Şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor. Ruhlar şad, mekanları cennet olsun.

Ülkemizi ve milletimizi bölmeye kalkışan terör örgütü yandaşlarının son zamanlarda buradaki vatandaşlarımıza yönelik haince saldırılarını lanetliyorum. Bugüne kadar Camilerimize vatandaşlarımızın iş yerlerine saldırıyorlar. Maalesef bunları üzüntüyle takip ediyoruz. Sorumluların bir an önce kanun önüne çıkarılmasını talep ediyoruz “dedi.

http://www.ha-ber.com/berlin/uetd-irfan-sohbetleri-adi-altinda-gece-duzenledi-h41750.html

———————————————————————————————————————————————————-

Dün Çanakkale ne ise bugün Afrin odur

UETD RHEİNLAND PFALZ BÖLGESI MAINZ şubesi Gençlik Kollarının hazırlayıp sunduğu Çanakkale şehitlerini anma programına katılan Abdullah Ağralı büyük bir teveccüh ile karşılandı.

Yeni Haber | 21 Mart 2018

Bingen Grand Gala düğün salonununda Bünyamin Akdağ’ın okuduğu Kuran-ı Kerim, İstiklal marşı ve Seyfettin hocanın okuduğu sela ve Şeyma Dirican’ın sunuculuğu ile program başladı.

Çanakkale, Afrin ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşuna duruldu ve dua edildi. Allah mekanlarını cennet eylesin.

UETD Bölge Başkanı Musa Şenel ve şube başkanı Bektas Uslu’nun selamlama konuşmasından sonra, Çankırı Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Fatih Güzel bey Çanakkale zaferini detaylarıyla katılımcılara anlattı. Mainz Başkonsolosluğunu temsilen konsolos Mehmet Akyol da programa iştirak etti.

Son olarak üç günden beri bölge ziyaretlerinde  bulunan ve tüm bölge şubelerini ziyaret eden Konya Milletvekili Sn.  Abdullah Ağralı beyefendi  günün önemini ve güncel olayları anlatan bir konuşma yaptı. Bugün Afrin ne ise dün  Çanakkale o idi. Tüm şer güçlere karşı verilen toplu  mücadele için her zaman birlik ve beraberlik  içinde olmamızın, hele gurbet elde daha elzem olduğunu unutmamamız gerektiğini vurguladı.

900’e yakın vatandaşımızın katıldığı programda birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğu, milletler arasında tefrika sokmak isteyenlere el ele karşı durulacağı, vatanı milleti bölmek isteyenlere karşı hep birlikte mücadele edilmesi gerektiği üzerdinde duruldu.

Çanakkale ve Afrinde şehid olan askerlerimiz için duaların okunmasıyla program son buldu.

http://www.yenihaberden.com/dun-canakkale-ne-ise-bugun-afrin-odur-448746h.htm4

———————————————————————————————————————————————————-

UETD’nin ‚terörle mücadelede kadın‘ paneli

UETD, Kadınlar Günü kapsamında Avrupa’da farklı ülkelerde paneller düzenliyor. „Terör mağduru aileler ve terörle mücadelede kadın“ başlıklı panellerde Fatma Şahin ve Zehra Taşkesenlioğlu konuşacak.

Ensonhaber | Haber Merkezi | 27.02.2018 – 17:14

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Hollanda’da 10 Mart, Almanya’da 11 Mart tarihlerinde „Terör mağduru aileler ve terörle mücadelede kadın“ başlıklı panelde konuşacak.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlediği panellerden diğer ikisi ise, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu tarafından 17 Mart’ta İsviçre’de, 18 Mart’ta Belçika’da gerçekleştirilecek.

http://www.ensonhaber.com/uetdnin-terorle-mucadelede-kadin-paneli.html

———————————————————————————————————————————————————-

UETD raporu: Avrupa’da Türklere yönelik PKK saldırıları

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), PKK/PYD/YPG yandaşlarının Zeytin Dalı Harekatı sonrası Avrupa’da Türklere yönelik saldırıları hakkında rapor hazırladı.

Ensonhaber | Haber Merkezi | 27.02.2018 – 09:51

AVRUPA’DA TÜRKLERE KARŞI ŞİDDET DALGASI

PKK/YPG/PYD, uyguladığı insanlık suçları, zulümler ve zorunlu göç ettirme politikalarının yanı sıra uluslararası güçlerin desteğini de alarak Suriye’deki bazı bölgelerin kontrolünü eline geçirdi. Bu bölgelerden biri de Afrin bölgesi.

Türkiye’nin 20 Ocak’ta Afrin’i terör örgütünden kurtarmaya yönelik Zeytin Dalı Harekatı’nı başlatmasıyla terör örgütünün Avrupa ayağını oluşturan yapılar protesto gösterileri kisvesi altında terör propagandası yapmaya başladı. Avrupa genelinde Türklere karşı çok sayıda şiddet eylemi gerçekleştirildi.

UETD RAPORU: ‚GÖSTERİ ÖZGÜRLÜĞÜ‘ DİYE DESTEKLENİYORLAR

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), bu saldırıları gözler önüne seren bir rapor hazırladı. Bu rapora göre, Avrupa’da terör örgütü yandaşlarının eylemlerine ‘gösteri özgürlüğü’ adı altında izin verliyor, Türk kurum/kuruluşlara saldırmalarına seyirci kalıp, bahse konu olan terör örgütlerine bir ölçüde destek sağlanarak güçlenmeleri teşvik ediliyor.

SALDIRILAR BELGELENDİ

Raporda, 20 Ocak’ta, Zeytin Dalı Harekatı’nın başlamasının hemen ardından Avrupa’da Türk vatandaşlarına, camilere ve sivil toplum kuruluşlarına onlarca saldırı gerçekleştirildiğine dair kanıtlara da yer verildi.

http://www.ensonhaber.com/uetd-raporu-avrupada-turklere-yonelik-pkk-saldirilari.html

———————————————————————————————————————————————————-

UETD’den „Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik“ mitingi

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı Harekatına destek amacıyla „Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik“ mitingi düzenlendi.

Haber 7, 26.02.2018 11:47 | Kaynak: AA

Schuman Meydanı yakınlarında binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen miting, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Şehitler için Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunduğu mitinge katılanlar ellerinde Türk bayrakları ve zeytin dalı taşıdı.

Çeşitli ülkelerin bayraklarını da taşıyan katılımcılar, „Şehitler ölmez vatan bölünmez“ şeklinde slogan atarak tekbir getirdi.

Miting sırasında okunan bildiride ise Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğünü gözettiği, TSK’nin operasyon esnasında sivillerin hedef alınmamasına azami gayret gösterdiği vurgulandı.

Mitinge katılan vatandaşlardan Erhan Şahin de „Parti gözetmeksizin ülkemizin içinde bulunduğu duruma destek olmak için buradayız. Vatanımız üzerinde oynanan oyunlardan haberimiz var. Ancak vatanımızın emin ellerde olduğunu görüyorum. Dünyada 80 milyonuyla şehadete hazır başka bir millet yoktur.“ ifadelerini kullandı.

Mitinge UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker de katıldı.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2559862-uetdden-birlik-beraberlik-ve-kardeslik-mitingi/?detay=1

———————————————————————————————————————————————————-

Brüksel’de UETD’den Zeytin Dalı’na destek mitingi

UETD’nin (Avrupalı Türk Demokratlar Birliği), Zeytin Dalı Harekatı’na destek için Brüksel’de düzenlediği Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik mitingine 10 binin üzerinde Avrupalı Türk katıldı.

AA | 25.02.2018 – 20:13

Belçika’nın başkenti Brüksel‚de Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı Harekatına destek amacıyla „Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik“ mitingi düzenlendi.

Schuman Meydanı yakınlarında UETD Başkanı Zafer Sarıkaya ve 10.000 üzerinde Avrupalı Türk’ün katılımıyla düzenlenen miting, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Şehitler için Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunduğu mitinge katılanlar ellerinde Türk bayrakları ve zeytin dalı taşıdı.

„ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ“

Çeşitli ülkelerin bayraklarını da taşıyan katılımcılar, „Şehitler ölmez vatan bölünmez“ şeklinde slogan atarak tekbir getirdi.

 

Miting sırasında okunan bildiride ise Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğünü gözettiği, TSK’nin operasyon esnasında sivillerin hedef alınmamasına azami gayret gösterdiği vurgulandı.

„80 MİLYON ŞEHADETE HAZIR BAŞKA MİLLET YOK“

Mitinge katılan vatandaşlardan Erhan Şahin de „Parti gözetmeksizin ülkemizin içinde bulunduğu duruma destek olmak için buradayız. Vatanımız üzerinde oynanan oyunlardan haberimiz var. Ancak vatanımızın emin ellerde olduğunu görüyorum. Dünyada 80 milyonuyla şehadete hazır başka bir millet yoktur.“ ifadelerini kullandı.

Mitinge UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya’nın yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker de katıldı.

http://www.ensonhaber.com/ingiliz-politikaci-ab-ile-iliskimiz-turkiye-gibi-olmali.html

———————————————————————————————————————————————————-

‘Zeytin Dalı Harekatı ve Suriye’ Parlamentoda Tartışılacak

Avrupa Türk Demokratlar Birliği UETD UK tarafından düzenlenen, “Suriye Savaşı: Suriye’de bölgesel egemenlik mümkün değil mi?” konulu toplantı Lordlar Kamarası’nda tartışılacak.

Eurovizyon, Mustafa Köker |21 Şubat 2018 Çarşamba 00:01

Avrupa Türk Demokratlar Birliği UETD – UK tarafından düzenlenen, “Suriye Savaşı: Suriye’de bölgesel egemenlik mümkün değil mi?” konulu toplantı Lordlar Kamarası’nda tartışılacak.

Konuyla ilgili olarak UETD’den edinilen bilgiye göre, toplantıya Türkiye’den AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, İskoç Muhafazakar Parti’den Lord Mark McInnes ile RUSI Orta Doğu Araştırmalar Think-Tank kuruluşundan Michael Stephens konuşmacı olarak katılacak.

Toplantı bu akşam (21 Şubat 2018 Çarşamba) saat 19:00’da İngiltere Parlamentosu, Lordlar Kamarası’nda Committee Room’da gerçekleşecek.

Toplantıda, ABD tarafından Türkiye sınırında 30 bin kişilik (Syrian Democratic Forces (SDF)) adıyla bir güvenlik gücü oluşturulması; Türkiye’nin sınır güvenliği kapsamında Afrin’deki PKK, PYD ve SDF unsurlarına karşı başlattığı ‘Zeytin Dalı Harekatı’ ve sonrası meydana gelen gelişmeler konuşulacak.

Suriye içerisinde ve Türkiye’nin sınır bölgesinde ABD destekli bir Kürt devleti oluşumu gibi başlıkların da ele alınacağı toplantıda konuşmacılar, “Suriye Savaşı: Suriye’de bölgesel egemenlik mümkün değil mi?” sorusuna cevap arayacak.

http://www.eurovizyon.co.uk/londra/zeytin-dali-harekati-ve-suriye-parlamentoda-tartisilacak-h55439.html

———————————————————————————————————————————————————-

Bosna halkından Türkiye’ye „Zeytin Dalı“ desteği

Bosna Hersek’in farklı kesimlerinden insanlar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin Afrin bölgesinde devam eden Zeytin Dalı Harekatı’na destek için mesaj gönderdi.
TRT Haber  Kaynak: AA | 19 Şubat 2018 Pazartesi 20:51
 

———————————————————————————————————————————————————-

UETD Bosna’dan Zeytin Dalı’na Destek

Afrin’de yuvulanan teröristleri bölgeden temizleyen Türk askerine dünyanın dört bir yanından destek mesajları geliyor.

Medya Analitik TİK Medya |

BOSNA’DAN MESAJ VAR: SİZİNLEYİZ Avrupa’da yaşayan Türk yurttaşlarınca 2004 yılında Köln merkezli kurulan sivil toplum kuruluşu, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (Union of European Turkish Democrats) de Mehmetçik’in yanında.

Bosna Hersek’te yaşayan UETD üyeleri, yayınladıkları videoda Mehmetçik’e destek verip, yanındayız mesajı verdi.

http://www.medyaanalitik.com/dunya/uetd-bosnadan-zeytin-dalina-destek.html

———————————————————————————————————————————————————-

Bosna halkından ‚ye „Zeytin Dalı“ desteği

Avrupalı Balkan Demokratlar Birliğince hazırlanan videoda, Türk askerinin Afrin’de devam eden Zeytin Dalı Harekatı’na destek mesajı verildi

Takvim | 19 Şubat 2018, Pazartesi 18:36

‚in farklı kesimlerinden insanlar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin () ’nin Afrin bölgesinde devam eden Zeytin Dalı Harekatı’na destek için mesaj gönderdi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) bünyesinde Bosna Hersek’te kurulan Avrupalı Balkan Demokratlar Birliğince () „Bosna’dan mesaj var“ sloganıyla video hazırladı.

Videoda, Bosnalı eski askerler, gaziler ile farklı yaş ve meslek gruplarından insanlar, Zeytin Dalı Harekatı’na desteklerini dile getirdi.

Bosna halkının da acıyı, onurlu mücadeleyi ve vatan sevgisini iyi bildiği kaydedilen mesajda, şu ifadelere yer verildi:

„Siz bizimleydiniz. Bugün biz anneler olarak sizinleyiz. Gençler olarak yanınızdayız. Gönüllerimiz arasında engel yoktur. Dua için mesafe yoktur. Bizi birleştiren sevgidir. Bihaç’tan Zenica’ya, Doboj’dan vezirler şehri Travnik’e, Tuzla’dan başkent Saraybosna’ya kadar Bosna Hersek’ten sevgimizi ve desteğimizi gönderiyoruz.“

UEBD Başkanı Amina Secerovic Kaşlı, yaptığı açıklamada, hazırladıkları video ile Türk milletinin yanında durduklarını göstermek istediklerini belirterek, „Böyle bir videoyu hazırladığımızı duyup katılmak isteyen o kadar çok insan oldu ki onların da selamını ve dualarını gönderiyoruz.“ dedi.

https://www.takvim.com.tr/guncel/2018/02/19/bosna-halkindan-turkiyeye-zeytin-dali-destegi

———————————————————————————————————————————————————-

Bosna halkından Türkiye’ye ‚Zeytin Dalı‘ desteği: Bizi birleştiren sevgidir

Bosna Hersek’in farklı kesimlerinden insanlar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin Afrin bölgesinde devam eden Zeytin Dalı Harekatı’na destek için mesaj gönderdi.

Star (Milli iradenin sesi) | AA | 19.02.2018 18:12 – Güncelleme: 19.02.2018 19:03

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) bünyesinde Bosna Hersek’te kurulan Avrupalı Balkan Demokratlar Birliğince (UEBD) „Bosna’dan mesaj var“ sloganıyla video hazırladı.

Videoda, Bosnalı eski askerler, gaziler ile farklı yaş ve meslek gruplarından insanlar, Zeytin Dalı Harekatı’na desteklerini dile getirdi.

Bosna halkının da acıyı, onurlu mücadeleyi ve vatan sevgisini iyi bildiği kaydedilen mesajda, şu ifadelere yer verildi: „Siz bizimleydiniz. Bugün biz anneler olarak sizinleyiz. Gençler olarak yanınızdayız. Gönüllerimiz arasında engel yoktur. Dua için mesafe yoktur. Bizi birleştiren sevgidir. Bihaç’tan Zenica’ya, Doboj’dan vezirler şehri Travnik’e, Tuzla’dan başkent Saraybosna’ya kadar Bosna Hersek’ten sevgimizi ve desteğimizi gönderiyoruz.“

UEBD Başkanı Amina Secerovic Kaşlı, yaptığı açıklamada, hazırladıkları video ile Türk milletinin yanında durduklarını göstermek istediklerini belirterek, „Böyle bir videoyu hazırladığımızı duyup katılmak isteyen o kadar çok insan oldu ki onların da selamını ve dualarını gönderiyoruz.“ dedi.

http://www.star.com.tr/dunya/bosna-halkindan-turkiyeye-zeytin-dali-destegi-haber-1311621/

———————————————————————————————————————————————————-

Türkler Macaristan’da terör yandaşlarına geçit vermedi

Macaristan’da Zeytin Dalı Harekatı’nı protesto etmek için toplanan PKK yandaşlarına Türk vatandaşlardan tepki geldi.

İHA | 17.02.2018 – 02:59

Macaristan’ın başkenti Budapeşte‚de bebek katili Öcalan’ın fotoğraflarıyla yürüyüş yapan PKK yandaşlarının protestosunu engelleyen Türk vatandaşlar, „YPG, PKK teröristtir“ sloganları attı.

BÜYÜKELÇİLİK ÖNÜNDE İSTİKLAL MARŞI

Macaristan’da yaşayan terör destekçileri, ellerindeki PKK, PYD ve PYG çaputları ve terörist başı Öcalan’ın fotoğraflarıya, Budapeşte’de bulunan Türkiye Büyükelçiliği önünde geldi.

Afrin’de terör örgütlerine yönelik devam eden Zeytin Dalı Harekatı’nı protesto etmek isteyen terör yandaşları büyük bir şokla karşılaştı.

 

Büyükelçilik önüne gelen Türk vatandaşlar, önce sloganlar attı ardından da İstikla Marşı okudu.

„AVRUPA’DA BUNLARA İZİN VERMEYECEĞİZ“

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Macaristan Başkanı Mehmet İnceoğlu, „Bizler de burada 100 kişi olarak hem Büyükelçilik binasını koruma adına, hem de Afrin‚deki kahraman ordumuza mesajımızı belirtmek için burada toplandık. Biz Türk vatandaşları olarak bunlara Avrupa’da izin vermemeye özen gösteriyoruz.“ diye sözlerini tamamladı.

http://www.ensonhaber.com/turkler-macaristanda-teror-yandaslarina-gecit-vermedi.html

———————————————————————————————————————————————————-

Almanya’da Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik Mitingi

Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletindeki Salzgitter kentinde „Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik Mitingi“ düzenlendi.

Avrupa’nın Sesi

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) kentin belediye meydanında düzenlediği miting, İstiklal Marşı ve Alman Milli Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından şehitler için saygı duruşunda bulunuldu ve dua edildi.

„Türk Kürt kardeştir“

Ellerinde Türk bayrakları ve ay yıldızlı balonlarla mitinge katılan binlerce kişi „Türk Kürt kardeştir“, „Kahrolsun terör“, „YPG/PYD/PKK, DEAŞ ve türevleri terör örgütüdür“ yazan dövizler taşıdı.

Afrin’deki terör örgütü yapılanmasına yönelik olarak düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı’nın Türkiye’nin meşru müdafaa hakkı olduğunun vurgulandığı mitingde, „Ölürüm Türkiyem“ şarkısı hep bir ağızdan seslendirildi.

UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya, şehitleri anarak başladığı konuşmasında geçmişte soykırıma, savaşlara ve felaketlere maruz kalan insanlara kucak açan Türk milletinin, bugün ise milyonlarca mağdura gönlünü açtığını ifade etti.

„Türkiye tüm terör örgütlerine karşı tek başına bir mücadele içinde“

Sırakaya, konuşmasında şunları söyledi:

„Bugün Türkiye terör örgütlerine karşı amansız bir mücadele vermektedir. Türkiye tüm terör örgütlerine karşı tek başına bir mücadele içindedir. PKK terör örgütü bu güne kadar ülkemde 50 bin insanı katleden bir terör örgütüdür. Suriye savaşı başlayınca 700’den fazla, Afrin operasyonu başladıktan sonra 100’ün üzerinde füze ülkemin değişik yerlerine bu terör örgütü tarafından füze gönderildi. Türkiye sınırında terör örgütü kuranlar Türkiye’nin buna seyirci kalmasını bekliyorlarsa daha çok bekleyecekler.“

Türkiye’nin güvenliğinin, Türkiye’nin duruşu ve bu terör örgütlerine karşı mücadelesinin, vatanları olan Türkiye’nin yanı sıra vatan bildikleri Almanya’nın güvenliği için son derece önem teşkil ettiğini anlatan Sırakaya, bu nedenler yüzünden UETD olarak Zeytin Halı Harekatı’nı desteklediklerini ve bu uluslararası toplumun da bu harekatı desteklemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

http://www.avrupaninsesi.eu/haber/597/almanyada-birlik-beraberlik-ve-kardeslik-mitingi.html

———————————————————————————————————————————————————-

‘Zeytin Dalı Harekatı’na Salzgitter’den destek

UETD, Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletindeki Salzgitter kentinde ‘Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik’ adıyla miting düzenledi. Belediye meydanındaki miting, İstiklal Marşı ve Alman Milli Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından şehitler için saygı duruşunda bulunuldu ve dua edildi.

Kaynak AA |Hürriyet |  12.02.2018 – 12:40

ELLERİNDE Türk bayrakları ve ay yıldızlı balonlarla mitinge katılan binlerce kişi “Türk Kürt kardeştir”, “Kahrolsun terör”, “YPG/PYD/PKK, DEAŞ ve türevleri terör örgütüdür” yazan dövizler taşıdı.

Afrin’deki terör örgütü yapılanmasına yönelik olarak düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı’nın Türkiye’nin meşru müdafaa hakkı olduğunun vurgulandığı mitingde, “Ölürüm Türkiyem” şarkısı hep bir ağızdan seslendirildi.
UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya, şehitleri anarak başladığı konuşmasında geçmişte soykırıma, savaşlara ve felaketlere maruz kalan insanlara kucak açan Türk milletinin, bugün ise milyonlarca mağdura gönlünü açtığını ifade etti. Sırakaya, konuşmasında şunları söyledi:

TÜRKİYE SEYİRCİ KALAMAZ
“Bugün Türkiye terör örgütlerine karşı amansız bir mücadele vermektedir. Türkiye tüm terör örgütlerine karşı tek başına bir mücadele içindedir. PKK terör örgütü bu güne kadar ülkemde 50 bin insanı katleden bir terör örgütüdür. Suriye savaşı başlayınca 700’den fazla, Afrin operasyonu başladıktan sonra 100’ün üzerinde füze ülkemin değişik yerlerine bu terör örgütü tarafından gönderildi. Türkiye sınırında terör örgütü kuranlar Türkiye’nin buna seyirci kalmasını bekliyorlarsa daha çok bekleyecekler.”
Türkiye’nin güvenliğinin, Türkiye’nin duruşu ve bu terör örgütlerine karşı mücadelesinin, vatanları olan Türkiye’nin yanı sıra vatan bildikleri Almanya’nın güvenliği için son derece önem teşkil ettiğini anlatan Sırakaya, bu nedenler yüzünden UETD olarak Zeytin Halı Harekatı’nı desteklediklerini ve bu uluslararası toplumun da bu harekatı desteklemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/zeytin-dali-harekatina-salzgitterden-destek-40739283

———————————————————————————————————————————————————-

 

UETD Gençlikten Abdulhamid Hanı anma programı

———————————————————————————————————————————————————-

Avrupalı Türk gençlerinden Zeytin Dalı Harekatı’na destek

Her bir şehirde başka bir satırı okunan İstiklal Marşı ile Türk bayrağı açan UETD’li gençler Zeytin Dalı Harekatı’na da selam gönderdi.

Star (Milli İradenin Sesi) 09.02.2018 19:02 – Güncelleme: 09.02.2018 20:38

Avrupa’da yaşayan Türk yurttaşlarınca 2004 yılında Köln merkezli kurulan sivil toplum kuruluşu, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (Union of European Turkish Democrats) Kudüs, Londra, Zürih, Paris gibi birçok şehirde yaşayan Türk gençlerinin okuduğu İstiklal Marşı’nı bir videoda derledi.

Her bir şehirde başka bir satırı okunan İstiklal Marşı ile Türk bayrağı açan UETD’li gençler Zeytin Dalı Harekatı’na da selam gönderdi.

http://www.star.com.tr/dunya/avrupali-turk-genclerinden-zeytin-dali-harekatina-destek-haber-1307752/

———————————————————————————————————————————————————-

Avrupalı Türklerden Zeytin Dalı Harekatına destek mesajı

Yeni Şafak | 09 Şubat 2018, 07:57

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Gençlik Kolları’ndan Avrupa’nın dört bir yanından, Almanya’dan, Saraybosna’dan, Kudüs’ten Afrin’de görevde bulunan Mehmetçiğimize selam destek için bir video hazırladı. Video’da İstiklal Marşı’mızı okuyan gençler askerimize selam gönderdi.

https://www.yenisafak.com/video-galeri/dunya/avrupali-turklerden-zeytin-dali-harekatina-destek-mesaji-2171134

———————————————————————————————————————————————————-

Avrupalı Türk gençlerinden İstiklal Marşı

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Gençlik Kolları, İstiklal Marşı’nı dünyanın dört bir yanında okudu.

Ensonhaber | Haber Merkezi | 09.02.2018 – 16:39

Avrupa’da yaşayan Türk yurttaşlarınca 2004 yılında Köln merkezli kurulan sivil toplum kuruluşu, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (Union of European Turkish Democrats) Kudüs, Londra, Zürih, Paris gibi birçok şehirde yaşayan Türk gençlerinin okuduğu İstiklal Marşı’nı bir videoda derledi.

Her bir şehirde başka bir satırı okunan İstiklal Marşı ile Türk bayrağı açan UETD’li gençler Zeytin Dalı Harekatı’na da selam gönderdi.

http://www.ensonhaber.com/avrupali-turk-genclerinden-istiklal-marsi.html

———————————————————————————————————————————————————-

Gurbetten tam destek

PKK yandaşlarının Avrupa’daki kara propagandasına karşı 12 ülkede 23 miting ile Zeytin Dalı Harekatı’na destek veren gurbetçi Türkler, Almanya’da bir kez daha meydana çıktı.
Yeni Şafak | Yasemin Asan |
 

Avrupa Demokratlar Birliği (UETD) tarafından Stuttgart bölgesinde Friedrichshafen’da gerçekleştirilen mitinge binlerce gurbetçi katıldı. Mitingde Türkçe ve Almanca okunan bildiride Zeytin Dalı Harekatı anlatılarak Türkiye’nin terörizmle mücadele ettiği vurgulandı.

Gösterilerde PKK, PYD/YPG terör örgütleri lanetlendi. UETD’nin girişimleriyle Avrupa’nın diğer kentlerinde harekata destek mitinglerinin süreceği bildirildi. UETD, harekatın ilk günlerinde de Almanya, Fransa, İngiltere, Belçika, Hollanda, Avusturya, İsviçre, Norveç, Danimarka, Macaristan, İtalya, Bosna-Hersek olmak üzere 12 ülkede destek mitingleri gerçekleştirmişti. Bölücü örgüt yandaşlarının Avrupa’daki Türk kurum ve kuruluşlarına dönük saldırıları ise hız kesmeksizin sürüyor.

https://www.yenisafak.com/dunya/gurbetten-tam-destek-3089459

———————————————————————————————————————————————————-

UETD’den Zeytin Dalı Harekatı’na tam destek

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’nin Afrin’e yapılan Zeytin Dalı harekatını desteklemek için, Almanya’nın Stuttgart bölgesine bağlı Friedrichshafen de bir araya geldi.

Yeni Akit | Haber Tarihi: 05 Şubat 2018 Pazartesi 09:57

Friedrichshafen de yapılan gösteriye çok sayıda Türk vatandaşları ellerinde Türk bayraklarıyla katıldı.

Gösteride PKK ve türevleri olan PYD/YPG terör örgütleri lanetlendi. Türkçe ve Almanca okunan bildiride Zeytin Dalı operasyonu anlatıldı.

http://www.yeniakit.com.tr/haber/uetdden-zeytin-dali-harekatina-tam-destek-420805.html

———————————————————————————————————————————————————-

Almanya’da Zeytin Dalı mitingi

Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları, Friedrichshafen kentinde bir araya Zeytin Dalı Harekatı’na destek mitingi gerçekleştirdi.

Ensonhaber | Haber Merkezi | 05.02.2018 – 09:44

http://www.ensonhaber.com/almanyada-zeytin-dali-mitingi.html

———————————————————————————————————————————————————-

Terör örgütü yandaşları UETD’ye saldırdı!

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) İsveç Teşkilatının başkent Stockholm’deki binasına terör örgütü yandaşlarınca saldırı düzenlendi.

Haber 7 | Giriş 29.01.2018 11:31

Polisin inceleme başlattığı binanın duvarına „Afrin„, „Apo“, „PYD“, “YPG“ ve „PKK“ ifadelerinin yazıldığı bildirildi.

Öte yandan, UETD İsveç Teşkilatının düzenlediği programa, İsveç İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı, İsveç Uygur Maarip Derneği ve İsveç Ülkü Ocakları, İsveç Kozanlılar Derneği gibi Türk sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

http://www.haber7.com/avrupa/haber/2536922-teror-orgutu-yandaslari-uetdye-saldirdi

———————————————————————————————————————————————————-

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın Bosna Hersek’te

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki temaslarına bağımsız Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç’in kabrini ziyaret ederek başladı.

Kaynak AA | YeniGün Gazetesi | 25 Ocak 2018 – 19:20

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) bünyesinde Bosna Hersek’te kurulan Avrupalı Balkan Demokratlar Birliğince (UEBD) düzenlenecek „Endülüs ve Bosna Hersek ekseninde Avrupa’da İslam ve Müslümanların geleceği“ konulu panele katılmak üzere Saraybosna’ya gelen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ilk olarak Kovaçi Şehitliği’ni ziyaret etti.

Kalın, burada İzetbegoviç‚in kabrine ve şehitlik anıtına çiçek bırakarak dua etti.

Tarihi Başçarşı’yı da gezen Kalın, şehirdeki en önemli Osmanlı eserlerinden Gazi Hüsrev Bey Camisi’ni ziyaret etti.

Kalın, daha sonra cumhurbaşkanlığı binasına geçerek burada Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzetbegoviç ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın bugün ayrıca Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesinde öğrencilerle bir araya gelmesi bekleniyor.

———————————————————————————————————————————————————-

”Zeytin Dalı” harekâtına Danimarka’dan destek

Ocak 24th, 2018 | by Sadi Tekelioglu

Türkiye’nin Afrin’deki PYD/YGD/PKK oluşumlarına karşı başlattığı “Zeytin Dalı” operasyonu UETD Danimarka şubesi tarafından Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki Gammeltorv meydanında düzenlenen bir toplantıda basın açıklaması yoluyla Danimarka kamuoyuna anlatıldı.

UETD Danimarka başkanı Fatih Alev ve Alptekin Yurdal tarafından sırasıyla Danca ve Türkçe basın bildirisi okundu.

100’e yakın vatandaşımızın katıldığı basın açıklaması toplantısı öncesinde alanda kurulan ses sisteminden İzmir Marşı, Mehter marşları ve “Çırpınırdı Karadeniz Türküleri çalındı.

Toplantıya Azerbaycan Veten cemiyeti Dernek Başkanı Sefer Sadıqi ile Türkmen Dernekleri başkanı Sadullah Hamid de katıldılar ve sırasıyla Azerbaycan ve Türkmen bayraklarıyla gösteriye destek verdiler.

Toplantının sonunda Kopenhag Kocatepe camii din görevlisi Ömer Sarıgül tarafından dua edildi.

Toplantı sonunda yapılan duyuruda yarın da saat 15.00’da Türkiye Büyükelçiliği önünde bir destek gösterisi düzenleneceği duyuruldu.

Kürtlerden protesto

Öte yandan bugün öğle saatlerinde yaklaşık 300 kadar Kürt gösterici de Türk Silahlı Kuvvetlerinin başlattığı Afrin Operasyonunu protesto etmek için Türkiye büyükelçiliği önünde gösteri yaptı. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı gösterisi olaysız sona erdi.

”Zeytin Dalı” harekâtına Danimarka’dan destek

Diğer haberler:

https://haberler.dk/tr/uetd-danimarkadan-zeytin-dali-harekati-bildirisi

———————————————————————————————————————————————————-

Avrupalı Türklerden operasyona tam destek

Türkiye Gazetesi Avrupa | 24 Ocak 2018

Avrupalı Türk Demokratlar Birliğince (UETD), Zeytin Dalı Harekatı’na destek amacıyla çok sayıda Avrupa kentinde Türk vatandaşlarının da katılımıyla eş zamanlı basın bildirisi okundu. UETD bildirisinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin Afrin bölgesinde PYD/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nın amacının huzur, barış ve güvenliği sağlamak olduğu vurgulandı. Harekatın, Türkiye’nin sınırlarında oluşturulmak istenen terör koridorunu bertaraf etmek üzere başlatıldığı belirtilen bildiride, ayrıca bölge halkı üzerindeki terör örgütlerinin baskısına son verilerek bölgede huzurun yeniden tesis edilmesinin de sağlanacağına işaret edildi. Türkiye’nin NATO’nun üyesi olduğu hatırlatılan bildiride, harekatın NATO’nun güney sınırlarını da muhafaza amacı taşıdığına dikkat çekildi.

“Operasyonu hedef almak ve Türkiye’yi uluslararası arenada zor durumda bırakmak isteyenlerin iddia ettiği gibi sivillere ve masum insanlara yönelik herhangi bir eylem söz konusu değildir” ifadeleri kullanılan bildiride, insanları canlı kalkan olarak kullananın terör örgütleri olduğu vurgulandı.

TSK’nin sivillerin hayatına azami dikkati gösterdiğine duyulan inancın dile getirildiği UETD bildirisinde, şu ifadelere yer verildi:

“Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekatı başından bu yana müttefik ve komşu ülkelere gerekli bilgilendirme yapılarak, şeffaf bir şekilde yürütülmüştür. Amacı huzur, barış¸ ve güvenlik olan bu operasyonun uluslar arası toplum tarafından desteklenmesini talep ediyor, teröre karşı Türkiye’nin ve masum bölge halkının yanında olunmasını zaruri görüyoruz.”

Saraybosna
Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da düzenlenen destek mitingine UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya da katıldı. Tarihi Başçarşı Meydanı’ndaki mitingde, UETD bildirisinin okunmasının ardından konuşan Sırakaya, Saraybosna’da Boşnak halkının, terörle mücadeledeki haklı davasında Türkiye’nin yanında olduğunu gösterdiğini söyledi. Sırakaya, sadece Bosna Hersek’in değil, terörizmi düşman olarak kabul eden her toplumun Türkiye’nin haklı mücadelesini desteklemesi gerektiğini kaydetti. Türkiye’nin her zaman mazlum milletler için güvenli bir liman olduğunu ifade eden Sırakaya, Suriye iç savaşı başladıktan sonra 370 binin üzerinde Suriyeli Kürt kökenli sığınmacıya da Türkiye’nin kapılarını açtığını hatırlattı. Sırakaya, Türkiye’nin terör örgütleriyle mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğini sözlerine ekledi.
Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç da Bosna Hersek’in hassas zamanlarda daima Türkiye’nin yanında olduğunu hatırlatarak, “Bugün de Saraybosna’daki bu güzide kalabalık, birlik ve beraberlik ruhunu ortaya koymuş oldu.” ifadesini kullandı. Zeytin Dalı Harekatı’nın hem Türkiye ve bölgenin istikrarı hem de Avrupa’nın güvenliği açısından önemli olduğunu vurgulayan Koç, “Türkiye’nin nasıl ses birliği, nasıl elbirliği yaptığını hep beraber gördük. Tek ses, tek vücut olduk. Dünya da bunu görüyor.” dedi.

Brüksel
Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen destek mitingine de yaklaşık 200 Türk vatandaşı katıldı. İstiklal Marşı’nın okunduğu mitingde, meydana geniş bir Türk bayrağı açıldı.
“Her şey vatan için” ve “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganları atan vatandaşlar, UETD’nin farklı dillerde hazırlamış olduğu “370 bini Kürt 3,5 milyon masum insanın güvenli sığınağı Türkiye’dir”, “Zeytin Dalı Harekatı Türkiye’nin meşru müdafaa hakkıdır”, “Tüm dünya teröre karşı Türkiye’nin ve masum bölge halkının yanında olmalıdır” yazılı dövizler taşıdı.

Londra
İngiltere’nin başkenti Londra’da da bir grup Türk vatandaşı İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC’nin önünde toplandı. Yoğun yağmur altında gerçekleşen gösteride, İngiliz polisi terör örgütü yandaşlarınca yapılabilecek provokatif bir müdahaleye karşı güvenlik önlemleri aldı. UETD’nin gösterisinde Türk bayraklarının yanı sıra İngilizce döviz ve pankartlar taşındı. Gösteride, UETD bildirisi İngilizce okundu.

Strazburg
Fransa’nın Strazburg şehrindeki UETD gösterisi, Avrupa Konseyi binası önünde gerçekleştirildi. Yaklaşık 150 kişinin katıldığı gösteride, dev Türk bayrağı açıldı. “Şehitler ölmez, vatan bölünmez”, “Her şey vatan için”, “Vatan sana canım feda” şeklinde Türkçe ve Fransızca sloganların atıldığı gösteriye, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu çalışmaları için Strazburg’da bulunan Türk Heyeti Başkanı ve AK Parti Samsun Milletvekili Akif Çağatay Kılıç ile heyet üyeleri AK Parti milletvekilleri Yasin Aktay, Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Suat Önal ve Mustafa Yeneroğlu da katıldı.

Rotterdam ve Viyana
Hollanda’nın Rotterdam şehrinde düzenlenen UETD gösterisine, ülkede Müslümanlar tarafından kurulan Birlik Partisi ve Nida Partisinin liderleri de katıldı. Avusturya’nın başkenti Viyana’daki gösteri de parlamento binası önünde gerçekleştirildi. Türk bayrakları açılan gösteride, Avrupa basınında harekat ile ilgili olarak yer verilen çarpıtma haberlerine tepki gösterildi. UETD Macaristan’da başkent Budapeşte, İsviçre’de Zürih ve İtalya’da Milano kentlerinde Zeytin Dalı Harekatı’na destek gösterileri düzenledi.

Berlin
Almanya’da UETD gösterileri birden çok şehirde gerçekleşti. Başkent Berlin’de Türk büyükelçiliği önünde düzenlenen gösteriye yüzlerce Türk vatandaşı katıldı. Vatandaşlar Türk ve Alman bayraklarının yanı sıra Türkçe ve Almanca hazırlanan dövizler taşıdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dev posterlerinin de açıldığı gösteri, Türk askerinin başarısı için yapılan duayla sona erdi.

Frankfurt
Frankfurt şehrindeki miting Eski Opera binası önünde gerçekleştirildi. Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı ve Alman Milli Marşı’nın okunmasıyla başlayan gösteride vatandaşlar, Türk ve Filistin bayrakları taşıdı. Ancak terör örgütü PKK yandaşlarına da aynı saatlerde ve yakın bir noktada gösteri izni verilmesi gerilime yol açtı. PKK yandaşlarının UETD gösterisinin yapıldığı alana gelerek güvenlik barikatlarının hemen arkasında toplandığı görüldü. Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan lehine slogan atan, terör örgütünün bez parçalarını taşıyan yandaşlar, UETD gösterisini provoke etme girişiminde bulundu. Alman polisinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı Frankfurt’taki gösteri olaysız sona erdi.

Zürih

Zürih Örlikon’da Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından ‘ZeytinDalı Harekatı’na destek gösterisi düzenlendi. Bugün gerçekleştiren gösteriye katılanlar ellerinde Türk bayraklarıyla katıldı. Katılımcılar Türkiye’nin yürüttüğü ‘Zeytin Dalı Harekatına’ tam destek verdi. Konuyla ilgili UETD’den yapılan basın açıklamasında da ”Bu hareket kuşkusuz PKK, PYD, DEAŞ ve türevleri olan terör örgütlerinin bölge halkına ve Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik açık bir tehdit olmasından dolayı icra edilmektedir. Zeytin Dalı Harekatı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan meşru müdafa Hakkı’na uygun bir şekilde başlatılmıştır” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, operasyonla ilgili yürütülen kara propagandaya da tepki gösterildi. UETD’nin basın açıklamasında, “Operasyonu hedef almak ve Türkiye’yi uluslararası arenada zor durumda bırakmak isteyenlerin iddia ettiği gibi sivillere ve masum insanlara yönelik herhangi bir eylem söz konusu değildir. Tam tersine şu an Afrin’de PYD’nin yaptığı gibi teröristlerin sivilleri kendileri için zorla canlı kalkan olarak kullandıkları görülmektedir. Bu noktada operasyonu icra eden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin azami dikkat, gayret ve hassasiyet gösterdiğine inancımız tamdır denildi.

http://turkiyegazetesi.de/avrupali-turklerden-operasyona-tam-destek/

Benzer haberler

https://www.haberler.com/uetd-avusturya-subesinden-zeytin-dali-harekati-na-10491891-haberi/

https://www.arti49.com/belcika-uetdden-zeytin-dali-harekatina-destek-1060686h.htm

———————————————————————————————————————————————————-

Turkish NGO to work for coexistence culture in Bosnia

Islam one of fundamental dynamics of Europe, says head of UETD Zafer Sirakaya

Anadolu Ajansı by Kayhan Gul | 24.01.2018 | Belgrad Serbia

Chairman of the Union of European Turkish Democrats (UETD) Zafer Sırakaya said that the newly-established branch of the union in Bosnia-Herzegovina would be endeavoring to revive the culture of coexistence in the country.

Sirakaya talked to Anadolu Agency about the enthusiastic objectives of their Bosnia-Herzegovina branch, the Union of European Balkan Democrats (UEBD), and a panel to be held on Thursday about the future of Islam and Muslims in Europe.

Having launched its operations in 2004 and today operating in 16 countries with 148 branches, the UETD is one of the most influential non-governmental Turkish diaspora organizations in Europe, Sirakaya explained.

„Despite bearing the word ‚Turkish‘ in its name, the UETD has worked for the good of the entire humanity,“ he said, adding that Turkey was bound by its historic mission to offer its contributions to the culture of coexistence in the Balkans, with which it has a long shared history.

Sirakaya stressed that the Balkans was a region where different nations lived together and these different societies had in the past built mosques, synagogues, and churches side by side.

„And this gave birth to cohesion in the Balkans.“

Sirakaya pointed out that in the last hundred years, this cohesion had broken down because of extremist movements especially in the lands that were once under Ottoman rule.

„In Sarajevo and Bosnia-Herzegovina, we will strive to find a way to revive the culture of coexistence, which stems from our conception of civilization, and our loving tolerance in listening to ‚each other’s songs‘,“ Sirakaya said.

-‚Future of Muslims‘

Speaking about a panel on „The Future of Islam and Muslims in Europe on the Axis of Andalusia and Bosnia-Herzegovina“ to be held Thursday in the Bosnian capital, Sarajevo, Sarikaya said that the aim of the conference was to express that Islam was one of Europe’s fundamental dynamics.

„We can see that the far-right parties in Europe are beginning to gain notice, with the constituencies of extremist right-wing and racist parties growing. In an environment where the enemies of Islam are increasing in number, we are here to point out once again that Islam is one of the fundamental dynamics of Europe,” Sarikaya said.

The fact that there are a number of Western politicians who emphasize that Islam is one of the core values of Europe is a source of great happiness, he said.

„However, we are organizing this conference in order to remind certain groups who lack such historical consciousness of the great values that the Andalusian civilization contributed to the European society.

„Islam will continue to be one of the fundamental dynamics and fundamental values ​​of Europe in the future.“

The panel in Sarajevo is expected to be attended by a large number of senior Bosnian officials and diplomatic mission chiefs in the country, as well as Turkey’s presidential spokesman, Ibrahim Kalin and Bakir Izetbegovic, the Bosniak member of Bosnia-Herzegovina’s three-member Presidential Council.

https://aa.com.tr/en/europe/turkish-ngo-to-work-for-coexistence-culture-in-bosnia/1041271

———————————————————————————————————————————————————-

Uetd’den „Zeytin Dalı Harekatı“ Açıklaması

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya, Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili „Amacı huzur, barış ve güvenlik olan bu operasyonun uluslararası toplum tarafından desteklenmesini talep ediyor, teröre karşı Türkiye’nin ve masum bölge halkının yanında olunmasını…

Haberler | 22 Ocak 2018 Pazartesi 14:54

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya, Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili „Amacı huzur, barış ve güvenlik olan bu operasyonun uluslararası toplum tarafından desteklenmesini talep ediyor, teröre karşı Türkiye’nin ve masum bölge halkının yanında olunmasını zaruri görüyoruz.“ ifadesini kullandı.

Sırakaya yaptığı yazılı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin‚de başlattığı „Zeytin Dalı Harekatı“nın, PYD/PKK ve DEAŞ terör örgütlerinin bölge halkına ve Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik oluşturduğu açık tehdidi bertaraf etme amacıyla icra edildiğini vurguladı.

Sırakaya bu harekatın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624, 2170 ve 2178 sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan „Meşru Müdafaa Hakkı“na uygun bir şekilde başlatıldığını belirtti.

„Amaç terör barikatını bertaraf etmek“

Tıpkı Fırat Kalkanı’nda olduğu gibi, bu harekattaki amacın da Türkiye’nin sınırlarında oluşturulmak istenen terör koridorunu bertaraf etmek, terör örgütlerinin bölge halkı üzerindeki baskısına nihai olarak son vermek ve bölgede huzurun yeniden tesis edilmesini sağlamak olduğunu ifade eden Sırakaya, şunları kaydetti:

„Türkiye’nin güney sınırı boyunca alan kazanan, Suriye‚de yaşanan şiddet ve istikrarsızlıktan nemalanan, bölgenin demografik yapısını ve sivilleri hedef alan terör örgütleri PKK, YPG ve PYD gibi unsurların eylemleri bu harekatı mecbur kılmıştır. PKK’nın Suriye uzantısı olan PYD, YPG ve türevlerinin sadece Türkiye dışında değil ülke içinde de sivil halkı hedef alan birçok saldırıya yeltendiği bilinmektedir. Bu hain örgütler son yıllarda Hendek Kalkışması, İstanbul Vezneciler ve Kızılay Güvenpark saldırıları başta olmak üzere yüzlerce şehit ve binlerce yaralı verilmesine yol açmıştır.“

„Hedef terör örgütleridir“

Sırakaya açıklamasına şöyle devam etti:

„Türkiye sınırlarında yaşanan şiddet ve çatışma ile yukarıda isimleri sayılan terör örgütlerinin faaliyetleri sonucunda 370 bini Kürt olmak üzere 3,5 milyon masum insan yerlerinden, yurtlarından ayrılmak zorunda kalmış ve gidecek bir yer, sığınılacak güvenli bir liman olarak Türkiye’yi görmüştür. Türkiye’nin yaptığı insan ve vicdan odaklı politikalarla din, dil, ırk gözetmeksizin sığınmacılara sahip çıkılmış ve Türkiye bugün dünyada mültecilere en fazla yardım yapan ülke konumuna gelmiştir. Türkiye bu harekat ile Suriye’nin toprak bütünlüğünü veya bölgede yaşayan Türkmen, Kürt, Arap gibi herhangi bir unsuru hedef almadığını açıklamıştır. Hedef tamamen terör örgütleridir.“

„Harekat AB‚ye göç dalgasını da engelleyecek“

Türkiye’nin bir NATO müttefiki olması hasebiyle bu harekatın ayrıca NATO’nun güney sınırlarını muhafaza amacı taşıdığını vurgulayan Sırakaya, şu değerlendirmede bulundu:

„Terör örgütlerinin bölgede oluşturduğu istikrarsızlık Avrupa Birliği ülkelerinin güvenliğini doğrudan etkilemektedir. ‚Zeytin Dalı Harekatı‘, AB’ye yeni bir göç dalgasını da önleyecek olan önemli bir hamledir. Operasyonu hedef almak ve Türkiye’yi uluslararası arenada zor durumda bırakmak isteyenlerin iddia ettiği gibi sivillere ve masum insanlara yönelik herhangi bir eylem söz konusu değildir. Tam tersine şu an Afrin’de PYD’nin yaptığı gibi teröristlerin sivilleri kendileri için zorla canlı kalkan olarak kullandıkları görülmektedir. Bu noktada operasyonu icra eden Türk Silahlı Kuvvetlerinin azami dikkat, gayret ve hassasiyet gösterdiğine inancımız tamdır.“

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yürüttüğü harekat hakkında başından beri müttefik ve komşu ülkelere gerekli bilgilendirmeleri yaptığını ve operasyonları şeffaf bir şekilde yürüttüğünü belirten Sırakaya, „Amacı huzur, barış ve güvenlik olan bu operasyonun uluslararası toplum tarafından desteklenmesini talep ediyor, teröre karşı Türkiye’nin ve masum bölge halkının yanında olunmasını zaruri görüyoruz.“ ifadelerini kullandı.

https://www.haberler.com/uetd-den-zeytin-dali-harekati-aciklamasi-10482167-haberi/

———————————————————————————————————————————————————-

10 dilde Zeytin Dalı’na destek

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği, Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin bir açıklama yaptı. “Zeytin Dalı Harekatı“ Avrupa Birliği’ne yeni bir göç dalgasını da önleyecek olan önemli bir hamledir“ diyen UETD’in destek açıklaması, Fransızca, İngilizce, Almanca, Flamence, Norveçce, İtalyanca, Danca, Boşnakça, Macarca ve Türkçe yapıldı.

Yeni Şafak, Yasemin Asan | 22.01.2018

UETD, „Terör örgütlerinin bölgede oluşturduğu istikrarsızlık Avrupa Birliği ülkelerinin güvenliğini doğrudan etkilemektedir. “Zeytin Dalı Harekatı“ Avrupa Birliği’ne yeni bir göç dalgasını da önleyecek olan önemli bir hamledir“ açıklamasında bulundu.

10 DİLDE DESTEK

Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD), Afrin’e Zeytin Dalı Harekatı konusunda yazılı açıklama yaptı.

Yazılı açıklama, Fransızca, İngilizce, Almanca, Flamence, Norveçce, İtalyanca, Danca, Boşnakça, Macarca ve Türkçe dillerinde yapıldı.

https://www.yenisafak.com/dunya/10-dilde-zeytin-dalina-destek-3025949

———————————————————————————————————————————————————-

2018’DE TÜRKİYE’NİN DIŞ POLİTİKASINA BAKIŞ

Türkiye’de İktidar Dergisi, Selim Güner | 06.01.2018

ZAFER SIRAKAYA
UETD Başkanı
Dünyadaki mazlumlara ve mağdurlara ulaşmaya çalışan bir UETD olarak hizmetlerimize devam edeceğiz.

 

Batılı ülkelerin Türkiye’ye tutumu Avrupa’daki Türk toplumuna nasıl yansıyor?

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Avrupa ülkelerinde FETÖ terör örgütünün adeta koruma altına alınmış olması ve o gece Türkiye’de yaşanan vahşet karşısında Avrupalı Türklerin verdikleri tepkiler ve sosyal medyada yaptıkları paylaşımlar sebebiyle haklarında soruşturma açılması ve hatta kendilerine hapis ya da para cezaları verilmesi Avrupalı Türklerin yaşadıkları ülkelerde adalete ve demokrasiye inançlarını sorgulamalarına sebep oldu.

Yakın zamanda bu durumun somut örnekleri var mı?

Terör örgütlerinin her türlü etkinlik ve faaliyetlerine izin veren, bu etkinlikleri koruyan destekleyen, bu örgütlerin bütün yasadışı ve suç unsuru teşkil eden çalışmalarını görmezden gelen, hatta çıkan olaylara rağmen onların faaliyetlerini barışçıl ve demokratik ilan ederek öven siyasiler ve medya ile karşı karşıyayız. Bunun en yakın örneği izin verilen PKK eylemleridir. Diğer taraftan Türkiye Cumhuriyeti Hükumeti ve AK Parti destekçilerine ayrıştırıcı ve dışlayıcı muamele yapılıyor. Bu durum Avrupa’da mahalle baskısını da beraberinde getiriyor.
Şu an gündemde bir seçim olmadığı için bu yönde bir engelleme ile karşı karşıya değiliz ancak Almanya’da UETD Kadın Kolları’nın organize ettiği 1. Uluslararası Kadın Zirvesi’ne tüm dünyadan birbirinden değerli ve önemli STK liderleri ve Nobel Barış ödüllü konuşmacılar katıldığı programa tüm medyayı davet etmemize ve binin üzerinde isme özel davetiye göndermemize rağmen tek bir Alman medya temsilcisi katılmamış olmasını manidar buluyoruz. Bu durum nitelikli çalışmalarımızın özellikle görmezden gelindiği ve duyurulmadığı izlenimi veriyor. Hoş geldin kültürünün eksikliğini hissettiğimizi ifade etmemiz gerekiyor.

2019’da üç önemli seçim var. Seçim çalışmaları için nasıl tedbirler alıyorsunuz?

Türkiye için üç önemli seçim var ancak Avrupalı Türkler için bu üç seçimin yanında çok önemli Avrupa Birliği Parlamentosu seçimleri de var.
UETD olarak bu seçimler için de faaliyetler planlıyoruz. Almanya seçim dönemlerinden üç ay önce Türkiye’den siyasetçilerin gelerek konuşma yapmalarını yasaklamıştır. Bu tutum fikir özgürlüğü ile ne kadar bağdaşır sizin taktirinize bırakıyoruz.
2017 yılında halkoylamasında ‘hayır’ cephesinin önü açılıp onlara destek verilirken Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni destekleyen ‘evet’ oyu vermek isteyen Avrupalı Türklerin önleri kesilmiştir. Kimi çevreler tarafından yapılan bu
saldırılar nedeniyle yapılan bu genellemenin doğru olduğunu söyleyemeyiz.
Biz Avrupa’da doğduk ve yaşadığımız ülkenin anayasalarına sadık ve saygılı vatandaşlarız. Bertelsman’ın yaptığı bir araştırmaya göre Avrupalı Müslümanların %90’ı yaşadığı ülkenin anayasasına %100 bağlı olduğu da bunun bir göstergesidir.
Bir STK’nın hele hele UETD’nin kriminal bir örgüt ile aynı cümlede kullanılmasını kesin bir dille ret ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi teröristin iyisi kötüsü yoktur.
Bu bizim medeniyet anlayışımızla bağdaşmaz. Her türlü terörü ve teröristi medeniyet tasavvurumuzun gereği ayaklarımızın altında biliriz. Bu anlayışa sahip olmayan hiçbir kimsenin UETD’de yeri olmamıştır olamaz.

Batı’dan Türkiye’ye yönelen bu saldırgan ve ayrımcı tavrı neye bağlıyorsunuz?

Avrupa’ya giden ilk nesil kendi kimliğini koruma mücadelesi içine girmiştir. Dernekler, cemiyetler oluşturmuşlardır. İhmal edilen siyasi alanda Türkiyeli ancak Türkiye karşıtı insanlar yer bulmuşlardır.
2002 yılı itibari ile Türkiye’deki siyasetin Avrupalı Türklere bakış açısının değişimi ile Avrupalı Türkler siyaset ile daha fazla ilgilenen topluma evirildiğini gözlemlemekteyiz.

Avrupa’daki seçim süreçlerinde Türkler ırkçı partilere sandıkta nasıl tepki gösteriyorlar?

UETD olarak bizler aktif siyasi katılım kadar pasif siyasi katılımı da teşvik ediyoruz. Sandıkta oyumuzu kullanarak aktif siyaseti, partilere üye olarak ırkçı partilere karşı daha güçlü siyasi duruşu destekleyen pasif siyaseti teşvik ediyoruz.

Avrupa ülkelerinde vatandaş olan Türklerin eğilimi hangi partiler yönünde?

Önceki seçimlerde göçmenlere yönelik söylemlerinin etkisiyle Sosyal Demokrat Parti (SPD) yönünde kullanmıştı.
Ancak son dönemde 2017 yılında yaptığımız siyasi katılım raporunda hangi partiye oy vereceksiniz sorusuna; %41 oranında ‘hangi partiye oy vereceğimi bilmiyorum’, %15 oranında ‘sandığa gitmeyeceğim’ cevabını aldık. Bu durum siyasetin çözüm bulması gereken bir sorunu olarak karşımıza çıkıyor.

Toplumda Türklere yaklaşım ne? Avrupa medyası bu yaklaşımı nasıl etkiliyor?

Son yıllarda topluma özellikle medya tarafından bir korku pompalandığını görüyoruz.
Türkiye’de 3,5 milyon Suriyeliye rağmen bir yabancı düşmanlığı gözlemlemezken, Avrupa’ya gelen 1,5 milyon Suriyeli mülteci sebebiyle hemen hemen her gün bir ırkçı saldırı haberi alıyoruz. Oluşturulan bu korku atmosferi ırkçı partilerin ekmeğine de yağ sürmektedir. Bu durum ihracata dayalı ekonomik sistemi olan Avrupa’nın dünyadaki imajını da menfi etkilemektedir.
UETD olarak bizler beraber yaşam kültüründe zengin olan medeniyet bilincimizle Avrupa’da katkı sunmaya devam edeceğiz.

UETD’nin gündeminde yeni yılda neler var?

Avrupa’da artan ırkçılık sadece yabancıları hedef almamakta aynı zamanda Avrupa anlayışına da zarar vermektedir.
Siyasi katılımı artıran, ırkçılıkla mücadele eden, Dünya’daki mazlumlara ve mağdurlara ulaşmaya çalışan bir UETD olarak hizmetlerimize devam edeceğiz.

Türkiye-Avrupa ilişkilerini nasıl yorumlarsınız. 2018 yılında bizi neler bekliyor?

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri bir kazan-kazan ilişkisidir. Türkiye, Avrupa’nın enerji ihtiyacının karşılanması yönünde Türkiye’nin bir koridor oluşturması, ihracata dayalı Avrupa ekonomisi önemli bir ülkedir.

Avrupa Birliği Türkiye’ye rağmen değil Türkiye ile birlikte güçlü olabilir.

Türkiye’nin Avrupa ile yakınlaşması muhakkak Türkiye’nin de faydasınadır. Dolayısıyla 2018 yılında yeni fasılların açılmasını arzu ettiğimizi ifade ederiz.

http://turkiyedeiktidardergisi.com/dosya/2018de-turkiyenin-dis-politikasina-bakis/

———————————————————————————————————————————————————-

UETD’den Cem Özdemir’e yanıt

UETD Hakkında suçlamalarda bulunan Cem Özdemir’e dernekten yanıt gecikmedi.

En Son Haberler | 27.12.2018

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir 22.12.2017 tarihli Deutsche Welle haber sitesinde yer alan “Almanya’da Paralel yapılanma kabul edilemez” başlıklı mülakatında Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) ile ilgili yanlı bir ithamda bulunmuştu. UETD konuya ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

Özdemir’in açıklamalarına cevap olarak basın açıklaması yayınlayan UETD Özdemir’in itahmlarına cevap verdi, Cem Özdemir’i algı operasyonu yapmakla suçladı.

UETD’NİN AÇIKLAMASI

UETD Genel başkanı Zafer Sırakaya’nın makamından yapılan açıklamanın tam metni yayınlandı.

„Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir 22.12.2017 tarihli Deutsche Welle Haber sitesinde yer alan ‚Almanya’da Paralel yapılanma kabul edilemez‘ başlıklı mülakatında Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) ile ilgili önemli bir ithamda bulunmuştur. Yeşiller Partisinden yerel bir politikacının bir süre önce UETD’nin bir programında ayrı bir odaya çekilip tehdit edildiğini iddia etmiştir.

 

Ortaya atılan iddia UETD’nin kesinlikle kabul edemeyeceği bir durumdur. Bu bağlamda Cem Özdemir’den bahsi geçen UETD şubesi ve olay ile ilgili tüm bilgileri bizlerle paylaşmasını talep etmekteyiz.

İddia sahibi iddiasını ispatlamakla mükelleftir. İddiasını ispatlayamayan kişi müfteridir. Bu vesile ile Cem Özdemir elindeki tüm bilgi ve belgeleri derhal kamuoyu ile paylaşmalı ve savcılığa ilgili kişi veya kişiler ile ilgili derhal suç duyurusunda bulunmalıdır. Kimsenin bir varsayım ve iddia üzerinden kurumumuz ile algı operasyonu yapmasına müsade etmeyeceğiz. Cem Özdemir’in iddia ettiği olayda bahsi geçen kişinin üyemiz olması durumunda Disiplin kurulumuza derhal sevki sağlanacaktır. Cem Özdemir’in iddiasını ispatlayacak bilgi ve belgeleri kamuoyu ile paylaşarak savcılık vasıtası ile iddia ettiği bu kişi hakkında suç duyurusunda bulunmaması durumunda UETD olarak Cem Özdemir hakkında kurumumuza yönelik, algı oluşturmaya çalışarak kurumumuzu kamuoyu nezdinde küçük düşürme girişiminden dolayı kendisi hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı belirtmek isteriz.

UETD kurulduğu günden bu yana sürekli yasalara saygılı davranmış, Anayasaya sadakatini defaatle ifade etmiş olan bir sivil toplum kuruluşudur. UETD’nin çalışmalarını bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu çerçevede yürüteceğini bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Tarafımıza doğrudan bildirilmeden basın aracılığıyla böylesi vahim bir olayın paylaşılmasını üzüntü verici ve manidar buluyoruz. Cem Özdemir’in bu olay ile ilgili gerekli hukuki adımların atılıp atılmadığı konusunda da bizleri bilgilendirmesini beklemekteyiz.

Kurum olarak her türlü şiddet eylemini geçmişte olduğu gibi, şimdi de kesin ve net bir biçimde bir kez daha red ediyoruz. UETD’nin şiddet eğlimli hiç bir gurup ile uzaktan yakından ilişkisi yoktur ve olamaz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.“

http://www.ensonhaber.com/uetdden-cem-ozdemire-yanit.html

———————————————————————————————————————————————————-

Kimlik ve Kültürün Korunup Geliştirilmesinde Stk’lar Konferansı

Avrupalı Türk Demokratlar Birliğince (UETD), Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, „Kimlik ve Kültürün Korunup Geliştirilmesinde Sivil Toplum Kuruluşları (STK)“ konulu konferans düzenlendi.

Haberler.com | 20 Aralık 2017

Avrupalı Türk Demokratlar Birliğince (UETD), Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna‚da, „Kimlik ve Kültürün Korunup Geliştirilmesinde Sivil Toplum Kuruluşları (STK)“ konulu konferans düzenlendi.

Uluslararası Saraybosna Üniversitesinde (IUS) yapılan konferansa, Başbakan Başdanışmanı ve Türkiye Gençlik Vakfı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Mustafa Şen, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya ve IUS Rektörü Prof. Dr. Erkan Türe’nin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

Şen, yaptığı konuşmada, kimlik ve kültürün dille oluşan olgular olduğuna işaret ederek, „Dil bilmeden kimlik ve kültür ilişkisi kuramayız. ‚Ben dünyamın yansımasıyım ya da dilimin yansımasıyım.‘ diyebilmek önemli.“ dedi.

Sahip olunan değerler bütününün kültür anlamına geldiğini söyleyen Şen, „Kültürün 500’den fazla tanımı var. Bunların arasında kültürü değer üzerinden tanımlamak en güzeli. Bizi biz yapan değerlerde iki temel olgu din ve dildir. İslam ise ötekileştiren bir şey olmadığı için din ve dil özgürlüğü tanımıştır.“ diye konuştu.

„STK’lar demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarıdır“

Sırakaya da STK’ların demokrasilerin vazgeçilmez unsuru olduğunu belirterek, „Son dönemde Avrupa’da yükselen ırkçılığa artan İslamofobi noktasıyla baktığımız zaman özellikle Saraybosna ekseninde çok dilliliğin, sesliliğin ve kültürlülüğün ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.“ ifadelerini kullandı.

UETD’nin Avrupa’nın 16 ülke ve 32 bölgesinde faaliyet gösterdiği bilgisini paylaşan Sırakaya, UETD’nin hizmet verdiği ülkelerin sosyal, kültürel ve siyasi yaşamlarına katma değer sağladığını ve aynı zamanda Türkiye ile köprü görevi gördüğünü söyledi.

Amaçlarının aidiyet bilincinin güçlendirilmesi olduğunu vurgulayan Sırakaya, „Pergelin bir ucunu Anadolu’ya dikip öbür ucuyla yaşadığımız ülkeyi kapsadığımız zaman iki ülke arasındaki bağı çok daha güçlü hale getireceğimize inanıyorum.“ dedi.

https://www.haberler.com/kimlik-ve-kulturun-korunup-gelistirilmesinde-stk-10369325-haberi/

———————————————————————————————————————————————————-

‚Savaşlarda en fazla kadınlar mağdur oluyor‘

Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen 1. Uluslararası Kadınlar Zirvesi’nde ‚Bosna’dan Myanmar’a savaş mağduru kadınlar‘ konusu ele alındı. Zirvede konuşan UETD Kadın Kolları Başkanı Aşut, „Savaşlarda kötü muamele, yargısız infaz, talan ve işkence gibi insanlık dışı eylemlere maruz kalan sivillerin en önemli kısmı kadınlardan müteşekkildir“ dedi.

Yeni Şafak | 12.12.2017

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı himayesinde gerçekleşen programın onur konuğu Bakan Fatma Betül Sayan Kaya açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

UETD Kadın Kolları Başkanı Ayşe Aşut, kadınların savaşlarda en fazla etkilenen ve mağdur duruma düşen kesim olduğunu söyledi. Aşut, „Bugün ‚Dünya İnsan Hakları Günü‘. Böyle bir günde bombalar ve bombalamalar ile ayaklar altına alınan insan haklarını izlerken bizler tarafsız, kararsız ve ilgisiz kalamayız. Dünyada en büyük şiddet ve hak ihlallerinin savaşlarda yaşandığını hep beraber müşahade etmekteyiz. Savaşlarda kötü muamele, yargısız infaz, talan ve işkence gibi insanlık dışı eylemlere maruz kalan sivillerin en önemli kısmı kadınlardan müteşekkildir“ değerlendirmesinde bulundu.

„Savaş sonrası da en ağır yük kadınlara kalıyor“

Savaş esnasında eşlerini ve çocuklarını yitiren kadınların, bir taraftan sevdiklerini kaybetmenin ızdırabı diğer taraftan da savaşın açtığı ağır yaraları en acı biçimde yaşayanlar olduğunu belirten Aşut,“Savaş sonrasında da en büyük mağduriyeti yaşayanlar yine kadınlardır. Bir yandan acılarını unutmaya çalışırlarken diğer yandan tek kaldıkları hayatta çocuklarının geçimini sağlayabilmek için büyük mücadeleler vermektedirler. Bu bağlamda savaşlar ile kadınların omuzlarına yüklenen ağır yük ve yüreklerine açılan büyük yaralar sürekli dünya gündeminde tutulması gereken bir durumdur. Savaşlar esnasında kadınların yaşamış olduğu korku, dehşet, çaresizlik duyguları savaş bittikten sonra da devam etmektedir. Bu travmatik durumun etkeni ortadan kalksa da yaşanan olaylar sonrasında ruhsal bozukluklar tüm hayatlarını etkilemektedir“ ifadelerini kullandı.

„Savaşa sessiz kalmak da ayrı bir suç“

Bazı devletler ile kurum ve kuruluşların bu olaylara yaklaşımını eleştiren UETD Kadın Kolları Başkanı Aşut, sözlerini şöyle sürdürdü:

„Dünyadaki devletlerin ve bu devletler bünyesindeki önemli kurum ve kuruluşların bu savaşlara sessiz kalmaları, savaş mağduru ülkelerdeki kadınların yalnız bırakıldığının bir göstergesidir. Vicdan ve merhamet sahibi bireylerin bu gidişe dur demeleri gerekmektedir. Ders alınsın diye savaşlarda bütün dünyanın gözü önünde kadınlara yapılanların meşrulaştırılmasına artık müsaade etmemeliyiz ve savaşın bu kirli yüzünü ortaya koymak zorundayız. Aksi takdirde ‚yaşanılabilir bir dünya‘ söylemi bir hayalden öteye gitmeyecek ve yaşanılan trajediler gelecek nesiller üzerinde büyük etkiler bırakacaktır.“ Aşut, UETD’li kadınlar olarak bu program sayesinde gerçekleri dile getirerek savaş mağduru kadınlar konusunda hassasiyet oluşturmayı hedeflediklerini bildirdi.

Programa Güney Afrika’dan Dr.Danisa Baloyi Black Business Council Lideri, Yemen’den Tawakkol Karman, 2011 Barış Nöbel ödüllü gazeteci ve aktivist Melahat İbrahimgizi, Azerbaycan Milletvekili Sabiha Husic, Bosna Hersek Doç. Dr. Sare Aydın, Kadem Genel Başkanı Meryem Göka, Ak Parti Dışişkiler Başkan Yardımcısı Hawa Bibi Kahan, Güney Afrika İş Konseyi Genel Başkan Başdanışmanı katıldı.

https://www.yenisafak.com/hayat/savaslarda-en-fazla-kadinlar-magdur-oluyor-2916550

 

Benzer Haberler:

http://www.haber7.com/dunya/haber/2496820-1-uluslararasi-kadinlar-zirvesi

https://www.haberler.com/almanya-da-1-uluslararasi-kadinlar-zirvesi-10334191-haberi/

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/kolnde-uluslararasi-kadinlar-zirvesi-40674351

———————————————————————————————————————————————————-

UETD: Büyük bir sorumsuzluk örneği

UETD’den yapılan açıklamada “Kudüs’te barışın sağlanması, dünya barışının korunması anlamına gelmektedir” denildi.

Haber7 | 09.12.2017

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) ABD Başkanı Trump’ın Kudüs‚ü İsrail’in başkenti tanıyan kararına tepki gösterdi. UETD’den yapılan açıklamaya göre  Trump’ın bu kararı büyük bir sorumsuzluk örneği…

İşte UETD’den yapılan açıklamanın tam metni:

ABD Başkanı Donald Trump tarafından yapılan Kudüs’ün İsrail’in gelecekteki başkenti olarak tanınacağı açıklaması büyük bir sorumsuzluk göstergesidir. Trump’ın tek taraflı ve sorumsuzca verdiği karar, bir kez daha kilitlenen Orta Doğu barış sürecini bütün taraflar nezdinde çıkmaza sokmaktadır.

Barış ve hoşgörünün kutsal kenti olarak görülen ve Yahudiler, Hıristiyanlar ve Müslümanlarca eşit derecede önemli olan Kudüs, bir kişinin taraflı ve ideolojik kararı ile ABD ve İsrail iç siyasetinde malzeme haline getirilmeye teşvik edilmemelidir.
Bu uzlaşıdan uzak tavır, Kudüs’ün statüsü de dahil olmak üzere iki devletli bir çözüm önerisi üzerine yapılan istişarelerin bilinçli bir şekilde engellenmesini sağlamayı amaçlıyor. Öncelikle iç siyasi nedenlerden ötürü alınan bu tür bir karar, küresel barışa zarar verebilecek bir potansiyele sahip olup ve yangına körükle gidilmesine yol açacaktır. Trump´ın bu kışkırtıcı ve karşılıklı hassasiyetleri dikkate almayan yaklaşımı, bölgedeki barışı değil, dünya barışını da tehdit etmektedir. Sorunlu olan kriz bölgesindeki bir başka savaş, şu an için yapılması gereken en son şey olacaktır. Bu nedenle, savaş
senaryoları konusunda uyarıda bulunan kanaat önderleri, dini liderler ve politikacılar tarafından yapılan açıklamalar ve tepkiler ciddiye alınmalıdır.

Yakın ve Orta Doğu’daki Müslüman ülkelerin yanı sıra, Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşmiş Milletlerin sağduyulu ve sorumlu güçleri, Filistin’de aracılık yapmak için aktif ve inandırıcı adımlar atmalıdır.

Yıllardır sürmekte olan Filistin topraklarının işgali, ilhakı ve Filistin halkının kendi topraklarından çıkarılma çabaları açıkça uluslararası hukukun ihlal edildiğini göstermektedir.Nükleer ve son teknoloji silahlarla donatılmış İsrail, her geçen gün insan hakları ihlalleri gerçekleştirmekte ve büyük ölçüde savunmasız Filistindeki sivil nüfusa karşı savaş suçu işlemektedir. Birçok insan hakları örgütü, gönüllü çalışan, bağımsız gazeteci ve gözlemci bu tip vakaları belgelemektedir ancak bu vakalar genellikle duyulmamakta ve gündeme gelmemektedir.

Vicdanlı İsrailliler ve dindar Yahudiler dahi, İsrail hükümetinin ve ordusunun insanlık dışı eylemlerini şiddetle eleştirmektedirler. Tüm hükümetleri ve kuruluşları, Trump’ın bu yanlış yaklaşımına uymamaya çağırıyoruz. Kudüs, yalnızca Yahudiler için değil, aynı zamanda Hıristiyanlar ve Müslümanlar için de ortak ve değerli bir mekandır. Dünya barışı, insan onuru , insan haklarına saygı ve uluslar arası hukukta yeni bir ihlale karşı durmak
adına uluslararası hukuka saygı duyan tüm hükümetlere ve topluluklara çağrıda bulunuyoruz.

Gerginliğin tırmanmasına engel olacak bir strateji, büyük bir yangını önleyebilir.
Ayrıca, gerçekleşecek herhangi bir tepki ve protesto gösterisinin barışçıl ve seviyeli olması gerektiğini de belirtmek isteriz. Kışkırtmalara tepki gösterilmemeli ve karşılık verilmemelidir. Çünkü Kudüs barış için ayakta durmalıdır!

http://www.haber7.com/dunya/haber/2494200-uetd-buyuk-bir-sorumsuzluk-ornegi

———————————————————————————————————————————————————-

Sol terör Avrupa’ya dönecek

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya, sol kesimin PKK ile içli-dışlı çalıştığına dikkat çekti. Türkiye ile beraber çalışan bir Avrupa’nın daha güvenilir olduğunun bilinmesi gerektiğini vurguladı.

Yeni Şafak, Yasemin Asan | 04.12.2017

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Genel Başkanı Zafer Sırakaya, Almanya koalisyon görüşmelerini, Türkiye-Almanya ilişkileri ve artan ırkçılığı Yeni Şafak’a değerlendirdi.

Avrupa’da artan ırkçılığı mülteci akına bağlayanlara sert tepki gösteren Sırakaya, „Peki Türkiye’de 3,5 milyon mülteci neden ırkçılığı oluşturmuyor?“ diye sordu. Avrupalı aşırı solun YPG-PYD kamplarında silah eğitimi aldığı uyarısında bulunan Sırakaya, “Bunlar kim için tehdit oluşturacak?” diye seslendi.

İstikrarsız Almanya, istikrarsız Avrupa

Almanya’da 2. Dünya savaşından sonra ilk defa 7 siyasi partiden oluşan federal parlamentonun olduğunu söyleyen Sırakaya şöyle konuştu:

„Almanya’da büyük koalisyon zorlanacak. Bu tabloya göre erken seçimin gündeme geleceği demek oluyor. İstikrasız bir Almanya’nın, istikrasız bir Avrupa’ya sebep vereceği çok net.“

Fikir özgürlüğü kisvesinde ırkçılık

Almanya ve Avrupa’da yükselen ırkçılığa değinen Sırakaya, “2. Dünya savaşından sonra ırkçılık son bulmamıştı ancak bu düşünceyi ifade edebilmenin toplum tarafından kabul edilmediği, dışlandığı, toplumda hiçbir karşılık bulmadığı bir alan olmaktan çıktı, fikir özgürlüğü kisvesi altından bunları ifade edebilme zeminine gelindi” diye konuştu.

PYD kamplarında Avrupalı sol

Sol kesimin PKK ile içli dışlı çalıştığını söyleyen Sırakaya, şu anda aşırı sol kesimin PKK ile Suriye’de YPG-PYD kamplarında ilerlemiş modern silahları kullanabilme eğitimi aldığını belirtti ve şunları ekledi:

„Aşırı sol ile bir şekli ile işbirliği yapan terör örgütleri, terörist devşiriyor. Peki, Suriye savaşından sonra Avrupa’dan gidenler nereye geri dönecek? Avrupa’ya. Bunlar kim için tehdit oluşturacak? Avrupa’da yaşayanlara. Biz bunu asla istemiyoruz. Almanya’nın ve Avrupa’nın aşırı sağ ve ırkçılıkla ilgili ciddi bir mücadeleye girmesi gerekiyor.“

Suni gündemler oluşturularak ırkçı partilerin alanına su taşınıyor

Avrupa’da son günlerde yaşanan burka tartışması hakkında da konuşan Sırakaya, “Burkayı Müslümanların yüzde 0,01’in altındaki kesim giyiyor. Sanki Avrupa’yı burka ile istila edilmiş gibi bir alan oluşturuluyor. Suni gündemler oluşturularak ırkçı partilerin alanına su taşınıyor. Suni gündemler oluşmaya devam ederse yapay gündemle ırkçı partilerin bu alanda daha üst seviyelere gelir” dedi.

“Irkçı siyasi oluşum aynı zamanda AB’nin de varlığına karşı” diyen Sırakaya, “AB’nin bir barış birliği projesi olduğunu bilmemiz lazım” diye konuştu.

FETÖ Almanya’ya da ihanet eder

Sırakaya, Almanya’ya FETÖ uyarısında da bulundu ve şunları söyledi: “Türk toplumu gittiği ülkeye intibak eden, kendini güvende hissetmiş olduğu topraklara karşı asla ama asla ihanet içinde olmadığı topluluğun adıdır. Bu bağlamda gelmiş olduğumuz noktada FETÖ terör örgütü elemanlarının kendi ülkesine ihanet eden anlayışın bizim de şu anda vatan kabul ettiğimiz Alman topraklarına ve diğer topraklara da ihanet etmemesi için hiçbir gerekçe yok. Bir kere ihanet edenin bir kere daha ihanet edecek kodları içinde bulundurduklarını bilmeleri lazım. Bu noktada Avrupalı dostlarımızı resmi çok daha net okuması gerekiyor”

Türkü de Alman gibi koruyun

Alman Anayasa Koruma Teşkilatı tarafından PKK’nın nasıl bir terör örgütü olduğunun ifade edildiğini söyleyen Sırakaya, “PKK şu anda Almanya’da çok rahat hareket ediyor. Böyle rahat hareket edebiliyor olması manidar. Son dönemde Almanya pozitif anlamda adımlar atmakta bunu görmemiz lazım. PKK terör örgütü UETD’nin 14 şubesine saldırdı. Bu saldırıyı ‘Apocu gençlik’ adı altında grup üstleniyor, ancak polisler tarafından hiçbir işlem yapılmadı. Ama ben canımı, malımı, geleceğimi oluşturan Alman devletine güvenen bir konumdayım. Alman vatandaşı nasıl korunuyorsa biz de öyle korunma mecburiyetindedir” diye konuştu.

Irkçılık Batı’ya ait bir fenomen

Sırakaya, “Avrupa’da artan ırkçılığı gelen mülteci akını ile ilintili olduğu” iddialarına da tepki gösterdi. Sırakaya, “Peki Türkiye’de 3,5 milyon mülteci neden ırkçılığı oluşturmuyor. Danimarka’da ırkçı partinin yüzde 22 oy almasını hiçbir mülteci kabul edilmemişken neye bağlanıyor? Meseleyi sadece mülteci akınından ibaret olmadığını görmeliyiz. Irkçılık batıya ait bir fenomen, doğuya ait bir fenomen değil” şeklinde konuştu.

Avrupa’nın güvenliği için Türkiye çok önemli

Önümüzdeki süreçte Türkiye’nin AB ilişkilerinin çok önemli olduğunun altını çizen Sırakaya, Türkiye ile beraber çalışan bir Avrupa’nın daha güvenilir olduğunun bilinmesi gerektiğini vurguladı ve şöyle konuştu: „Avrupa’nın güvenliği için Türkiye çok önemli. Mülteci akının önlenmesi noktasında Türkiye ile yakın bir diyalog içinde olunması gerekir. Enerji koridorlarına ihtiyacı olan Avrupa’dan bahsediyoruz. Enerji yolları üzerinde bulunan Türkiye’nin Avrupa için ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Bu kadar Türkiye ile ilintili ortamda Türkiye düşmanlığı üzerine kurgu oluşturmanın akılla bir izahı yok. Akıldan uzaklaşan bir Avrupa’nın, ön yargılarından uzaklaşan, akla temayül eden Avrupa’ya dönüşmesi lazım. Önümüzdeki süreçte Türkiye’nin Avrupa iletişim kanallarını artırarak bizde elimizden geldiği kadar köprü oluşturma azmi içerisinde olacağız.”

https://www.yenisafak.com/dunya/sol-teroravrupayadonecek-2894461

———————————————————————————————————————————————————-

‚Savaşlarda insanlık dışı eylemlere maruz kalanların çoğu kadınlardır‘

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Kadın Kolları Başkanı Ayşe Aşut, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Avrupa’nın 13 bölgesinde konferanslar serisi başlattıklarını açıkladı. Aşut, „Savaşlarda kötü muamele, yargısız infaz, talan ve işkence gibi insanlık dışı eylemlere maruz kalan sivillerin en önemli kısmı kadınlardan müteşekkildir“ dedi.

AA, Yeni Şafak | 25.11.2017

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü çerçevesinde „En büyük şiddet savaştır!“ sloganıyla Avrupa’nın 13 bölgesinde konferanslar serisi başlattı.

UETD Kadın Kolları Başkanı Ayşe Aşut yaptığı açıklamada, 10 Aralık tarihine kadar sürecek etkinliklerle mülteci dramlarını, savaşların en büyük mağdurları kadın ve çocukların sesini dünyaya daha fazla duyurmayı amaçladıklarını söyledi.

„Bizler, bombalarla ayaklar altına alınan insan haklarını izlerken hala tarafsız, kararsız ve ilgisiz kalamayız.“ diyen Aşut şunları söyledi:

„Dünyada en büyük şiddet ve hak ihlallerinin savaşlarda yaşandığını hep beraber müşahede etmekteyiz. Savaşlarda kötü muamele, yargısız infaz, talan ve işkence gibi insanlık dışı eylemlere maruz kalan sivillerin en önemli kısmı kadınlardan müteşekkildir. Bizler bu kadınlarımızın sesi olmak onların yaşadıklarını farklı platformlarda dile getirmeyi amaçlıyoruz.“

„Toplumda duyarlılığı arttırmaya amaçlıyoruz.“

Yaşanan savaşlara ve şiddete karşı toplumlarda duyarlılığı artırmayı amaçladıklarını belirten Aşut, şöyle devam etti:

„Bugün başlayan programlarımızın finalini 10 Aralık tarihinde Köln’de düzenleyeceğimiz ‚Uluslararası Kadınlar Zirvesi‘ ile tamamlayacağız. Final programımıza Nobel ödüllü Tevekkül Karman, Günay Afrika Black Business Council Başkanı Danisa Baloyi gibi birçok tanınmış konuşmacı katılacak. Burada ‚Savaş ve Kadın‘ başlığı altında ‚Bosna’dan Myanmar’a savaş mağduru kadınlar‘ konusunu işleyeceğiz.“

„Yaşadıkları acıları bir nebze olsun unutturmak istiyoruz“

Türk Kızılayı Uluslararası Programlar Müdürü Ece Yılmaztürk, etkinlikte yaptığı konuşmada, Kızılay’ın gerek Türkiye gerekse dünyada savaş mağduru kadın ve çocuklar için yaptıklarını aktardı.

Yılmaztürk, özellikle kadınlar ve çocuklar için oluşturdukları toplum merkezleri aracılığıyla çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek şunları söyledi:

„Ülkemizde 3 milyonun üzerinde sığınmacı bulunmakta. Bunların ciddi bir oranı kadın ve çocuklardan oluşuyor. Onları hayata kazandırmak için çalışıyoruz. Savaş ve çatışma ortamından kaçarak ülkemize geldiler. Onların yaşadıkları acıları bir nebze olsun unutturmak istiyoruz. Hayata yeniden entegre olmalarını sağlamak üzere özellikle toplum merkezlerimizde bir dizi programımız var, çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Kadınlar ve çocuklar için dil öğrenimi ve meslek edinmeleri için çeşitli programlarımız var. Her geçen gün bu toplum merkezlerimizin sayısını arttırıyoruz.“

„Şİddeti yaşayan kadınların dramını yarın Hollanda’da anlatacağız“

Belgesel yönetmeni Tülay Gökçimen ise Suriye, Filistin, Arakan, Yemen’de savaşı ve şiddeti yaşayan kadınların durumunu yarın Hollanda’da anlatacaklarını dile getirdi.

Belgesel çekimleri esnasında özellikle Suriyeli kadınların yaşamlarına ve acı hikayelerine yakından tanıklık ettiklerine dikkati çeken Gökçimen, şunları kaydetti:

„Bildiğiniz gibi Suriye’de 7 yıldır savaşlar devam ediyor insanlar ölüyor. Dünya’da 58 milyon mülteci var ve bunların çoğunu Suriyeli mülteciler oluşturuyor. Birleşmiş Milletler verilerine göre bu sayının yüzde 80’i kadın ve çocuk. Suriye’de 1 milyon insan katledildi, bunun 100 bine yakını kadın, 50 binden fazlası çocuk. Kaybolan her insanın insan olarak değeri var. Sığınmacı, mülteci ismi ne olursa olsun onlar insan. Bu etkinlikler ile yaşanan bu insan hikayelerini dünyaya daha fazla duyurmak istiyoruz.“

https://www.yenisafak.com/hayat/savaslarda-insanlik-disi-eylemlere-maruz-kalanlarin-cogu-kadinlardir-2842695

———————————————————————————————————————————————————-

Sırakaya: Bu değişiklik seçime katılımı arttıracak

UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya, yurt dışı seçmenin adres değişikliği yapmasının seçimlerde oy kullanmasına engel olmaması yönünde yapılan değişikliği olumlu bulduğunu kaydetti.

Haber 7 | 24.11.2017

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya, yurt dışı seçmenin adres değişikliği yapmasının seçimlerde oy kullanmasına engel olmaması yönünde yapılan değişikliği olumlu bulduğunu kaydederek, “Bu değişiklik seçimlerde siyasi katılımı arttıracaktır” dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu konuyla ilgili, “Yurt dışındaki bazı vatandaşlarımız adres değişikliği nedeniyle yurt dışındaki seçimlerde oy kullanamamıştır. Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılan son değişiklikle, bu sorunun giderilmesi için önemli bir adım atılmış oldu.” açıklamasında bulunmuştu.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Yeneroğlu açıklamasında şunları kaydetmişti:

“Yurt dışındaki vatandaşlarımızın yaşadıkları ülkelerdeki ikamet adresleri Türkiye’deki adres kayıt sisteminde yerleşim yeri adresi olarak yer almaktadır. Ancak Türkiye’de yapılan farklı işlemler nedeniyle bu adres bilgisi değişikliğe uğrayabiliyor. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın ikinci adres olarak belirttikleri Türkiye’deki ikamet yerleri, yerleşim yeri adresi olarak kayıtlara geçebiliyor. Bu adres değişikliği nedeniyle yurt içi seçmen kütüğüne kayıtlı olarak görülen bazı vatandaşlarımız geçmişte yurt dışındaki seçimlerde oy kullanamamıştır. Böylelikle en temel hak olan seçme hakkı basit bir teknik engelden dolayı yerine getirilememiştir.

Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılan son değişiklikle, bu sorunun giderilmesi için önemli bir adım atılmış oldu. 7039 sayılı kanun ile yapılan değişiklik sayesinde adrese dayalı olarak yürütülen işlemlerde diğer adres, yerleşim yeri adresi ile aynı hukuki değere sahip olacaktır. Kurumlar yürütecekleri iş ve işlemlerde yerleşim yeri adresi gibi diğer adres bilgilerini de esas alacaklardır.

Böylelikle yapılan adres değişikliği nedeniyle yurt dışındaki seçimlere katılımda mağduriyet yaşanmasına engel olmak için yasal zemin oluşturulmuştur. Bundan sonraki süreçte Yüksek Seçim Kurulu ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü gibi ilgili kurumlarımız seçimlere katılım hususunda var olan teknik altyapının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili gerekli çalışmaları yapacaklardır.

Yurt dışındaki seçimlere katılımı engelleyici teknik bir sorunun giderilmiş olması önemli bir adımdır. AK Parti olarak yurt dışındaki vatandaşlarımızın seçimlere katılımının ve siyasi temsiliyetinin güçlendirilmesi için gerekli çalışmaları yapmaya devam ediyoruz. Nasıl ki; seçim sandığını dış temsilciliklerimize götürerek tarihe not düştüysek, siyasal katılımın önündeki engelleri aşma hususunda da aynı hassasiyeti göstermeye devam ediyoruz.”

http://www.haber7.com/siyaset/haber/2480403-sirakaya-bu-degisiklik-secime-katilimi-arttiracak

———————————————————————————————————————————————————-

Alman Federal Meclisindeki terör propagandasına tepki

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya, Almanya’da Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen’in Federal Mecliste (Bundestag) terör örgütü YPG’ye ait sembol açarak terör propagandası yapmasına tepki gösterdi.

AA, Akşam | 23.11.2017

UETD Genel Başkanı Sırakaya yaptığı yazılı açıklamada, „PKK’nın bir kolu olan YPG’nin yasaklanmış sembollerinin kamuoyuna gösterilmesi ve Federal Meclis’in adeta terör propagandasının sergilendiği bir alan olması sadece terör propagandasına yol açmak değil, aynı zamanda Federal Cumhuriyetin özgür ve demokratik anayasasına açıkça muhalefet etmektir.” ifadelerini kullandı.

Sol Partili milletvekili Jan van Aken’in, 2015 yılı mart ayında Mecliste terör örgütü PKK’nın paçarvasını açtığını hatırlatan Sırakaya, şu ifadeleri kullandı:

„Şimdi ise yine Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen, meclisi bir kez daha kendi ideolojisi için araçsallaştırarak bir skandala imza attı. Sol Partinin Alman siyaseti içerisinde PKK sözcülüğünü üstlendiğini üzülerek müşahade etmiş bulunmaktayız. Aynı zamanda Sol Parti Grup Başkan Yardımcısı olan Dağdelen, PKK terör örgütüne olan yakınlığıyla manşetlere taşınmaya devam ederken, davranışları için yalnızca bir kınama aldı. Terör örgütlerine bu denli açık sempati ifadelerine karşı daha net bir karşı duruş sergilenmesi beklentisi içerisindeyiz.“

Sırakaya, yetkili makamlara da çağrıda bulunarak, „Federal Cumhuriyetin siyaset, medya ve güvenlik makamlarına terör propagandasının yayılmasını önlemek ve açık bir şekilde kınamak için çağrıda bulunuyoruz.“ ifadesini kullandı. AA

https://www.aksam.com.tr/guncel/alman-federal-meclisindeki-teror-propagandasina-tepki/haber-681825

Benzer Haberler:

https://www.yenisafak.com/dunya/almanya-parlementosunda-ypg-bayragi-acan-vekile-tepki-2842044

———————————————————————————————————————————————————-

Türkler tepki gösterdi

4 NİSAN 2016 AA© InterAjans 

TURKLER-TEPKI-GOSTERDI-FOTO-AAALMANYA‘da yaşayan Türkler, ülkenin ikinci devlet televizyon kanalı ZDF’de, “mizah” adı altında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ağır hakaretler içeren program yayınlanmasına tepki gösterdi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) yetkilileri, merkezi Almanya’nın Mainz kentinde bulunan ZDF binasının önüne siyah çelenk, Almanya’da yaşayan ve ellerinde Türk bayrakları taşıyan Türkler de programdan duydukları rahatsızlığı dile getiren mektuplar bıraktı.

UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya, yaptığı açıklamada, ZDF yöneticilerine, Alman veya Türk bir ailenin, çocuklarıyla izlemekten haya edeceği ve toplumu rencide edecek yayının kabul edilmesinin mümkün olmadığı görüşünü içeren mektubu vermek için geldiklerini söyledi.

Her ortamda özgürlükleri savunduklarını ancak yapılan yayının basın özgürlüğüyle ilgisinin olmadığını belirten Sırakaya, “STK’lar, fikir ve basın özgürlüğü demokrasinin vazgeçilmezleridir, ancak basın özgürlüğünün bir topluma, bir millete veya o toplumu temsil eden kişilere ve ilgili siyasilere hakaret ederek suçlama noktasında olması kabul edilebilir bir olgu değildir” dedi.

Sırakaya, bu olayın takipçisi olacaklarını ve her ortamda bunu dile getireceklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bizler bugün UETD olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’a hakaret edilen ve hiçbir şekilde kabul edilmeyen bu yayınla ilgili düşüncelerimizi ifade etmek için buradayız. Ancak aynı hakaret içeren ifadeler Almanya Cumhurbaşkanı Sayın Gauck’a yapılmış olsaydı biz yine bugün burada aynı düşüncelerimizi ifade ediyor olacaktık.”

Hukuki, sosyal ve ahlaki zeminde bu işin takipçisi olacaklarını bildiren Sırakaya, “Umut ederiz ki toplumsal barışı, toplumsal birlikteliği ve toplumsal huzuru bozan yayınlar önümüzdeki süreç içerisinde ‘basın özgürlüğü’ kisvesi altında devam ettirilmez, en büyük temennimiz bu ve bunun takipçisi olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

http://www.interajans.nl/turkler-tepki-gosterdi/

 

———————————————————————————————————————————————————-

Almanya’da UETD şubelerine yönelik saldırılar endişelendiriyor

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya son dönemlerde kendilerine yönelik artarak devam eden saldırıların artık cana kastedecek bir hal aldığını belirterek, Alman yetkili makamlara sorumlu davranmaları çağrısında bulundu. Sırakaya, AA muhabirine konuştu. (Mesut Zeyrek – Anadolu Ajansı)

KÖLN – MESUT ZEYREK  30.03.2016

1

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya, son dönemlerde kendilerine yönelik artarak devam eden saldırıların artık cana kastedecek bir hal aldığını belirterek, Almanyetkililere sorumlu davranmaları çağrısında bulundu.

AA muhabirine konuşan Sırakaya, UETDolarak siyasetin ve Avrupa’daki demokrasinin vazgeçilmez ögelerinden olan bir sivil toplum kuruluşu olduklarını, yaptıkları faaliyetlerle hem demokrasinin gelişmesine katkı sunduklarını hem de sosyal ve siyasal alanda vatandaşların temsilini öngören bir hedefleri olduğunu ifade etti.

UETD Genel Başkanı, özellikle son dönemlerde şubelerine yönelik saldırıların arttığına dikkati çekerek, „Son dönemlerde maalesef kurumlarımıza karşı PKK terör örgütünün yandaşları tarafından ciddi anlamda bir saldırıyla karşı karşıyayız. Bu yıl içerisinde gerçekleşen saldırı sayısı bugün itibarıyla altıyı bulmuş durumda.“ dedi.

Saldırıların artık sadece „mala“ değil „cana“ da kastetmeye başladığını ifade eden Sırakaya, bu konuda Hamburg teşkilatı başkanı Muhterem Güngör’ün özel aracına yapılan molotof kokteylli saldırıyı örnek gösterdi.

„Bu terör örgütleri ülkenin demokrasisini hedef alıyor“

Bu saldırıların sadece kendilerini hedef almadığını, aynı zamanda Almanya’nın kamu düzenini ve demokrasisini de hedef aldığını dile getiren Sırakaya, sözlerine şöyle devam etti:

„Biz bu ülkede yaşayan, bu ülkenin vatandaşı olan, Alman vatandaşı olan ve geleceğini yine bu ülkede idame ettirmeyi hedefleyen, demokrasinin gelişmesine katkı sunan bir sivil toplum kuruluşu olarak, demokrasiyi hedef alan bu terör örgütlerinin sosyal düzeni de bozacak şekilde hareket etmesinin kabul edilemez olduğunu düşünüyor ve önümüzdeki süreç içerisinde Alman toplumu olarak, bu toplumda yaşayan bireyler olarak hep beraber bu terör örgütlerine karşı muhakkak bir duruş sergilememiz gerektiğini düşünüyoruz.“

UETD olarak Avrupa çapında 1 Nisan Cuma günü saat 15:30’da yaklaşık 100 noktada eş zamanlı olarak basın toplantısı düzenleyeceklerini bildiren Sırakaya, insanlığı hedef alan tüm terör örgütlerine karşı ortak bir duruş sergileyeceklerini sözlerine ekledi.

http://aa.com.tr/tr/dunya/almanyada-uetd-subelerine-yonelik-saldirilar-endiselendiriyor/546508

———————————————————————————————————————————————————-

HERKESE-ONEMLI-GOREVLER-DUSUYOR-FOTO-AA“Herkese önemli görevler düşüyor”

AVRUPALI Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya, 21 Mart Uluslararası Irk Ayrımı İle Mücadele Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.

“Toplumsal huzuru tehdit eden ırkçılık ve yabancı düşmanlığı kaygı verici biçimde artmaktadır” diyen Sırakaya, şunları kaydetti:“Müslümanlara yönelik temelsiz korku ve nefret içeren bir dünya görüşüne dayanan İslamofobi de maalesef Avrupa çapında giderek büyüyen bir trend hâline gelmektedir. İnsan haklarını ve onurunu hiçe sayan ırkçılık ve ayrımcılık demokratik, açık ve karşılıklı saygı esasına dayalı bir toplum içinde var olma şansı bulamaz. Ancak geçtiğimiz günlerde Almanya’da yapılan Eyalet Parlamentosu Seçimleri maalesef karamsar bir tablo ortaya koydu.  Irkçı ve sağ popülist partilerin rağbet görmesi insanlığın ortak değeri, demokrasi ve hukuk devleti için tehlike ikazlarının çaldığının belirgin bir emaresidir. Bu nedenle sağ popülizmin tehlikelerine vurgu yapılması noktasında siyasetten medyaya, bürokrasiden sivil topluma kadar her bir mekanizmaya önemli görevler düşmektedir.UETD olarak ırkçılık, zenofobi ve İslamofobiye karşı daima pro-aktif çalışmalar yapacak, farklılıkların kendi kimlikleriyle özgürce bir arada yaşadığı bir gelecek tasavvuru için siyasi karar alıcılar, partiler ve sivil inisiyatifler ile iş birliğimizi daha da güçlendireceğiz.” (İnterAjans)

http://www.interajans.nl/herkese-onemli-gorevler-dusuyor/

———————————————————————————————————————————————————-

BASINDA UETD 5. OLAĞAN GENEL KURULU

ZS_Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin yeni Başkanı Zafer Sırakaya oldu

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Köln’de gerçekleşen 5. Genel Kurulu’nda Zafer Sırakaya genel başkanlığa getirildi.

UETD Genel Başkanı Sarıkaya, “UETD kuruluşundan bugüne kadar gelmiş olduğu süreçte insanla uğraşan, insanla ilgilenen, insana hizmet götüren, Avrupalı Türklere yaşam biçiminde kolaylık sağlayan bir perspektifle yola çıktı. Önümüzdeki süreçte hem insanlığa hizmet eden hem Avrupa’daki Türk toplumuna hizmet eden aynı zamanda Avrupa’daki Müslüman toplumunun sıkıntılarıyla ilgilenen ve bunlara siyasal, kültürel, sosyal anlamda çözüm bulan bir dernek olarak göreceğiz” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/avrupali-turk-demokratlar-birliginin-yeni-baskani-zafer-sarikaya-oldu-40061754

UETD’DE BAŞKAN SIRAKAYA OLDU

UETD yeni genel başkanını dün gerçekleştirdiği seçim ile belirledi. Yeni başkanı Zafer Sırakaya oldu

AVRUPALI Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Köln’de gerçekleşen 5. Genel Kurulu’nda Zafer Sırakaya genel başkan seçildi. Sırakaya, görevi 2013 yılından beri genel başkanlık yapan Süleyman Çelik’ten devraldı. UETD’nin önceki yönetimlerinde de görev alan Zafer Sırakaya AK Parti Brüksel temsilciliği görevini yürütüyordu. Sırakaya seçildikten sonra delegelere teşekkür etti.

Köln Pullman Hotel’de yapılan genel kurula Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Mustafa Yeneroğlu, Metin Külünk ve Fatma Betül Kaya, delegeler ve çok sayıda davetli katıldı. Köln’de 2005 yılında lobi çalışmaları yapmak üzere kurulan UETD, şu anda 15 ülkede 250 şubesi bulunan bir yapıya dönüştü.

http://www.sabah.de/uetdde-baskan-degisti

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği 5. Olağan Genel Kurulu

KÖLN (AA) – Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Köln’de gerçekleşen 5. Genel Kurulu’nda Zafer Sırakaya genel başkanlığa getirildi.

Zafer Sırakaya yaptığı konuşmada, terör saldırılarında şehit olanlara rahmet, yaralanlara da acil şifalar diledi.

UETD Genel Başkanı Sarıkaya, “UETD kuruluşundan bugüne kadar gelmiş olduğu süreçte insanla uğraşan, insanla ilgilenen, insana hizmet götüren, Avrupalı Türklere yaşam biçiminde kolaylık sağlayan bir perspektifle yola çıktı. Önümüzdeki süreçte hem insanlığa hizmet eden hem Avrupa’daki Türk toplumuna hizmet eden aynı zamanda Avrupa’daki Müslüman toplumunun sıkıntılarıyla ilgilenen ve bunlara siyasal, kültürel, sosyal anlamda çözüm bulan bir dernek olarak göreceğiz“ dedi.

Suriye’den ve Irak’tan 2,5 milyona yakın göçmen ile ilgilenen ve onlara bir şekilde ortam ve barınak hazırlayan bir Türkiye’nin Avrupa’da yaşayan 5 milyona yakın Türk toplumuyla ilgilenememe imkanı olamayacağını gördüklerini vurgulayan Sırakaya, “Dolayısıyla Türkiye bu anlamda hem civar ülkelerdeki mağdurlarla ilgileniyor ama aynı zamanda Avrupa’da yaşamakta olan Türk nüfusuyla da yakından ilgilenerek bu toplumun yaşamış olduğu ülkelerde bir katma değer oluşturma noktasında da bir katalizörgörevi görüyor“ ifadelerini kullandı.

http://www.bugun.com.tr/son-dakika/avrupali-turk-demokratlar-birligi-5-2081876.html

UETD’DE SIRAKAYA DÖNEMİ

UETD’nin Köln’de gerçekleşen 5. Genel Kurulu’nda Zafer Sırakaya, Genel Başkanlığı Süleyman Çelik’ten devraldı.

KÖLN – Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin yeni Genel Başkanı Zafer Sırakaya oldu. UETD’nin Köln’de gerçekleşen 5. Genel Kurulu’nda Zafer Sırakaya, Genel Başkanlığı Süleyman Çelik’ten devraldı. Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) 5. Genel Kurulu’nda Zafer Sırakaya genel başkan seçildi. Wenel kurula AB Bakanı Volkan Bozkır, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Metin Külünk, Mustafa Yeneroğlu, Fatma Betül Kaya olmak üzere çok sayıda delege katıldı. Görevi Süleyman Çelik’ten devralan UETD Genel Başkanı Sırakaya ise herkese teşekkür ederek “Önümüzdeki süreçte hem insanlığa hizmet eden hem Avrupa’daki Türk toplumuna hizmet eden aynı zamanda Avrupa’daki Müslüman toplumunun sıkıntılarıyla ilgilenen ve bunlara siyasal, kültürel, sosyal anlamda çözüm bulan bir dernek olarak göreceğiz” şeklinde konuştu. Eski başkan Süleyman Çelik ise görev süresi boyunca emeği geçen herkese teşekkür etti ve “Hepiniz hakkınızı helal edin. Biz sizlerle buraya geldik. Bundan sonra da arkadaşlarımıza elimizden gelen desteği vereceğiz” dedi.

http://www.postgazetesi.com/uetdde-sirakaya-donemi/

———————————————————————————————————————————————————-

Avrupa-Dakikhaber  25.02.2016

Süleyman Çelik: Yurtdışı seçim bölgesi olmalı

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik, 28 Şubat’ta yapılacak 5. genel kurul öncesi geçmiş dönemi değerlendirmek ve kongre hakkında bilgi vermek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.

„Avrupa’da görev yapan Türk basınına çok teşekkür ediyorum. Görev süremiz boyunca her zaman yanımızda oldunuz ve tüm çalışmalarımızda bizleri desteklediniz. Faaliyetlerimizin duyurulmasında çok yardımcı oldunuz. Buradan Avrupa’daki tüm Türk basın mensuplarına teşekkür ediyorum“ diyerek sözlerine başlayan Süleyman Çelik, 2013 yılında devraldığı UETD başkanlığı döneminde Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarının sorunlarının çözülmesi için ekip olarak çok yoğun bir tempoyla çalıştıklarını, problemleri Başbakan ve Cumhurbaşkanı dahil olmak üzere gerekli tüm yetkili makamlara taşıdıklarını ve bu sayede pek çok sorunun çözüme kavuştuğunu ifade ederek, „Göreve geldiğimizde Avrupa’nın önde gelen şehirlerinde temsilcilikleri olan UETD bugün 15 ülke ve 35 bölgede, 400 noktada temsil edilen, 250 şubesi, 150 temsilcisi ile Batı Avrupa’da büyük bir sivil toplum kuruluşu haline geldi“ dedi.

SCBild

UETD’nin sadece Türkiye’ye dönük olarak değil vatandaşlarımızın yaşadıkları ülkelerde de siyasete katılımını teşvik için çalışmalar yaptıklarını belirten Çelik 2013 yılında Almanya’da yapılan seçimlerde bir milyondan fazla seçmeni olan Türk toplumunu seçimlere katılıp oy kullanmaya teşvik ettiklerini ve bunda çok büyük bir başarı kazandıklarını vurgulayarak „50 yılı aşan göç tarihimizde ilk defa yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın oy kullanmasını sağlamak için büyük bir emek verdik ve bir milyon 300 bin vatandaşımızın oy kullanmasını sağladık“ şeklinde konuştu.

„Görev sürem boyunca her türlü fedakarlığı yaparak, başarılı bir dönem geçirmemizi sağlayan, tüm teşkilatıma çok teşekkür ediyorum“ diyen Çelik 28 Şubat 2016 Pazar günü gerçekleşecek olan genel kurulun Köln’de Pullman Hotel’de 13:00’te başlayacağını ifade ederek „Program iki bölümden oluşacak. Birinci bölümde programa Türkiye’den ve buradan katılacak olan konuklarımızın konuşmaları olacak. İkinci bölümde seçim yapılacak ve yeni yönetim kurulu belirlenecek. Programa Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır da katılacak“ dedi.

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan ile Köln ve Hamm büyükşehir belediye başkanlarının da programa davetli olduğunu sözlerine ekleyen Çelik „Görevde olduğumuz süre içinde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü için çalışmalar yaptık. Vatandaşlarımızın sorunlarını bir rapor halinde hükümetimize sunduk. Bu çalışmalarımız sonucunda askerlik bedeli 6 bin Euro’dan bin Euro’ya düşürüldü. Pasaport ücretleri 211 Euro’dan 100 Euro’ya düşürüldü. Üniversite öğrencilerimize burs verilmesi sağlandı. Türkiye’de uzun süre kalanların araçlarının da Türkiye’de bulundurmaları imkanı sağlandı. Başbakanımıza verdiğimiz 15 maddelik listenin 11’i gerçekleştirildi“ dedi. Çelik başbakanlığa verilen talep listesinde de yer alan yurtdışının seçim bölgesi olması konusunun önemini vurgulayarak „Şu anda çok yoğun bir gündemi olan hükümetimizin bu konuyu da gündemine alacağına inanıyoruz. Bunu anamızın ak sütü gibi hak ediyoruz. Diğer büyük ülkeler gibi Türkiye’nin de yurtdışında yaşayan vatandaşlarına bu hakkı vereceğine inanıyoruz“ dedi.

http://dakikhaber.de/avrupa/9276

—————————————————————————————————————————————————————————

Avrupa Türk Gazetesi © ÖZEL HABER – 01.10.2015

uetd-genel-baskani-suleyman-yipratma-kampanyalarina-celik-cevap-verdi

UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik PKK saldırılarına ve UETD’yi yıpratma kampanyalarına cevap verdi

UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, Avrupa Türkmen Gazetesi’ne yaptığı açıklamada gündemdeki 3 konuya değinerek çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik PKK saldırılarına ve UETD’yi yıpratma kampanyalarına cevap verdi

AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen Avrupalı Türklerin etkili sivil toplum örgütlerinden Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik; 1 Kasım seçimleri, ırkçı terör örgütü PKK’nın yayın organında UETD’yi hedef gösteren yalan haberler ve Çelik’in ifadesine göre “sipariş yazıları”yla UETD yıpratmayı hedefleyen Süleyman Özışık’ın çalışmalarına dair çarpıcı ve gündem sarsıcı açıklamalarda bulundu.

İşte Avrupa Türkmen Gazetesi‘ne konuşan ve “provokasyona kapılmamak lazım aklı selim davranmak şart” sözleriyle öne çıkan UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik’in o çapıcı
değerlendirmeleri.

PKK’NIN IRKÇI EYLEMLERİNİ DEĞERLENEDİREN UETD GENEL BAŞKANI ÇELİK “AKLI SELİM DAVRANMAK ŞART” DEDİ
“Biz burada batı Avrupa’da Türkiye’nin hangi coğrafyasından olursa olsun hep aynı noktada birleşiyoruz” diyen UETD Genel Başkan Süleyman Çelik şöyle konuştu “Kürd’ü ile Türk’ü veya değişik siyasi partilere sempati bile duyan olsa birlik, beraberlik içerisinde yaşamayı bilen bir toplumuz. 90’lı yıllarda terör örgütü PKK’nın buradaki uzantılarının yapmış olduğu eylemler, buradaki toplumumuzu rahatsız etmişti. Avrupa’da yaşayan Türk toplumu olarak olayların tekrardan zuhur etmesini istemiyoruz. Geçtiğimiz günlerde UETD Hamm Şubesi’ni molotof kokteyli ile yakmak istediler. Yine camilerimize karşı benzer saldırılar oldu. Burada tabı provokatörler rol alıyorlar. Ancak provokasyonlara kapılmamak lazım. Aklı selim davranmak şarttır. Türk toplumunu kendi içinde birbiri ile kutuplaşmasını ve ayrışmasını isteyenler var, buna müsaade etmemeliyiz. Herkes sorumluluk duygusu ile davranması lazım özelikle Avrupalı Türk Demokratlar Birliği olarak reaksiyonlarımızı da basın aracılığı ile duyuracağız” dedi.

UETD GENEL BAŞKANI ÇELİK “SADECE BRÜKSEL DE AK PARTİ TEMSİLCİLİĞİ VARDIR”
Irkçı terör örgütü PKK’nın yayın organı olan “Fıratnews” adlı sitede yer alan ‘AKP, Türk-Kürt göçmenleri düşmanlaştırmak istiyor’ başlıklı yazı ile ilgili sorulara ise Çelik şu yanıtı verdi: “AK Parti’yi en çok destekleyenler ve görev alanlar Kürt kökenli kardeşlerimiz, hemşerilerimizdir. Şunun altını çizerek söylüyorum; Avrupa’da AK Parti diye bir teşkilat yoktur, Brüksel’de AK Parti temsilciliği vardır. Bu da siyasi bir temsilcilik’tir. Bunun dışında Almanya, Fransa, Hollanda veya herhangi Avrupa ülkesinde AK Parti teşkilatı, derneği veya temsilciliği yok. Sivil toplum kuruluşları var, başta UETD gibi. Bu kuruluşta görev alan ve üye olan herkes sağduyulu aklı selim insanlardır, farklı etnik kökenlerden insanlar arasında düşmanlık yapmayı da bilmezler” diyerek PKK’nın etnik nefret içerikli yaklaşımlarını kınadı.

UETD GENEL BAŞKANI ÇELİK “‘SİPARİŞ ÜZERE YAZILAR YAZAN SÜLEYMAN ÖZIŞIK’ MUHATABIM DEĞİLDİR”
Avrupa Türkmen Gazetesi’ne yapılan açıklamada; Avrupa’da yaşayan Türkler tarafından “Sipariş üzere yazılar yazan Süleyman Özışık” olarak bilinen şeklinde ifadelerin yer aldığı girişiyle, internethaber adlı sitenin yazarı Süleyman Özışık’ın ‘Anketler ve Avrupa’daki Türkler’e PKK tehdidi’ başlıklı yazısı ile ilgili sorulara UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik şu yanıtı verdi; “Bu kişinin yazılarına cevap verme ihtiyacı duymuyorum. Bu kişi gerçekten muhatabım değildir, zira muhatap alınacak seviyede de değildir.
Aldığı eğitim ve genel durumu bir gazeteci veya köşe yazarlığı şartlarını olgunlaştırmıyor. Birilerinin ricası üzere sipariş yazılar yazarak Avrupalı Türkler’ın bir şekilde bölmeye ve buradaki birliği, bütünlüğü parçalamaya yönelik yazılar yazdığının farkında olmayacak kadar zavallı biridir.” dedi.

Barış ve sükunet içinde oy kullanmanın önemine değinen Çelik “Önümüzdeki haftalarda seçimler var. Seçmenlerimizin mutlaka seçime gitmelerini önemle arz ediyoruz. Hangi parti’ye oy vermek istiyorlarsa versinler, yeter ki oy vermeye gitsinler. Oylarını kullansınlar” diyerek sözlerini tamamladı.

Avrupa Türk Gazetesi © ÖZEL HABER

————————————————————————————————————————–

Avrupa Türk Gazetesi © ÖZEL HABER – 10.08.2015

UETD Genel Başkanı Çelik’le yaptığımız söyleşide net konuştu

HABER MERKEZİ – Avrupalı Türklerin en büyük sivil toplum kuruluşlarından bir tanesi olan ve AK Parti’ye yakınlığıyla tanınan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin Genel Başkanı Süleyman Çelik, AVRUPA TÜRK GAZETESİ’ne çarpıcı açıklamalarda bulundu.

UETD Genel Başkanı Çelik’le yaptığımız söyleşide net konuştu
ÖZEL SÖYLEŞİ – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşvikiyle, Başbakan olduğu 2004 yılında Almanya’nın Köln kenti merkezli olarak kurulan UETD kısa adlı Avrupalı Türk Demokratlar Birliği bugünlerde Türkiye’nin gündeminde tartışılan bir sivil toplum kuruluşu.

Nedeni ise Türkiye’de yazar Süleyman Özışık’ın Avrupalı Türklerin haklarını savunmak amaçlı siyasi lobi faaliyetlerinde bulunan UETD’nin Genel Başkanı Süleyman Çelik’ten bahisle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti aleyhinde çalıştığını iddia etmesidir.

AVRUPA TÜRK GAZETESİ olarak Özışık’ın iddialarınıUETD Genel Başkanı Süleyman Çelik’e sorduk. Çelik’te açık yüreklilikle sorularımızı cevapladı.

Çelik kendisi ve UETD hakkında ortaya atılan iddiaları herkesten önce AVRUPA TÜRK GAZETESİ’ne değerlendirerek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İşte sessizliğini bozan Süleyman Çelik’in sorularımıza verdiği cevaplar.

UETD GENEL BAŞKANI ÇELİK, METİN KÜLÜNK’Ü İMA ETTİ: “HAKKIMIZDA YAZILANLAR SİPARİŞTİR, ALGI İÇİN YAZILMAKTADIR”
UETD Genel Başkanı Çelik, yazının sipariş üzerine yazıldığını şöyle ifade etti; “Söz konusu yazarla bugünlerde gündeme getirdiği asılsız iddialarını bundan aşağı yukarı bir yıl kadar önce gündeme taşıdığında kendisiyle görüşmek için İstanbul’da bulunduğum anda görüşme girişimlerim oldu. Ancak her seferinde ben İstanbul’da olduğumda kendisi Ankara’daydı, bende Ankara’da olduğumu da ise o İstanbul’da bulunuyordu. Hakkımızda yazılanlar gerçek olmadığı gibi ne yazık ki özenle benden kaçtığını düşünüyorum. Bu nedenle yazdıklarının sipariş üzerine yazdığını düşünüyorum. Bir algı yaratılmak isteniyor. Burada kasıt var. Bunu Genel Başkan Yardımcılarımız Mehmet Kara ve Dursun Döngel arkadaşlarımız da anlatmaktadırlar. Ancak sorularınız üzerine ilk defa kendim bunu açıklıyorum.” diyerek satır arasında İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün UETD’ye yönelik müdahalelerinin teşkilatta tepkiye yol açtığını ima etti.

HAKKIMIZDA KASITLI OLARAK ‘AK PARTİ DÜŞMANI’ ALGISI YARATILMAK İSTENİYOR
Süleyman Çelik’e Genel Başkanlığını yaptığı UETD’nin AK Parti’nin başarısındaki payını sorduk. Çelik bu soru üzerine AK Parti Genel Merkez Seçim İşleri Başkanlığının Avrupa seçim bölgelerinden sorumlu Seçim İşleri Başkan Yardımcısı, Konya Milletvekili Harun Tüfekçi’yle uyum içinde çalıştıklarını dile getirdi. Çelik görüşlerini şu şekilde aktardı “Seçimlerde başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Bize ‘Partinin çalışmalarında görev almıyorlar, diğer cemiyet ve dernekler gibi sadece bir STK gibi, sadece destek veriyorlar’ dendi. Hal bu ki, bu doğru değildir. Bu da Ankara’da algı yaratmak amacıyla söylenen sözlerden bir tanesidir. Amaç hakkımızda kamuoyunda ‘AK Parti düşmanı’ algısını yaratmaktır. Ancak amaçlanan algı gerçekleşmedi. Benim AK Parti düşmanlığım değil, tam tersine bizim UETD olarak seçim dönemindeki başarılarımız bir gerçektir. UETD tek vücut olarak güven içinde yoluna devam ediyor. Esas bu asılsız iddiaları dinlendirenler AK Parti düşmanıdır. Zaten hakkımızda bu tür şeyleri ortaya atıp geri çekilenlerin birbiriyle çelişkili görüşleri ile büyüklerimiz hakkında söyledikleri teşkilatlarımız tarafından biliyor, hatta söz konusu yazar burada (Avrupa’da) bulunan şehirlerle eyaletlerin adlarını bile birbiriyle karıştırmaktadır.” dedi.

UETD, AK PARTİ’NİN AVRUPA’DAKİ SEÇİM BAŞARISININ KAYNAĞIDIR
7 Haziran genel seçimlerinde AK Parti Almanya’daki seçim sandığına giden Türk seçmenin tamamının yüzde 53,7%’lik oyunu aldı, yurtdışında oy sandığı konulan bütün ülkeler toplandığında ise AK Parti’nin aldığı oy yüzde 50,3%’tür. Bunu Süleyman Çelik’e sorduk. Çelik şöyle konuştu: “Biz elimizden gelen çalışmayı tüm teşkilatlarımızla yaptık. Hedeflenen üçte birlik (1/3) katılımı sağlamaktı. Özellikle FETÖ’nün sabote girişimlerine rağmen toplam seçmenin yüzde 36,8% sandığa geldi, getirdik. Bu bir başarıdır. Bugün itibarıyla UETD’nin Avrupa’da 14 ülkede toplam 162 şubesi mevcuttur. Bu şubeler seçim dönemlerinde 32 seçim bölgesi olarak çalışmaktadır. AK Parti Genel Merkez Seçim İşleri Başkanlığının Avrupa seçim bölgelerinden sorumlu Seçim İşleri Başkan Yardımcısı, Konya Milletvekili Harun Tüfekçi’yle bu seçimlerde teşkilat olarak 32 bölge’de uyum içinde çalıştık. Sayın Milletvekilimizle yaptığımız çalışmalar da bazılarına göre bir problemin kaynağı oldu. Kendi partisinin başarısını istemeyenleri anlamak zor. Hal bu ki herkese kapımız ardına kadar açıktır.” dedi.

süleyman-celik

SÜLEYMAN ÇELİK: “11 YIL TEŞKİLATIN HER KADEMESİNDE ÇALIŞTIM. BEN KONGRE’YLE GELDİM.”
Süleyman Çelik, UETD’nin kuruluşundan beri teşkilatta görev almaktadır. Çelik son olarak 10 Şubat 2013 tarihinde de Genel Başkan seçilerek başarılı çalışmalarıyla göz doldurmakta olan bir sivil toplumcu olarak biliniyor. Çelik’e kamuoyuna UETD’nin teşkilat içi meseleleri olarak yansıyan bazı eski yöneticilerin açıklamalarını sorduk. Çelik şunları kaydetti: “11 yıl teşkilatın her kademesinde çalıştım. Neyin ne olduğunu bu tecrübeden biliyorum. Görevden alınan UETD Genel Merkez yöneticilerini ben keyfimden görevlerinden almadım. Bunlar tamam tüzüğün ön-gördüğü çerçeve içinde Kongre’de 3 yıllığına seçilen 40 MKYK (Merkez Karar ve Yönetim Kurulu) üyesi arasından yine tüzüğün ilgili hükümlerinin gereği olarak Genel Başkan’ın tavsiyesine uygun olarak seçilen 12 MYK (Merkez Yönetim Kurulu) üyesinin ortaya çıkmasıyla şekillenen tablodaki rutin değişikliklerdir. Kongre’yle geldiğime göre kendi tasarruflarımın olması yasal bir haktır. Görevden alınanlar şüphesiz muhalefet içindedirler veya ortalığı karıştırıyor olabilirler. Ancak teşkilatın genel yapısı bu tür değişikliklerden etkilenmez.” diye konuştu.

ÇELİK; UETD ÜYELERİNE, AVRUPA TÜRK TOPLUMUNA VE BÜYÜKLERE SADAKAT’I VURGULADI
Teşkilattaki uyumu sormamız üzerine Süleyman Çelik şöyle konuştu “Teşkilatta teveccüh var, kenetlenme var. 11 yıllık UETD’li olarak teşkilatın her kademesini bilen ve bu teşkilatın her kademesinde görev almış bir insanım. Bizim bu teşkilatta emeğimiz büyüktür. Önemli olan üyelere, Avrupa’daki Türk toplumumuza ve büyüklerimize sadakat içinde bu davayı ilerletiyor olmamızdır. Bunun dışında olmamız düşünülemez. Onların teveccühüne layık olmaya çalışıyoruz. Her zaman bu düşünceyle hareket ettik. Bizim bu çizgide olduğumuz yaptığımız çalışmalarla ortadadır. Eleştiriler olacaktır ancak bizi kirletme girişimleri, bizim büyümemizi istemeyenlerin yaptıkları çirkinliklerdir.” dedi.

CumhurbaskaniylabirlikteCekilenFotograf suleyman celik

14 Nisan 2015’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik’i makamında kabul etti. Çelik, hayırlı olsun dileklerini sundu, yurtdışındaki vatandaşların sorunları hakkında ve UETD’nin çalışmaları hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bilgi verdi.

ÇELİK MİLLETVEKİLLİĞİ KONUSUNDA RAHAT
7 Haziran’da İstanbul’dan Milletvekili aday adayı olan Çelik’e bu süreçte aday yapılmaması yönündeki spekülasyonları sorduk. Çelik rahat konuştu “İyi ki aday koymadılar. Büyüklerimiz nasıl isterse öyle olur. Zaten başta Mustafa Yeneroğlu olmak üzere çok sayıda kaliteli arkadaşımız milletvekili oldular. Gönül arzu eder ki daha fazla olsun ancak büyüklerimi böyle takdir gördüler. Bizim üzerimize düşen çalışmaktır. Öyle de yaptık. Bu teşkilatçılığın gereğidir.” şeklinde konuştu.

suleyman celik erdogan2

UETD GENEL BAŞKANI ÇELİK “BİZİM FETÖ’YLE KESİNLİKLE İŞİMİZ OLMAZ!”
UETD Genel Başkanı Çelik, Paralel Yapı veya Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) olarak bilinen ihanet yapısıyla olduğu iddia edilen ilişkisine kesin bir dille reddederek sert çıktı. Çelik “Hiç bir şey gücüme gitmiyor, eleştiriye alışık olan insanlarız biz. En acımasız eleştirilerle karşılaştık. Ancak en fazla gücümüze giden, bizi Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yakın biriymiş gibi göstermesidir. Bu bizi yaralar. Ne benim ne de arkadaşlarımın kesinlikle, masum insanların özel hayatlarını ifşa ederek bunu meslek edinmiş ihanet çeteleriyle ilişkimiz olamaz! Yazarın iddia ettiği gibi Zaman gibi bir oluşuma koşup beyanat verdiğim kesinlikle söz konusu değildir. Bu en ağır iftiradır. FETÖ’yle beraber olduğum şeklindeki iddiayı kesin bir dille reddediyorum. Hiçbir zaman Gülen Örgütü’yle beraber olmadım. Tam tersine bunların yaptıklarını eskiden görmüş bir kişiyim. O zaman da bunları uyardım.” dedi.

BİZİ FETÖ’CÜ İLAN EDENLER FETÖ’NÜN BİZE ATTIĞI İFTİRALARI BİZE KARŞI KULLANIYORLAR, ÇELİŞKİLERİ ORTADA
Yolsuzluk ve muhtelif ahlaksızlık iddiaları konusunda ise Çelik net konuştu ve çelişkilere işaret etti. “Çok gariptir ki bizi itham edenler FETÖ medyası Zaman’ın hakkımızda herkese açık YTB (Yurtdışı Türkler Başkanlığı) kataloğundan projelerimizi seçip, UETD’yi yıpratmak için ortaya attığı ancak altını bir türlü dolduramadıkları sözde yolsuzluk iddialarına sarılıyorlar, sonra da bizi FETÖ’yle ilişkili göstermeye kalkıyorlar. UETD, FETÖ medyasının acımasız iftira kampanyalarına maruz kalmıştır. FETÖ’nün bel altı iftiralarını kullanarak bize hücum edenler şimdi bizi bu Paralel çeteyle ilişkili göstermeye çalışıyor?!! Tam bir çelişki. Bizi, FETÖ’nün yolsuzluk silahıyla vurup sonra bizi FETÖ’yle ilişkili göstermek çok çelişkili bir görüştür.” şeklinde konuştu.

suleyman2-

GEÇMİŞİNİ İNKÂR ETMEYEN, KÖLN’DE YETİŞMİŞ MİLLİ GÖRÜŞ KÖKENLİ BİR UETD GENEL BAŞKANI
Çelik Almanya’daki Türk toplumunun üçte birinin (1/3) bulunduğu Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) eyaletinin en büyük kenti ve Almanya’nın sayılı büyük kentlerinden bir tanesi olan Köln’de yıllarca uyum ve sivil toplum çalışmalarında bulundu. Bu bakımdan Süleyman Çelik’in çekirdekten yetişme bir toplum lideri olduğunu söylersek yanılmayız. Çelik bunu şöyle tarif ediyor “Beni bilenler biliyor. Ben Milli Görüş kökenli bir kişiyim. Reis’imiz gibi İmam Hatip’liyim. Ben yetiştiğim yeri inkâr etmem. İsteyenler bunu Almanya’nın Köln kentindeki Türklere sorabilirler. Uyum meclislerinde Türklerin, Müslümanların hakları için verilen mücadelelerin içinde geliyorum. Bu bilinen bir gerçektir.” şeklinde ifade etti.

Söyleşimizde amacımız tarafların sesini duyurmaktır, taraf olmak değildir. Çünkü UETD teşkilatı ve Genel Başkanı Süleyman Çelik’in sesini yeterlice duyuramadığı kanısındayız, o nedenle mikrofonumuzu ona uzattık. Cevap hakkı olan herkese Gazetemizde yer vardır. Süleyman bey açık yüreklilikle sorularımıza cevaplar verdi ve teşkilatındaki çalışmaları anlattı. UETD sesini Avrupalı Türklere duyurmak için bizi tercih etti. Milli iradeyi savundukları bu çetin yolda, kendisine ve dava arkadaşlarına başarılar diliyoruz. AVRUPA TÜRK GAZETESİ Avrupalı Türklerin yenilen haklarını ve çiğnenen onurunu gündeme getirmeyi görev sayar.

Avrupa Türk Gazetesi © ÖZEL HABER

———————————————————————————


Presse/ Basın Açıklamaları

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörü Cemalettin Haşimi konferans verdi.(UETD Hessen)

 • AVRUPALI TÜRKLER OYUNUN FARKINDA..
  __________________________________________________________
 • UETD İsveç’te çalışmalara hız verdi..
  __________________________________________________________
 • Bakan Zeybekci, Köln’de Malatyalılarla Görüştü
  Nihat Zeybekçi: Ekonomimiz taş gibi!
 • _________________________________________________________
 • (UETD) İsveç Başkanı Özer Eken: İsveç’te Cumhurbaşkanı seçiminde 35 bin kişi oy kullanabilecek.
 • _________________________________________________________
 • (UETD) 28 Şubat Demokrasi ve Milli İradeye Saygı konferansı Londra’da
 • _________________________________________________________
 • UETD’nin düzenlediği ‚Yükselen Türkiye Ekonomisi‘ konferansında konuşan Ekonomi Bakanı Zeybekci: Günübirlik Operasyonlar Yapmaya Kalktılar
 • _________________________________________________________
 • UETD Belçika teşkilatına üye olma kampanyasına Belçika Kraliyet Ailesinden François van Caloen da dâhil oldu.
 • _________________________________________________________
 • Der türkische Finanzminister Nihat Zeybekci hat auf der Veranstaltung Das türkische Wirtschaftswachstum der UETD in Köln teilgenommen.
 • _________________________________________________________
 • UETD Gelsenkirchen’de Yukarıbaş, güven tazeledi
 • _________________________________________________________
 • UETD GENÇLİĞİ ATAKTA
 • _________________________________________________________
  _________________________________________________________
  Bakan Zeybekci, Köln’de Malatyalılarla Görüştü
  Nihat Zeybekçi: Ekonomimiz taş gibi!
  _________________________________________________________
  (UETD) İsveç Başkanı Özer Eken: İsveç’te Cumhurbaşkanı seçiminde 35 bin kişi oy kullanabilecek.
  _________________________________________________________
  (UETD) 28 Şubat Demokrasi ve Milli İradeye Saygı konferansı Londra’da
  _________________________________________________________
  UETD’nin düzenlediği ‚Yükselen Türkiye Ekonomisi‘ konferansında konuşan Ekonomi Bakanı Zeybekci: Günübirlik Operasyonlar Yapmaya Kalktılar
  _________________________________________________________
  UETD Belçika teşkilatına üye olma kampanyasına Belçika Kraliyet Ailesinden François van Caloen da dâhil oldu.
  _________________________________________________________
  Der türkische Finanzminister Nihat Zeybekci hat auf der Veranstaltung Das türkische Wirtschaftswachstum der UETD in Köln teilgenommen.
  _________________________________________________________
  UETD Gelsenkirchen’de Yukarıbaş, güven tazeledi
  _________________________________________________________http://www.habername.com/haber-merkelden-uetdye-tesekkur-mektubu…-96380.htm

   

   

  UETD Genel Merkezinin Yaptığı Açıklamalar

   

   

  http://www.uetd.org.uk/#!news–events/c1jm

  http://www.habername.com/haber-uetdnin-isvecte-kongre-heyecani…-96205.htm

  http://www.calameo.com/read/00077445730eeb7fdb497  Öztürk Gazetesi

  Kapıkule Sınır Kapısı’ndan çıkış yapan Türk işçileri,

  UETD görevlileri tarafından Almanya’da yapılacak olan seçimlere katılması için uyarılıyor.
  http://www.haberler.com/kapikule-de-almanya-da-sandiga-gidin-uyarisi-4982502-haberi/

  _________________________________________________

  Seçimler İçin Gümrüklerde Vatandaslar Bilgilendiriliyor

  http://news-eu.com/haber/6605-secimler-icin-gumruklerde-vatandaslar-bilgilendiri.html

  Kapıkule Sınır Kapısı’ndan çıkış yapan Türk işçileri, UETD görevlileri tarafından Almanya’da yapılacak olan seçimlere katılması için uyarılıyor.

  UETD gives a press statement against violence in Egypt in Berlin
  Members and supporters of the Union of European Turkish Democrats (UETD) gave a press statement in front of the Embassy
  of Egypt in Berlin against the police and military violence in Egypt.

  http://www.demotix.com/news/2485466/uetd-gives-press-statement-against-violence-egypt-berlin#media-2485422

  _____________________________________________________________

  UETD | muslime.tv
  Kundgebung für Ägypten #RABIAWir waren am 23.8.2013 für euch auf der Kundgebung “Gegen Gewalt – Für Demokratie und
  Menschenrechte in Ägypten” und konnten interessante Stimmen von Muslimen und Nicht-Muslimen einfangen. Der Veranstal-
  ter war UETD – Union of European Turkish Democrats. Unser ägyptischer…
  _____________________________________________________________
  ‘Olumlu, ancak yetersiz’ | ZAMAN-ONLINE
  zaman-online.de
  NSU terör hücresine yönelik güvenlik birimlerinin yaptığı hataları araştıran Federal Meclis NSU Komisyonu’nun önceki gün em-
  niyet birimlerinin ağır bir yenilgi aldığı vurgusuyla yayınladığı rapora sivil toplum örgütleri tepki gösterdi.

  _____________________________________________________________

  Berlin’de Mısır ve Suriye protestosu
  www.trtturk.com.tr
  Mısır’da darbe karşıtlarına yönelik katliam ve Şam’daki kimyasal silah saldırısı, Berlin’de protesto edildi.
  _____________________________________________________________
  Berlinde Mısır ve Suriye protestosu – GÜNCEL
  www.cumrapostasi.com
  mısırda darbe karşıtlarına yönelik katliam ve Şamdaki kimyasal silah saldırısı, berlinde protesto edildi….berlİnalmanyada fa-
  aliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri mısırın berlin büyükelçiliği önüne siyah çelenk bıraktı. avrupa türk
  _____________________________________________________________
  Türk STK’lar NSU raporunu yetersiz buldu
  www.bugun.com.tr
  Türk STK’lar NSU raporunu yetersiz… –

  _____________________________________________________________

  UETD Genel Başkanı ÇELİK, Katıldığı Çeşitli TV Programlarında, Olayların gerçek yüzünü açıkladı:

  UETD Genel Başkanı Süleyman ÇELİK, TGRT EU’da, GEZİ

  Olaylarının gerçek yüzünü Canlı Yayında kamuoyuna açıkladı

  Başkan Çelik’in TGRT EU’da Canlı olarak yayınlanan programını BURADAN

  İZLEYEBİLİRSİNİZ.

  _______________________________________

  UETD Genel Başkanı Süleyman ÇELİK, TV NET’de

  Canlı Yayında Gelişmeleri değerlendirdi

  Çelik: “ Avrupa medyası tek yanlı ve yanıltıcı haber yaptı!“

  TV NET’de yayınlanan programın tam filmini BURADAN iZLEYEBiLiRSiNiZ.

  ______________________________________________

  Genel Başkan Çelik, TRT Türk’de UETD’yi tanıttı ve

  Demokrasiye Saygı Mitinginin gerekçelerini açıkladı

  TRT Türk’de yayınlanan programın tam filmini BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ.

  _____________________________________________________________________

   

  UETD Genel Başkani Süleyman Çelik’in, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da katıldığı, 4 Subat 2014’de Berlin’de UETD tarafından düzenlenen „Büyük Berlin Buluşması“ Toplantısında yaptığı Konuşma.

  Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 04.02.2014 Berlin Konuşması 1.Bölüm

  Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 04.02.2014 Berlin Konuşması 2.Bölüm

   

  Basında ve Video Sitelerinde Yayınlanan Videolar

   

   

  ________________________________________________________________________________________________________

  Avusturya Teşkilatımızın Avusturya seçimleri için siyasi katılım videosu:

  http://www.youtube.com/watch?v=7e6zuNn9ZYc

  ________________________________________________________________________________________________________
  Almanya Seçim Sistemi – UETD Seçim Sandığa Çağrı Reklam Spotları :

  http://youtu.be/YOtGSW7NtJU

  http://youtu.be/OaId-lpoVx8

  http://youtu.be/G-oC38KJzh0


  http://www.youtube.com/ watch?v=ekIV5T5HSHQ

  _________________________________________________________________________________________________________

  UETD bei :muslime.tv
  Wir waren am 23.8.2013 für euch auf der Kundgebung „Gegen Gewalt – Für Demokratie und Menschenrechte in Ägypten“ und konnten interessante Stimmen von Muslimen und Nicht-Muslimen einfangen. Der Veranstalter war UETD – Union of European Turkish Democrats.
  Unser ägyptischer VJ Amin Saleh hat die Interviews geführt.

  Hier ein Ausschnitt der Pressemitteilung, welche von Yener Yendi (UETD) vorgetragen wurde:

  Pressemitteilung der UETD zur Niederlegung von schwarzen Kränzen vor dem ägyptischen Konsulat in Deutschland

  Die dramatischen Entwicklungen und Eskalationen in Ägypten versetzen uns wieder in tiefe Trauer. Vor den Augen der globalen Weltöffentlichkeit ereignet sich ein Drama, daseine humanitäre Katastrophe ohnegleichen auslöste. Die monströsen Angriffe und Verbrechen der Armee gegen die eigene Zivilbevölkerung ist ein Zivilisationsbruch, den im 21. Jahrhundert niemand für möglich gehalten hätte. Aber dennoch geschehen die Untaten vor aller Augen und dieMehrheit der Öffentlichkeit schweigt.
  Im Namen der Demokratie und angeblich für die demokratischen Standards wird im Mittleren Osten ein Blutbad angerichtet, dass uns zutiefst erschüttert und sogartraumatisiert. …“

  Video:
  http://youtu.be/HjW6HCh523U

  __________________________________________________________________________________________________________

  Gümrüklerde Siyasal Katılım Çalışmalarımız

  AVRUPALI TÜRK DEMOKRATLAR BİRLİĞİ (UETD) Olarak Avrupada özellikle Almanyada bulunan Alman vatandaşı Türklerin 22 Eylülde Federal seçimlerde oy kullanması amaçlı çalışma yapıyoruz. Avrupanın en büyük sınır kapısı olma özelliğini taşıyan Edirne Kapıkule de 3 vardiya halinde 24 saat çalışmalarımız devam ediyor. Videoyu izlemek icin:
  http://youtu.be/2JUI25Ql2lg

  __________________________________________________________________________________________________________

  UETD Genel Başkanı ÇELİK, Katıldığı Çeşitli TV Programlarında, Olayların gerçek yüzünü açıkladı:

  _____________________________________________________________________

  BARIŞ VE KARDEŞLİK VURGULANACAK

  UETD’den Almanya’da “Demokrasiye Saygı Mitingi”

  Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Türkiye’de yaşanan olaylarda hükümete destek vermek amacıyla 7 Temmuz’da Düsseldorf’ta ”Demokrasiye Saygı Mitingi” düzenleyecek. UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, mitingde barış ve kardeşlik vurgusu yapacaklarını söyledi.

   

  2

  UETD Genel Başkan Yardımcıları Dursun Döngel ve Asiye Bilgin ile bir basın toplantısı düzenleyen UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, hassasiyet ve duygularını paylaşmak isteyenleri mitinge davet etti.

  UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, Köln’deki genel merkezde yaptığı açıklamada yaklaşık bir ay önce İstanbul’da cereyan eden olayların Avrupa’daki Türkleri de üzdüğünü belirterek, hükümetin yanında olduklarını dile getirmek için böyle bir miting düzenleyeceklerini söyledi.

  TEK MİTİNGTE TOLANACAKLAR

  Çelik açıklamasında UETD’nin sessiz çoğunluğun sesini tüm dünyaya duyurmak için, barış için, demokratik ve istikrarlı Avrupa ve Türkiye için herkesi buluşturduğuna işaret ederek, Avrupa’da yaşayan tüm vatandaşları Demokrasiye Saygı Mitingi’de davet etti. Çelik, Avrupa’nın farklı kentlerinde ayrı mitingler yapmak yerine tek miting yaparak herkesi burada buluşturmayı amaçladıklarını bildirdi.

  ‘SESİMİZİ TEK BİR ADRESTEN GÜR OLARAK ÇIKARALIM’

  Çelik, miting ile Türkiye’nin son 10 yılda elde ettiği kazanımlara dikkat çekeceklerini, mesajlarının kardeşlik, birlik, barış ve dayanışma yönünde olacağını dile getirdi. Herhangi bir taşkınlığa mahal vermemek için merkezi olarak bir yerde bu mitingi yapma kararı aldıklarını ifade eden Süleyman Çelik, “Başka şehirlerde miting yapacak kardeşlerimize buradan çağrı yapıyoruz; gelin sesimizi tek bir adresten gür bir şekilde çıkaralım. Hassasiyet ve duygularınız paylaşıyoruz” diye konuştu.

  Uğur Işılak ve Ahmet Baydar’ın da mini konser vereceği miting, yerel saatle 14.00-18.00 arasında yapılacak. Düsseldorf’taki Ren Nehri kenarında Cecilienallee üzerindeki 30 bin kişilik alanda düzenlenecek mitinge Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in de mitinge katılması bekleniyor.

  _____________________________________________________________________

  Son Dakika.com:

  Haber Yayın Tarihi : 18.06.2013 Anadolu Ajansı

  Başbakan Yardımcısı Bozdağ. „Başbakanımızdan, yurt dışında yaşayan vatandaşların dövizli askerlik bedelinin 10 bin avrodan aşağı bir rakama çekilmesi konusunda talimatı aldık“ „Dil bir köprüdür.“

   

  -Başbakan Yardımcısı Bozdağ:

  -„Başbakanımızdan, yurt dışında yaşayan vatandaşların dövizli askerlik bedelinin 10 bin avrodan aşağı bir rakama çekilmesi konusunda talimatı aldık“

  -„Dil bir köprüdür. Onun üzerinden dinimiz, kültürümüz, tarihimiz, medeniyetimiz akıyor, onun üzerinden bizi biz yapan ne varsa Türkçe üzerinden akıp geliyor“

  -„Herkesin kulağına kar suyunu kaçırdık, artık Türk çocuklarını hiçbir ülke sudan bahane ile annesinden, babasından ayıramayacaktır“

  -„Sayın Merkel konuşuyor, ‚Türkiye’deki bu manzara beni korkutuyor‘ diyor. Ama ben de merak ediyorum yani insanların cayır cayır yandığı bir fotoğrafın arkasında kimlerin olduğunu 10 sene sonra ancak görebilen bir gözün sahipleri de beni korkutuyor“

  Bozdağ, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Yurt Dışı Vatandaşlar Danışma Kurulu toplantısında UETD den gelen davetlilerin de bulunduğu toplantıda yaptığı konuşmada, temsilcileri dinledi ve sorularını yanıtladı.

  Yurt dışında yaşayan vatandaşların bedelli askerlik ücretleri konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın rakamın aşağı çekilmesi konusunda talimat verdiğini belirten Bozdağ, „Başbakanımızın dün Ankara’da toplanan Danışma Kurulu üyelerimizle yaptığı istişare çerçevesinde, dövizli askerlik bedelinin 10 bin avrodan aşağı bir rakama çekilmesi konusunda talimatı aldık. O talimat çerçevesinde en kısa sürede, Bakanlar Kurulu kararı çıkacaktır. Bakanlar Kurulu, yüzde 50 artırmaya veya azaltmaya yetkilidir. Yani sınırımız belli“ diye konuştu.

  Danışma Kurulu üyelerinden dil, din, kültür ve tarih köprüsünü korumak için çok çalışmalarını isteyen Bozdağ, „Dil bir köprüdür, onun üzerinden dinimiz, kültürümüz, tarihimiz, medeniyetimiz akıyor, onun üzerinden bizi biz yapan ne varsa Türkçe üzerinden akıp geliyor. Türkçe’nin unutturulmaması ve çocuklara öğretilmesi gerekir“ ifadesini kullandı.

  Bozdağ, „Kendi medeniyetimizi dilimizle öğrenemedikten sonra kendi kültürümüzü, kendi dinimizi, tarihimizi dilimizle öğrenemeyen nesil, o zaman başkalarının bizi anlattığı kitaplardan bizi tanıyacak ki bu ikinci gözün, üçüncü gözün, anlatanın samimiyeti ne kadardır o da ayrı bir konu, anlatımıyla kendimizi başkalarının dilinden tanıyan bir nesil pozisyonuna gireceğiz. O sebeple dil son derece önemli“ diye konuştu. Yurt dışında Türkçe öğretimi ile ilgili hangi proje gelirse gelsin hepsini destekleyeceklerini bildiren Bozdağ, yurt dışındaki Türklerin başarılı olması için yaşadıkları ülkedeki dili de çok iyi öğrenmeleri gerektiğini söyledi.

  Bozdağ, yurt dışındaki vatandaşların Mavi Kart’larını almalarının önemini vurguladı.

  Koruyucu aile konusunda sıkıntılar bulunduğunu anlatan Bozdağ, yurt dışındaki vatandaşlardan yaşadıkları ülkelerdeki resmi makamlara koruyucu aile olmak konusunda başvuru yapmalarını istedi. Cami, okul ve diğer STK’larda konu hakkında bilincin artması için çalışmalar yapılmasını isteyen Bozdağ, yurt dışındaki devletlerden, objektif olmak şartıyla ailelerinden alınan çocukların öncelikle Türk ailelerine, bu mümkün değilse müslüman göçmen ailelere verilmesini istediklerini aktardı.

  Çocuğu alınan ailelerin rızasının da alınması gerektiğini kaydeden Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Aile Müşavirlikleri kurulması için tasarı hazırlandığını ve yasa çıktıktan sonra bunların yurt dışında büyükelçilik binalarının dışındaki yerlerde görev yapacağını söyledi.

  Bozdağ, „Herkesin kulağına kar suyunu kaçırdık artık Türk çocuklarını hiçbir ülke, sudan bahane ile annesinden, babasından ayıramayacaktır. Ayırdığı zaman biz yanıbaşında olacağız“ dedi. Bozdağ, hem mahkemede hem siyasal alanda hem de diğer alanlarda takip edeceklerini bildirdi.

  Irkçılık ve ayrımcılığın da insanlık suçu olduğunu ifade eden Bozdağ, bu konuların yurt dışındaki vatandaşları sıkıntıya soktuğunu belirtti. Bozdağ, „Irkçılık, ayrımcılık ya da dinlere karşı korku ve düşmanlık toplumun huzurunu ve barışını tehdit eden en önemli hadisedir“ dedi. Bozdağ, dünya savaşlarının iki ayrı ırkçı yüzünden çıktığını, kan ve gözyaşından başka bir şey sağlamadığını söyledi.

  Türkiye’nin zayıf olması, istikrarın ortadan kalkması, kaos ve karmaşanın yaşanmasının yurt dışında bazı çevrelerde memnuniyetle karşılandığını belirten Bozdağ, uluslararası kanalların da yalan haberler verebildiğini vurguladı. Bozdağ, „Sayın Merkel konuşuyor, ‚Türkiye’deki bu manzara beni korkutuyor‘ diyor. Ama ben de merak ediyorum yani insanların cayır cayır yandığı bir fotoğrafın arkasında kimlerin olduğunu 10 sene sonra ancak görebilen bir gözün sahipleri de beni korkutuyor“ diye konuştu. – Ankara

  _____________________________________________________________________

  bedelli
  Yayınlanma Tarihi : 10 Haziran 2013 / Avrupada SABAH
   

  Annelerden askerlik bedeli indirimi isteği

  AVRUPALI Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) davetlisi olarak Almanya’ya gelen AK Parti Batman Teşkilatı Kadın Kolları Başkanı Şaziye Gündüz, Wiesbaden DİTİB Merkez Camisi ve Süleymaniye Camisi’nde kadınlarla buluştu. Toplantıda, annelerin isteği 10 bin euro olan askerlik bedelinin düşürülmesi oldu.

  Wiesbaden Merkez Camisi’nde kadınlarla kahvaltı eden ve onların sorunlarını dinleyen Gündüz’e, iki, üç erkek çocuğu olan ailelerin çok zorlandığı aktarıldı ve isteklerini ilgili bakanlara iletmesini istedi. Cami bünyesindeki kreşi de ziyaret eden Gündüz, çocuklarla yakından ilgilendi. Süleymaniye Camisi’ni de gezen Gündüz, cami yakınlardaki kermese de uğrayıp yufka açtı ve börek yaptı.

   

  Kadir İNCE / WİESBADEN

  _____________________________________________________________________

  AVRUPA´NIN “ÇIĞLIĞI” DUYULDU

  • 9 Haziran, 2013

  Oktan Erdikmen
  FRANKFURT – Adalet ve Kalkınma Partisi’ne mensup 11 milletvekili, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) davetlisi olarak Almanya’nın çeşitli şehirlerinde temaslarda bulundu. Bu çerçevede Hessen Eyaleti’ndeki toplantılara katılan Erzurum Milletvekili Fazilet Dağcı Çığlık, ilk olarak Frankfurt Başkonsolosluğu Rezidansı’nda Başkonsolos Ufuk Ekici’yi ziyaret etti. Muavin Konsolos Yasemin Fethiye Küçükkaya, Ticaret Ataşesi Gülay Babadoğan Tarakcıoğlu, Ekonomi Ataşesi Gürol Başaran, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Recep Altın, UETD Hessen Bölge Başkanı Mehmet Kocagöl, Teşkilatlanma Sorumlusu Muhsin Şenol, Hessen Teşkilatı Basın ve Halkla İlişkiler Danışmanı Perihan İnce, Wiesbaden Yabancılar Meclisi Üyesi Abdül Akpınar ve Alman-Türk İş Adamları Derneği (DTU) Başkanı Rukiye Tunç Tuygar’ın da katıldığı görüşmede, Avrupalı Türklerin sorunları üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.

  Daha sonra UETD Frankfurt merkezinde düzenlenen toplantıya katılan Çığlık, Almanya’da uygulanan elektronik vize kartı ücretleri, dövizle askerlik ve pasaport harçları konusunda dile getirilen sıkıntılar hakkında bilgi aldı. Gün boyu Frankfurt’un çeşitli bölgelerinde Türk kökenli vatandaşlarla ve esnafla bir araya gelen Fazilet Dağcı Çığlık, akşamüzeri ise Alman-Türk İş Adamları Derneği (DTU) merkezinde yapılan toplantıya katılarak iş kadınlarıyla görüştü. Burada, Türk iş kadınlarının sorunlarını dinleyerek yapılması gerekenlerin en kısa sürede yapılacağı sözünü veren Çığlık, aynı zamanda partisinin MKYK üyesi olduğu için, Türkiye’deki gelişmeler dolayısıyla olağan dışı bir şekilde erkene alınan toplantıya katılmak üzere, programını yarıda keserek yurda döndü.

  Erzurum Milletvekili Çığlık, Başkonsolos Ekici, konsolosluk görevlileri ve UETD yöneticileri, Başkonsolosluk Rezidansı’nda bir araya geldiler.
  Fazilet Dağcı Çığlık, UETD Frankfurt merkezinde yapılan toplantıda Avrupalı Türklerin sorunları ile ilgili bilgi aldı.
  Alman-Türk İş Adamları Derneği (DTU) Başkanı Rukiye Tunç Tuygar, Fazilet Dağcı Çığlık’a bir hatıra plaketi takdim etti.

  _____________________________________________________________________

  İsveç’te başbakana destek açıklaması…

  17.06.2013 habername.com:
  Taksim’de patlak veren Gezi Parkı olaylarıyla başlayan „Tayyip istifa“ kampanyasına İsveç’ten tepki geldi.

  Atila ALTUNTAŞ / Stockholm
  İsveç’in başkenti Stockholm’deTaksim Gezi Parkı olayları ve hükümete destek amacıyla Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) İsveç şubesi basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını dinlemeye gelen vatandaşlar “Mesafeler uzak olsa da, gönüllerimiz seninle ” pankartları açarak destek verdi.

  Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) İsveç şubesi, Batı medyası ve siyasetçilerinin Gezi Parkı olayı ve sonrasında yaşanan gelişmeler konusunda takındığı tavrın rahatsızlık verici olduğunu bildirdi. UETD İsveç Şubesi, Taksim Gezi Parkı odaklı gelişmelerle ilgili başkent Stockholm’ün Medborgareplatsen meydanında İsveççe ve Türkçe bir basın açıklaması yaptı.

  UETD Yönetim Kurulu Üyesi Himmet Baran’ın Gezi Parkı olayları ile ilgili yaptığı açıklamada özet olarak şunları söyledi:

  “Biz Avrupalı vatandaşlar olarak Türkiye’de istikrarın ve demokrasinin yanındayız. AK Parti iktidarının Türkiye’yi 10 yılda nerden nereye getirdiğini Türk halkı da, dünya da bilmektedir. Türkiye küresel barışın ve küresel istikrarın adıdır.

  Uluslararası camianın ikiyüzlülüğüne dikkat çekiyoruz. Yunanistan’da İspanyada İngiltere’de İtalya’da olup bitenler karşısında susanların, Türkiye ile ilgili ortaya koydukları tavır samimi değildir.

  Medyanın bu süreçte göstermiş olduğu tavır dikkat çekicidir. Kamuoyunu belli bir yönde manipüle etme kastıyla hareket ettiğine inanıyoruz. Türkiye’de var olan gerçekleri farklı şekilde uluslararası camia ile paylaşarak Türkiye aleyhinde kamuoyu yaratılmasını kabul etmemiz mümkün değildir.

  Son on yılda Türklere karşı 300 bine yakın aşırı sağcılık merkezli suçlar işlenirken sukut edenler, Stuttgart’da gözü kör olan öğretmeni görmek için gözlük bulamayanlar, G8 zirvesinde Londra sokaklarında süründürülenleri görmeyenlerin Türkiye ile ilgili yanlı tutumlarını anlıyoruz.

  Avrupa’da yaşayan Türkiyeli vatandaşlar olarak, Türkiye’de hükümeti bir kesimin şiddete başvurarak baskı altına alma çabasının, yine iktidarın 11 yıl içinde genişlettiği ve dünya standartlarına ulaştırdığı demokratik standartlar içinde alacağı önlemler ve yeni anayasanın yapımı sürecine bütün partilerin aktif katılımı aracılığıyla karşılanacağını biliyoruz.“

  Türkçe açıklamanın ardından bildirinin İsveççesini de UETD Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Diken okudu…

  Meydanda toplanan Türkiye vatandaşları , Gezi parkı olayını Türk bayrakları ile ‘‘Dik Dur Eğilme İsveç Seninle, Demokrasi meydanları yakıp yıkarak değil sandıkta aranır’’ şeklinde yazılı dövizler açtı. Öte yandan İsveç’te yaşayan Uygur Türklerini temsilen İsveç Uygur Maarip Derneği Erdoğan’a destek vermek için bayraklarla alana geldi.

  UETD tarafından basın açıklaması yapılırken, meydanın diğer tarafında da Gezi Parkındaki direnişine destek veren ve sanatçı Hakan Vreskala’nın başında olduğu grupta polisin uygulamaları ve hükümeti protesto etti. Protesto esnasında hiç Türk bayrağının olmaması da gözlerden kaçmadı.

  img_3855.jpg

  _____________________________________________________________________

  STK’lardan sağduyu çağrısı

  İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı protestosunun ardından çıkan olaylarından endişe duyduklarını dile getiren STK’lar ortak açıklamada bulunup sağduyu çağrısı yaptı

  ALMANYA’DAKİ Türk sivil toplum kuruluşları, Gezi Parkı protestolarının ardından yaşanan olaylardan endişe duyduklarını dile getirdi ve ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Avrupa’da faaliyet gösteren kuruluşlar olarak, en ufak bir ayırım yapmadan huzur, refah, adalet ve insanı dayanışmanın hakim olduğu toplumlarda özgürce yaşamasını arzu eden duruşumuzla, dünyanın neresinde olursa olsun, neticesi toplumsal tedirginlik ve kargaşaya sebep olan, can ve mal güvenliğini tehdit eden medeni dünyamızdaki şiddet olayları karşısında derinden kaygılanmaktayız” ifadesi yer aldı.

  “HAK ARAMANIN BAŞKA YOLU VAR”

  Demokrasilerde hak aramanın ve varolan yanlışlara muhalefet etmenin şiddet dışında meşru yolları olduğunu hatırlatan STK’lar, “Ülkemizdeki huzur ve sükuna kasteden şiddet eylemlerinin bir arada yaşama kültürüne zarar verdiğini, demokratik kazanımlarla genişleyen özgürlükler alanına da müdahale anlamına geldiğini ifade etmek isteriz” dedi.

  “KABUL EDİLİR SONUCA VARILMALI”

  Durumun biran önce düzelmesini isteyen STK’lar, “Durumun bir an önce düzelebilmesi adına ilgili tüm aktör ve kurumlar birlikte, herkesçe kabul edilebilir bir sonuca varabilmeleridir. Bundan dolayı herkesi gerek Türkiye’de gerek insanımızın en yoğun yaşadığı Almanya’da toplumsal huzura aktif bir şekilde katkı sağlamak adına, sağduyulu olmaya ve itidale davet ediyoruz” açıklaması yaptı.

  İMZA ATAN DERNEKLER

  Açıklamaya, Almanya Alevi İslam Birliği (AAIB), Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG), İslam Kültür Merkezleri Birliği (IKMB), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSIAD), Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) imza attı.

  ———————————————————-

  MİLLETVEKİLLERİ 30 BİN TÜRK´Ü DİNLEDİ

  Ak Parti hükümetinin Avrupalı Türklerin sorunlarını dinlemek için görevlendirdiği 23 milletvekili 27 bin 188 vatandaşın sorunlarını dinledi. Cezaevlerindeki Türk mahkumlardan sokaktaki insana kadar Avrupa’daki Türkleri dinleyen milletvekillerinin çalışmalarının sonuçlarını Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Kara 19.05.2013 Cumartesi UETD Genel Merkezinde bir basın toplantısıyla açıkladı.

  UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, 23 milletvekilinin ev ziyaretleri, esnaf ziyaretleri, cezaevi ve salon programları gerçekleştirdiğini ifade etti. 15 kadın milletvekili ise kadınları dinlemek için gelecek.

  Sonuca göre Avrupalı Türkler vekillere en çok askerlik bedelinin yüksekliğinden yakındı. UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, 23 milletvekilinin ev ziyaretleri, esnaf ziyaretleri, cezaevi ve salon programları gerçekleştirdiğini ifade etti.

  15 kadın milletvekilinin de Avrupalı Türk kadınlarını ev ziyaretlerinde dinleyeceğini açıklayan UETD Genel Başkanı Çelik, partilerin kadın kollarında görev yapan 15 uzmanla birlikte 30 kişilik ekibin geleceğini söyledi.

  Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Kara ise Avrupalı Türklerin sorunlarını dinleyen milletvekillerinin çalışmalarının sonuçlarıyla ilgili istatistikleri paylaştı.

  Vekillerin bir kısmının vatandaşla kaynaşmak için evlerde misafir edildiğini bildiren Kara, “Milletvekilleri toplam 324 program gerçekleştirdi. Bu programlarda 469 konu gündeme geldi. 12 cezaevini ziyaret edip 168 mahkûmla bire bir görüştük” dedi.

  Vatandaşların en çok üzerinde durduğu on sorunu aktaran Kara şöyle konuştu: “23 bölgenin 19’unda en fazla dövizle askerlik ücretinin yüksekliği üzerinde durulmuş. Pasaport harçları 16 yerde, çözüm süreciyle ilgili memnuniyet ve eleştiriler 14 yerde en çok gündeme gelen konu olmuş. Anadil sorunu, holding mağduriyeti, mavi kart ve emeklilik ısrarla her yerde dillendirilmiş. NSU Davası sadece bir yerde ilk ona girmiş.

  Cezaevlerinde görüşülen 168 vatandaşın dillendirdiği 20 konu var. Mahkûmlarda iki konu öne çıkıyor: Biri cezalarını Türkiye’de çekmek isteyenler, diğeri mahkûmiyet sonrası Türkiye’ye sürülme korkusu yaşayanlar. Konsolosluklardan hukuki talep, helal kesim et ve ibadethane talep ediyorlar” dedi.

  ZİVER ERMİŞ / KÖLN

  ……………………………………………………………………

  UETD Halkla İlişkiler Başkanı Mehmet Kara ile görüştük

  ‘23 Milletvekili üç günde Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde 27 bin 188 kişiyle buluştu.‘

  ————————————————————–

  SORUNLARI İLETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

  19.05.2013

  …………………………………………………………………….

  PASAPORT HARÇLARI YAKINDA DÜŞECEK


  UETD Genel Başkanı Sayın Süleyman ÇELİK‘ in Düsseldorf Demokrasiye Saygı Mitinginde Yaptığı Konuşmanın Tam Videosu üstte ve Text olarak da Türkce ve Almanca Tam Metni Alttadir:

  Muhterem hanimefendiler, beyefendiler, sevgili çocuklar,
  Almanyanin değişik şehirlerinden, avusturyadan, belçikadan, danimarkadan, fransadan, hollandadan, isviçreden gelen değerli avrupali demokrat kardeşlerim,
  Bugün burada, demokrasiye, ülkemize, ülkemizin birliğine, bütünlüğüne, kültürel değerlerine, küresel bariş ve adalete sahip çikmak için toplandik.
  Bugün burada, türkiyemizin ekonomik ve siyasi istikrarini, sandikta tecelli eden milli irademizi, yükselen değerlerimizi koruyacağimizi ilan etmek için toplandik.
  Bugün burada, duran değil yürüyen türkiye için, konuşan değil iş yapan türkiye için, ülkemizi muasir medeniyetler seviyesine çikaran milli iradeye sahip çıkmak için, borç alan değil, borç veren güçlü bir ekonomi için, başbakanimiz recep tayyip erdoğana sahip çikacağimizi, tüm dünyaya haykirmak için toplandik.
  Hepimiz kardeşçe, ülkemizin üzerinde oynanan oyunlari gün yüzüne çikarmak, hakki ve hakikati haykirmak, ülkemizin devleti ve milleti ile bir bütün olduğunu ilan etmek için toplandik. Bu önemli günde birlik ve beraberlik mesaji verdiğimiz bu meydandan, hepinizi en kalbi duygularla selamliyor, hoş geldiniz diyorum.
  Kiymetli kardeşlerim, Yarim asir bizleri unutan, dövize ihtiyaci olduğunda ancak bizleri hatirlayan hükümetler vardi. Geri kalmiş ekonomisi ile, her yil bir başbakan değiştiren, siyasi istikrarsizlik yaşayan bir ülke vardi. Geçmişte kendi vatandaşlarini din, mezhep ve etnik kökene göre ayiran ve buna göre hizmet götüren bir anlayiş vardi. Farkliliklar üzerinden, çeşitli kesimleri birbirine kirdiran bir yönetim anlayişi vardi. Demokrasisi askeri darbelerle kesintiye uğrayan, uluslararasi arenada hiçbir söz hakki olmayan bir türkiyenin vatandaşlariydik.
  Bizler 1960’i unutmadik. Darağacinda sallandirilan başbakanimizi unutmadik. 1971’i unutmadik. Gençleri ipe gönderenleri unutmadik. Kanli bir anarşik ortamdan doğan 12 eylül 1980 darbesini, hiç unutmadik. Bu darbe ile halkimiza estirilen terörü unutmadik. Bunlari unutmadik ve unutturmayacağiz. Bir sağdan bir soldan gençleri ipe gönderenleri hatirliyoruz. Nice gencin hayatinin hapishane zindanlarinda söndürüldüğünü de..
  Akabinde 28 şubat… komplolar… tertipler… içi bosaltilan bankalar… milletimize dayatilan, belini büken diş borclar… Unutmadik… unutturmayacağiz..
  Ve nihayet, ak parti iktidari ile baslayan yenilik rüzgari. Ve ab süreci ile başlayan baş döndürücü açilim ve kazanimlar. Bunlari da unutmadik!
  Türkiye tarihinde ilk defa, bu iktidar, 27 nisan muhtirasi gibi antidemokratik bir dayatmaya, milli iradenin temsilcisi olarak, onurlu bir duruş sergilemiştir.
  Değerli kardeşlerim, Mayis ayinda ülkemizde ne değişti de türkiyede isyan provalari başladi. Gezi parki projesine karşi çikma bahanesi ile terör estiren, halkin kullanimina açik alani işgal eden, molotoflarla saldiran, ülkemizi iç savaştaymiş gibi gösteren, milli irade ile iktidara gelmiş bir hükümeti, gayr-i meşru ilan etmeye yeltenen güçleri gördük. Biz bu oyunu yillar yili izledik. Bu filmi artik ezberledik. Bu oyun tutmayacak, tutmasina da müsaade etmeyeceğiz.
  Bilinmelidir ki, egemenlik kayitsiz şartsiz milletindir. Milli irade sandikla belirlenir. Seçimle gelen ancak seçimle gider. Kimse bunun dişinda beklentilere, ümitlere kapilmamali. Taş atmakla, yanici madde kullanmakla, vurmakla, kirmakla yapilan siyasete, hiçbir demokrasi müsaade etmez. Nasil ki almanya, avrupa bu tarz şiddete başvuran bir siyaset yoluna riza göstermeyecekse, ayni şekilde demokrasiyi, milletin iradesini hakim kilmiş olan türkiyenin de, riza göstermesi beklenmemelidir.
  Demokrasi milletimiz icin vazgeçilmezdir. Türkiye ve avrupali türkler olarak avrupa’nin parçasiyiz. Avrupa ile daha fazla bütünleşme yolunda ilerleyeceğiz.
  Kardeşlerim, Bizler vatanimizdan binlerce kilometre uzaklarda da olsak, anadolu topraklari ile aramizda mesafeler de olsa, hissiyatimiz ve gönlümüz hep türkiyemizle oldu. Türkiyenin gücü bizim gücümüzdür. Bu ülke bizim sevdamizdir.
  Ülkemizdeki farkli kimlik ve etnik gruplar, farkli mezhep ve inançlar bizler için zenginliktir. Hangi kökenden olursak olalim lazi, kürdü, türkü, çerkezi ile bizler biriz, beraberiz. Bizler mevlanalarin, yunuslarin, haci bektaşlarin, pir sultan abdallarin varisleriyiz.
  Insanlar arasinda ayrimcilik yapmak, bölmek ve fitne sokmak değil, kardeşliği, birlik ve beraberliği tesis etmektir bizim işimiz.
  Bugün geldiğimiz noktada, anadolunun her bir kariş toprağini, kendisine emanet bilen bir siyasi irademiz var. Bugün sadece türkiye coğrafyasinda değil, dünyanin her tarafindaki vatandaşindan, kendisini sorumlu hisseden bir yönetim anlayişi var.
  Bugün, ülkesini dünya devletleri arasinda sayginliğa kavuşturan, ekonomisini dünyanin 16. Büyük ekonomisi arasina sokmayi başaran bir iktidar var. Artik taşlarin yerine oturduğu, halkimizin da % 83’lere varan katilimi ile, büyük teveccüh gösterdiği saygin bir demokrasimiz var. Tüm dünyada ilgi ve saygi gören, özgüven kazandiran, gönüllerimizi coşturan, durmak yok yola devam diyen, adaletsizlik ve haksizliklar karşisinda diklenmeden dik duran, bir başbakanimiz, bir liderimiz – artik recep tayyip erdoğanimiz var.
  Selam olsun ona%