Konferanslar

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

AK Parti GM Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı ve 24. Dönem AK Parti Diyarbakır Milletvekili Sayın Oya Eronat „8 Mart Dünya Kadınlar“ günü kapsamında düzenlediğimiz konferansda „Terör Mağduru Aileler, Terörle Mücadelede Kadın“ konulu sunumunu 10 Mart Düsseldorf ve 11 Mart Ruhr bölgesinde gerçekleştirdi.

 

AK Parti Erzurum Milletvekili Sayın Zehra Taşkesenlioğlu „8 Mart Dünya Kadınlar“ günü kapsamında düzenlediğimiz konferansda „Terör Mağduru Aileler, Terörle Mücadelede Kadın“ konulu sunumunu 17 Mart İsviçre ve 18 Mart Belçka bölgesinde gerçekleştirdi.

 

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sayın Gülşen Orhan „8 Mart Dünya Kadınlar“ günü kapsamında düzenlediğimiz konferansda „Terör Mağduru Aileler, Terörle Mücadelede Kadın“ konulu sunumunu 25 Mart İsveç bölgesinde gerçekleştirdi.

 

İslamda ve Toplumda Kadının Yeri ve Önemi

UETD Women Hessen bölgesi 05 Aralık Dünya Kadınlar Günü münasebeti ile “İslam’da ve Toplumda Kadının yeri ve Önemi” konulu konferansı 17 Aralık 2017 Frankfurt’ta yaptı.

Programa konuşmacı olarak ilahiyatçı ve yazar Ahmet Rıfat Sağlam ve BISO Derneğinin kurucusu ve Gurbetçinin Sesi gazetesinin haber müdürü Hüseyin Tezgider katıldı. UETD Hessen Bölge Başkanı Tamer Cansız ve Hessen Kadın kolları Başkanı Refika İğdeli selamlama konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Moderatörlüğünü kadın kollarında görevli Ayşegül Gülbasan hanımın yaptığı programda, İslam’da kadına verilen haklar, bazı kültürel geleneklerin toplumda din olarak algılanıyor olması, bu ayrıma yardımcı olmak, dini açıdan Kadınların yeri ve önemini aktarmak, mevcut hukuki haklardan istifade etme yollarını göstermek amaçlı başarılı interaktif bir toplantı gerçekleşti.

Ahmet Rıfat Sağlam konuşmasında Kur’an-ı Kerim’de kadına verilen haklardan Asrı-Saadetten örnekler vererek bahsetti. Türk kültrürünün de kadına değer verdiğini Kavramların manasından yola çıkarak ifade etti.

Ardından Frankfurt ve Offenbach çevresinde sosyal konularda yaptığı çalışmalarla bilinen Hüseyin Tezgider konuşma yaptı. Kadınların karşılaştıkları sorunlarda nereye ve nasıl başvurmaları gerektiğinine dair önemli bilgiler verdi.

Programın interaktif bir şekilde düzenlenmesi katılımcılar tarafından memnuniyetle karşılandı. Programın sonunda konuşmacılara hediye takdim edildi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

AK Parti Erzurum Milletvekili Sayın Zehra Taşkesenlioğlu „25 Kasım Kadına Şiddete Hayır“ günü kapsamında düzenlediğimiz konferansda „Savaş Bölgelerinde Kadına Yönelik Şiddet Ve Mülteci Hakları“ konulu sunumunu 25 ve 26 Kasım Bordeaux bölgesinde gerçekleştirdi.

 

AK Parti Konya Milletvekili Sayın Dr. Leyla Şahin Usta „25 Kasım Kadına Şiddete Hayır“ günü kapsamında düzenlediğimiz konferansda „Savaş Bölgelerinde Kadına Yönelik Şiddet Ve Mülteci Hakları“ konulu sunumunu 25 Kasım Mannheim ve 26 Kasım Hessen bölgelerinde gerçekleştirdi.

 

AK Parti İstanbul Milletvekili, Adalet Komisyonu Sözcüsü Sayın Av. Serap Yaşar  „25 Kasım Kadına Şiddete Hayır“ günü kapsamında düzenlediğimiz konferansda „Savaş Bölgelerinde Kadına Yönelik Şiddet Ve Mülteci Hakları“ konulu sunumunu 25 Kasım Salzburg şubesinde ve 26 Avusturya bölgesinde gerçekleştirdi.

 

AK Parti Kadın Kolları Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Birim Başkanı Sayın İffet Polat „25 Kasım Kadına Şiddete Hayır“ günü kapsamında düzenlediğimiz konferansda „Savaş Bölgelerinde Kadına Yönelik Şiddet Ve Mülteci Hakları“ konulu sunumunu 26 Kasım Bremen bölgesinde ve şubelerinde gerçekleştirdi.

 

Yönetmen, Aktivist Sayın Tülay Gökçimen ve Türk Kızılayı Uluslararası Programlar Müdürü Sayın Ece Yılmaztürk  „25 Kasım Kadına Şiddete Hayır“ günü kapsamında düzenlediğimiz konferansda “Dünya Üzerindeki Savaş Mağduru Kadınlar ve İnsani Yardım Çalışmaları” konulu sunumlarını 25 Kasım Ruhr ve 26 Kasım Hollanda bölgelerinde gerçekleştirdiler.

 

Kudüs Bilinci Derneği Dış İlişkiler Komisyon Başkanı, aktivist Sayın Emine Çınar sunumu ile „25 Kasım Kadına Şiddete Hayır“ günü kapsamında düzenlediğimiz konferansda “Gönül Coğrafyamızdaki Savaşlar ve Zafer İnancını Yitirmemiş Kadınlar” yıllarca kanayan yara Kudüs‘ü 25 Kasım Bavyera ve 26 Kasım Kuzey Bavyera bölgelerinde anlattı.

 

Avrupa Psikoloji Merkezinin kurucusu, Psikoloji Danışmanı Uzman ve Yazar Sayın Erdinç Üstündağ „25 Kasım Kadına Şiddete Hayır“ günü kapsamında 26 Kasım pazar günü Fransa Alsace bölgesinde „Aile İçi Etkili İletişim“ sunumunu gerçekleştirdi.

 

Kadın ve Siyaset

UETD Women Belçika Bölgesi, düzenlediği “Kadın ve Siyaset“ konulu konferansda birbirinden seçkin konuklar bir araya geldi. Bu progamı, UETD Women Belçika ile AK Parti Brüksel beraber gerçekleştirdiler.

Konferansa 63. hükümette, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Sayın Taner Yıldız ve eşi Selma Yıldız, AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Kesir, AK Parti Gaziantep Milletvekili Canan Candemir Çelik, AK Parti Brüksel Başkanı Ruhi Açıkgöz gibi önemli isimler katıldı.

Bakan Taner Yıldız, AK Parti Brüksel Başkanı Ruhi Açıkgöz ile UETD Belçika Kadın Kolları Başkanı Asuman Kökten
kürsüde söz alarak, günün anlam ve önemine değenerek, yapılacak Halk Oylaması hakkında bayanları bilgilendirdiler.

“Bizler anayız, bizler ablayız, bizler eşlerimizin hayat arkadaşıyız.” diye konuşmasına başlayan UETD Belçika Kadın Kolları Başkanı Asuman Kökten, konuşmasının devamında “Ama her şeyden önce bizler toplum içerisinde erkeklerle eşit statüde birer bireyiz. Bir toplumun gelişmesi kadının bu toplumda aktif olarak etken olmasına bağlıdır. Kadına değer vermeyen halk, kadını ikinci veya üçüncü planda tutan toplumlar hiçbir zaman gelişememiştir ve ilerleyememiştir. Artık kadınlarımızı her alanda aktif rol alan ve üretken görmek istiyoruz.” dedi.

Bakan Taner Yıldız, seçimlerdeki zaferin, büyük bir payını kadınlara borçlu olduklarını dile getirerek, bayanlara teşekkür edip, yine bir önceki seçimde olduğu gibi, Belçika‘dan büyük bir başarı beklediğini dile getirdi.

Programa daha sonra soru-cevap bölümü ile devam edilerek, resepsiyon ile program sona erdi.

Müslüman Kadının Tarihteki Yeri ve Önemi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

UETD Women Avusturya, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe özel olarak 4 Mart tarihinde bir konferans düzenlediler. Konuşmacı olarak, Ak Parti Kadın Kolları Dış İlişkiler Başkanı Meryem Göka ve Uzman tarihci, yazar Sabiha Doğan katıldığı konferansda, “Müslüman Kadının Tarihteki Yeri ve Önemi“ konusu işlendi.

Meryem Göka konuşmasının başında Ak Parti Kadın Kollarının 4.300.000’lik üyesi ile Dünyanın en büyük siyasi kadın örgütü olduğunun altını çizdi.

Göka konuşmasının devamında , “Sürekli sahalardayız, sürekli kadın kolları olarak kadınlarımızla her yerde birlikteyiz. Yurt içi veya yurt dışı bizim için çok fark etmiyor. Dünyanın öbür ucuna gittiğimizde de, her yerde hem kendimizi başka bir perspektiften anlatma fırsatını buluyoruz, hem de kadınlar arasında bu hasbihalin, birbirine dokunmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Biz 4.300.000’lik bir kadın üye sayısı ile, dünyanın en büyük siyasi kadın örgütü olarak, tabi ki başka STK’larla veya başka alanlardaki kadınlarla sürekli bir fikir alışverişi içerisinde oluyoruz.” dedi.

Türkiye’de Kadın Hakları ile ilgili gelişmeler

UETD İsviçre Kadın Kollarımızla gerçekleştirdiğimiz konferansa, Ak Parti İstanbul Milletvekili Fatma Benli‘nin konuşmacı olarak katıldı. Konferans‘ta “Türkiye‘de Kadın Hakları ile ilgili Gelişmeler“ konusu ele alındı.

Av. Fatma Benli, UETD Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Aşut ve UETD Genel Başkan Danışmanı Güleser Topuz ile birlikte, İsviçre’de Lozan’da, Cenevre’de ve Cham bölgelerinde halk ile buluştu. Konferans haricinde ev ziyaretleri de gerçekleştirildi.

Av. Fatma Benli konuşmasında kadınların Meclisteki haklarına değinerek “AK Parti iktidarına kadar Mecliste maalesef kadın milletvekili oranı çok azdı. Kadın siyasetçilerin %1’in altında Mecliste olduğu dönemler yaşadık. Kadından sorumlu devlet bakanlarının erkek olduğu dönemler gördük. Dolayısıyla kadının sürekli siyasette dışlandığı bir süreçten geldik.“ söyleminde bulundu.

Sözlerine “AK Parti bu noktada kadınların siyaset içerisinde daha fazla var olabilmeleri için, çok daha fazla çalışma sarf etti. Bugün bu oran %16’lara çıkmış durumda ama bize göre halen çok az.
Türkiye’de özellikle kadınların toplumsal hayata yaptıkları katkı çok daha fazla olmalı, bizde bu oran daha fazla olsun diye çaba gösteriyoruz.“ diyerek devam etti.

Av. Fatma Benli konuşmasını, “Bir sonraki dönemde Mecliste kadın oranının çok daha fazla olacağına inanıyorum. Sayı arttıkça çok daha iyi bir noktaya geleceğiz.“ sözleriyle bitirdi.

 

Siyasette ve Sivil Toplumda Kadının Önemi

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, UETD Women İngiltere bölgesinde düzenlenen “Kadının Siyasette ve Sivil Toplumdaki Yeri ve Önemi“ konulu konferansa katıldı. Konferansa, UETD Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Aşut, UETD İngiltere Başkanı Dr. Turhan Özen, Londra Din Hizmetleri Müşaviri Mahmut Özdemir, Yurt Dışı Türkler Başkanlığı Londra Temsilcisi Necmi Akçay ve İngiltere’de faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile çoğunluğunu kadınların oluşturduğu vatandaşlar katıldı.

Kadın Kolları Başkanı Ayşe Aşut yaptığı açılış konuşmasında, Avrupalı Türklerin yaşadıkları ülkelerde siyasal, sosyal ve kültürel statülerinin yükselmesinde, sivil toplum kuruluşlarının büyük rolü olduğuna, bürokraside ve siyasette yapılamayan şeylerin sivil toplum kuruluşlarında yapılabildiğini, sivil toplum kuruluşlarının gerektiğinde siyaseti yönlendirdiğine değinerek, bu bağlamda UETD olarak çalışmalarımızda siyasi bilinçlendirmeye, özellikle gençlerimizin ve kadınlarımızın sivil toplum alanlarında ve siyasette aktif olmaya yönlendirildiklerine değindi.

Programda konuşmasını yapan Katırcıoğlu, kadının siyasetteki önemine kendi yaşadıklarını örnek göstererek, kadınların siyasi alanda yer almalarının öneminden bahsetti. Gündemdeki konulara da değinen Ak Parti Milletvekili Radiye Katırcıoğlu, anayasa değişikliği ve yönetim sistemi konuları başta olmak üzere, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun yürüttüğü çalışmalara ilişkin katılımcıları bilgilendirdi.

Katırcıoğlu konuşmasında, “Yorucu ve uzun bir tempodan sonra nihayet anayasa değişikliğimizi büyük bir mücadeleyle ama gerçekten iyi bir şekilde, çok iyi bir oranıyla birlikte, evet kabulüyle birlikte geçirdik.” diyerek, başkanlık sisteminin karmaşık ve tanımlanamaz bir şey olmadığını dile getirdi. Katırcıoğlu, bunun bir yönetim sistemi olduğunu belirterek, sözlerine “Başkanlık sistemi, yarı başkanlık sistemi, cumhurbaşkanlığı sistemi, adına ne derseniz deyin, bu yeni üretilmiş bir şey değil.” ifadeleri ile devam etti.

 

Avrupa’da Azınlık ve Göçmenlere Karşı İnsan Hakkı İhlalleri

“Avrupa‘da azınlık ve göçmenlere karşı insan hakları ihlalleri“ konulu konferans, UETD Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Ayşe Aşut tarafından 21 Ocak tarihinde UETD Norveç‘de düzenlendi.

İnsan Hakları Örgütü Amnesty İnternational (Aİ), Şubat 2016‘da yayınladığı yıllık raporunda 2015 yılının Avrupa‘da insan hakları açısından kötü bir yıl olduğu gerçeğine dikkat çekiliyor. Aİ raporuna göre, AB özellikle Suriyeli mülteciler konusunda insan hakları açısından çok kötü sınav verdiği görülüyor. AB‘nin kendi sınırlarına girilmesini önlemeye çalışması insanlık adına da AB‘nin kağıt üzerinde savunduğu değerler açısından da utanç verici bir durumdur.

Sayın Ayşe Aşut bunun gibi bir çok bilgileri Norveç vatandaşları ile paylaştı.